Reklama

Niedziela Małopolska

Jest wzorem dla młodych

Gratuluję wam tego, że poznaliście wyjątkową osobę – Edmunda – brata i przyjaciela św. Jana Pawła II – podkreślił ks. Łukasz Piórkowski.

Niedziela małopolska 26/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Wadowice

Agnieszka Helis

Zwycięzcą został Marcin Polański, II miejsce zajęła Oliwia Stachoń, a III – Oliwia Kopińska

Zwycięzcą został Marcin Polański, II miejsce zajęła Oliwia Stachoń, a III – Oliwia Kopińska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach 7 czerwca odbył się finał konkursu „Edmund Wojtyła. Brat św. Jana Pawła II”. Wzięli w nim udział uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych z województwa małopolskiego. Do finałowego testu przystąpiło 91 uczestników. Organizatorami pierwszej edycji byli: Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II oraz Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Krakowie.

Droga do finału

Uczestnicy do testu przygotowywali się przez kilka miesięcy. Aby dostać się do finału na szczeblu wojewódzkim, pokonali swoich kolegów w etapie szkolnym, który odbył się 8 marca, a następnie powiatowym – 19 kwietnia. Młodzież musiała wykazać się wiedzą na temat życia Edmunda. W jej zdobyciu pomogły przygotowane przez wadowickie muzeum dwie serie podcastów: „Dom mojego dzieciństwa” oraz „Wojtyłowie. Śladami rozmów z dawnych lat”. Do testu uczestnicy uczyli się również w oparciu o książkę Mileny Kindziuk Edmund Wojtyła. Brat św. Jana Pawła II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwycięzcy

Reklama

Dla finalistów konkursu oprócz testu wiedzy przygotowano szczegółowy plan, dzięki któremu mieli okazję jeszcze lepiej poznać dzieciństwo papieża Polaka i jego rodziny. Razem z rodzinami zwiedzili muzeum. Następnie modlili się w bazylice Ofiarowania Najświętszej Marii Panny. Szczególnym punktem było wręczenie nagród finalistom. Wyróżnienia w postaci bonów o wartości 1000 zł otrzymali: Weronika Doś, Małgorzata Lis, Tomasz Szymlet, Daniel Bednarek, Klaudia Wicher, Oliwier Łyczak, Tomasz Wiśniewski, Emilia Ligas, Adrian Salamon oraz Aleksandra Knapczyk. Nagrodę w postaci bonu o wartości 2000 zł za zajęcie trzeciego miejsca otrzymała Oliwia Kopińska ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Chrzanowie, a za zajęcie drugiego miejsca – Oliwia Stachoń ze Szkoły Podstawowej w Popowicach. Pierwsze miejsce wywalczył Marcin Polański ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kasince Małej, który otrzymał bon o wartości 3000 zł.

Słowa uznania skierował do uczestników ks. Łukasz Piórkowski, dyrektor Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II. – Bardzo wam gratuluję ogromnej wiedzy, jaką wykazaliście się podczas rozwiązywania testu. Przede wszystkim gratuluję tego, że poznaliście wyjątkową osobę – Edmunda – który był nie tylko bratem św. Jana Pawła II, ale jego przyjacielem. Jestem przekonany, że ta wiedza, pomogła wam odkryć, jak ważnym jest, aby budować trwałe, prawdziwe relacje. W tym konkursie wszyscy wygraliście – podkreślił ks. dyrektor. Zapraszał także młodzież do wzięcia udziału w kolejnych edycjach. – Zachęcam was, aby budować społeczności ludzi młodych, które uczą się i rozpoznają, jak czerpać inspirację od rodziny państwa Wojtyłów – mówił ks. Piórkowski.

Aby promować rodzinę

Reklama

Celem konkursu było przybliżenie uczestnikom postaci św. Jana Pawła II zwłaszcza poprzez odwołanie się do wartości zakorzenionych w życiu jego rodziny. Uczniowie mieli okazję poznać codzienne życie Wojtyłów, jak równie odkryć własne pasje i zdolności. – Celem tego konkursu jest świętość! Aby propagować świętą, piękną rodzinę – rodzinę Wojtyłów. Ta edycja to promowanie postawy brata Karola Wojtyły – Edmunda – zaznaczył ks. Konrad Kozioł, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Krakowie. I dodał: – Chcieliśmy, aby uczniowie poznali charakter Edmunda, wartości, jakimi się kierował, tak aby później mogli go naśladować w swoim życiu, brać z niego przykład – zaznaczył ks. Kozioł.

