Rozważania podczas drogi będą podzielone na dwie części. Pierwsza będzie doktrynalna. Będziemy zgłębiać tajemnicę wiary w Boga Ojca, Syna Bożego, Ducha Świętego i Kościół. Druga odnosić się będzie do naszego życia wiarą w różnych jego aspektach – powiedział główny przewodnik pielgrzymki ks. Tomasz Metelica.
Nabożeństwo rozesłania
Przed wymarszem nabożeństwu przewodniczył biskup senior Stefan Cichy. – Niech ta pielgrzymka umocni naszą wiarę, nadzieję i miłość. Niech Bóg udzieli łask, abyśmy byli ludźmi żyjącymi prawdą o Kościele Bożym, byśmy żyli wiarą, nadzieją i miłością na każdy dzień – powiedział, udzielając błogosławieństwa pielgrzymom.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pielgrzymi
W pielgrzymce idzie młodzież, rodziny z małymi dziećmi, niepełnosprawni, nie brakuje też osób starszych. Są wytrawni pątnicy, którzy maszerują do Matki Bożej kolejny już raz, pojawili się też nowicjusze, którzy po raz pierwszy odważyli się wejść na pielgrzymkowy szlak.
– Pielgrzymka obejmuje dwa weekendy. Jest to celowe, ponieważ chcemy umożliwić w ten sposób wędrówkę również tym, którzy nie mają urlopów, a są w stanie pielgrzymować w dni wolne od pracy – podkreślił ks. Metelica.
Z intencjami
Reklama
O bezpieczeństwo dbają porządkowi, lekarze, ratownicy medyczni i pielęgniarki. Pątnikom towarzyszą także inne służby pielgrzymkowe, których zadaniem jest troszczyć się o uczestników. Pielgrzymi będą maszerować do Częstochowy 10 dni i pokonają blisko 300 km. – W tej drodze najważniejsza jest wiara i intencje. Każdy z nas ma za co Bogu dziękować i o co prosić – powiedział ojciec duchowny pielgrzymki ks. Mateusz Rycek.
Kilka tygodni wcześniej w parafiach pojawiły się pocztowe skrzynki pielgrzymkowe, do których wierni mogli składać swoje podziękowania lub prośby. Te wszystkie intencje zostały zebrane, podczas wędrówki są omadlane i będą złożone u stóp Matki Bożej na zakończenie pątniczego szlaku.
Udział duchowy
Podobnie jak w ubiegłych latach, w parafiach powstały grupy duchowego uczestnictwa. – To propozycja dla tych, którzy nie są w stanie lub nie mają możliwości wędrować z nami. Przygotowaliśmy dla nich specjalne książeczki pielgrzyma, dzięki którym mogą włączać się w modlitwę, rozważania, które są na szlaku. Duchowe uczestnictwo może być wspólnotowe lub indywidualne – dodał ks. Metelica.
Podczas trwania pielgrzymki w diecezjalnej rozgłośni Radia Plus Legnica funkcjonuje studio pielgrzymkowe. W wieczornej audycji o godz. 20 prezentowane są reportaże z trasy. Jest także możliwość połączenia się na żywo i przesłania życzeń, pozdrowień i intencji do modlitwy. Zakończenie pielgrzymki w poniedziałek 7 sierpnia prezentacją grup o godz. 11.45 na Wałach Jasnogórskich i Mszą św. o godz. 13.