Chcą naśladować

Laureaci podkreślali, że to, co ich najbardziej inspiruje w Edmundzie, to jego wielkie zaangażowanie wobec chorych i słabych. – Postawa Edmunda, to, w jaki sposób leczył swoich pacjentów, uczy nas dobroci i miłości do bliźnich oraz troski o drugiego. Myślę, że właśnie te cechy brata św. Jana Pawła II chcę naśladować – mówi zdobywczyni drugiego miejsca Oliwia Stachoń. I kontynuuje: – Pytania, na które musieliśmy odpowiedzieć, dotyczyły życia Edmunda, św. Jana Pawła II i państwa Wojtyłów.

– To, co najbardziej utkwiło w mojej pamięci z informacji, jakie musiałem zapamiętać, to adres domu Wojtyłów – Wadowice, ul. Kościelna 7 – wspomina zwycięzca konkursu Marcin Polański. I wyznaje: – Od Edmunda chcę się uczyć odpowiedzialności, pracowitości i odwagi w niesieniu pomocy innym.

Konkurs patronatem honorowym objęli: abp Marek Jędraszewski – metropolita krakowski, Witold Kozłowski – marszałek Województwa Małopolskiego oraz Barbara Nowak – małopolska kurator oświaty.

2023-06-20 14:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

39. Wadowicka Piesza Pielgrzymka

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Wadowice

BP Jasnej Góry

Na Jasną Górę, po sześciu dniach, dotarła 39. Wadowicka Piesza Pielgrzymka, a w niej dwieście osób. Jak podkreślali pątnicy w drodze wypraszali łaski dla siebie, ojczyzny. Szczególne miejsce w ich modlitwie i trudzie zajmowała osoba rodaka św. Jana Pawła II.

- Pielgrzymka daje wielką radość, nadzieję i satysfakcję, że mogę pielgrzymować w tak wspaniałej wspólnocie z Wadowic, gdzie sam nasz rodak, Ojciec Święty powiedział, że tam się wszystko zaczęło. Z tych Wadowic pielgrzymujemy do Matuchny na Jasną Górę. Wizerunek Jana Pawła II nie tylko widnieje na emblematach, banerze, ale przede wszystkim jest on w sercu każdego pielgrzyma. – powiedział Janusz Glanowski, przewodnik pielgrzymki.
CZYTAJ DALEJ

Świecki obejmuje jedną z najważniejszych funkcji w kurii krakowskiej. To pierwszy taki przypadek w historii archidiecezji

2026-06-22 17:14

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

Lucjan Tabaka

ks. Rafał Buzała

ekonom

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś mianował nowego ekonoma Archidiecezji Krakowskiej. Od 1 lipca funkcję tę pełnić będzie Lucjan Tabaka. Po raz pierwszy w historii archidiecezji ekonomem będzie osoba świecka.

Lucjan Tabaka urodził się 7 lipca 1948 roku w Szymankach k. Szczytna. W 1979 roku ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki i Automatyki. Posiada ponad 60-letni staż pracy. Doświadczenie zdobywał w Państwowej Inspekcji Radiowej w Krakowie, Urzędzie Wojewódzkim w Nowym Sączu czy Zespole Szkół Zawodowych PKP w Nowym Sączu. W latach 1998 – 1999 był wojewodą nowosądeckim, a od 1999 do 2001 roku pracował jako doradca wojewody małopolskiego. Piastował także stanowisko pełnomocnika prezydenta Miasta Nowy Sącz ds. nadzoru właścicielskiego. W latach 2005 – 2014 sprawował urząd kanclerza Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Od stycznia 2015 roku jest prezesem zarządu AKOPOL DEVELOPMENT sp. z o.o. ze 100% udziałem Politechniki Krakowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Ktoś podszywa się pod biskupa Artura Ważnego. Kuria wydała komunikat

2026-06-22 18:52

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Diecezja sosnowiecka

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Kuria biskupia w Sosnowcu ostrzega przed fałszywymi e-mailami podszywającymi się pod biskupa diecezjalnego Artura Ważnego. Fałszywa korespondencja jest rozsyłana do księży z wykorzystaniem imienia i autorytetu biskupa. - Mamy do czynienia z działaniem nieuprawnionym, którego celem może być wprowadzenie odbiorców w błąd, wyłudzenie informacji lub nakłonienie do podjęcia określonych działań - czytamy w przesłanym KAI komunikacie rzecznika prasowego diecezji sosnowieckiej.

Podziel się cytatem - brzmi komunikat kurii sosnowieckiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję