Reklama

Niedziela plus

Tarnów

Boża drużyna

XVI Mistrzostwa Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Tarnowskiej w Piłce Nożnej Halowej przeszły do historii!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Najlepsze drużyny z całej diecezji walczyły 10 czerwca w Brzesku i Jadownikach o tytuł mistrza i awans do kolejnego etapu. W zawodach wzięło udział czterdzieści osiem drużyn, w których zagrało blisko 350 zawodników! Ministranci i lektorzy rywalizowali wcześniej w etapach dekanalnym i rejonowym, a ich zwycięzcy awansowali do mistrzostw diecezjalnych. Chłopcy rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych: ministranci, lektorzy młodsi i lektorzy starsi.

Najważniejszy trener

Zawody zainaugurowała uroczysta Msza św. w kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła w Brzesku. – Mecz piłki nożnej to symbol naszego życia. Podobnie jak nie można zmarnować meczu, nie można zmarnować życia. Waszym głównym i najważniejszym trenerem jest Chrystus. On wie, co najlepiej potraficie, i na pewno zawsze wam pomoże – powiedział w homilii ks. Józef Drabik, proboszcz brzeskiej parafii. I zaznaczył: – O podobnych eliminacjach, które wy przechodzicie, możecie przeczytać w Piśmie Świętym. Za Jezusem szły tłumy słuchaczy, z których wybrał On siedemdziesięciu uczniów. Z tych siedemdziesięciu wybrał dwunastu Apostołów. A spośród tej dwunastki wybrał trzech: Piotra, Jakuba i Jana. Was też wybiera, każdego dnia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Kapłan dodał, że piłka nożna może pomóc być lepszym ministrantem lub lektorem, bo uczy odpowiedzialności, systematyczności i walki z własnymi słabościami. Przypomniał jednak, że nie jest najważniejsza w życiu, ponad nią powinien być Bóg.

Rozwój i integracja

Za organizację mistrzostw odpowiedzialne było diecezjalne Duszpasterstwo Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Tarnowskiej, na którego czele stoi ks. Sylwester Brzeźny. Jak zauważył kapłan, zawody to świetna okazja do rozwoju nie tylko fizycznego, ale i duchowego.

– Chłopcy służą przy ołtarzu, ale potrzebują też spotkania, poznania się, rywalizacji i wzorców, czyli starszych kolegów i trenerów. Takie wydarzenia kształtują charakter i pozwalają nabyć nowe doświadczenia, a przez to rozwijać swoją wiarę – zaznaczył ks. Brzeźny w rozmowie z Niedzielą. Dodał, że sport to ważny element formacji duchowej chłopców, o czym świadczą chociażby metody stosowane przez św. Jana Bosko, który przez aktywność fizyczną docierał do nawet najtrudniejszej młodzieży.

W poprzednich etapach mistrzostw na szczeblu dekanalnym spotkało się ponad tysiąc ministrantów i lektorów. Jak zauważył ks. Sylwester, to kolejny plus tego wydarzenia: – Ministranci i lektorzy z tak wielu parafii naszej diecezji mogą się spotkać, poznać i wymienić doświadczeniami. Mogą także zobaczyć, że jest nas naprawdę wielu – i to jest kolejna wartość dodana naszych mistrzostw.

Wielkie zwycięstwa

Tomasz Konstanty przyjechał na zawody z parafii Matki Bożej Królowej Polski w Lewniowej. Jego drużyna wygrała w kategorii lektorów starszych.

– Jest to dla nas wielkie zwycięstwo i jesteśmy bardzo podekscytowani. Zupełnie nie spodziewaliśmy się awansu. Zazwyczaj odpadaliśmy na wcześniejszych etapach, a w tym roku jesteśmy mistrzami diecezji! – cieszył się Tomasz po otrzymaniu złotego medalu. Kapitan zwycięzców dodał: – Finałowy mecz był trudny. Zakończył się remisem i trzeba było go rozstrzygnąć rzutami karnymi. Mocno wierzyliśmy w wygraną i chyba ta wiara nam pomogła.

W kategorii ministrantów pierwsze miejsce zajęła drużyna z parafii Jana Chrzciciela w Radłowie, a spośród lektorów młodszych najlepsza okazała się parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Czarnej. Zwycięzcy pojadą do Gniezna, gdzie w dniach 27-28 czerwca odbędą się ogólnopolskie mistrzostwa liturgicznej służby ołtarza w piłce nożnej halowej.

2023-06-20 14:23

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W nich siła

Niedziela Plus 37/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Tarnów

Krzysztof Olchawa

Ich świadectwo przekłada się na życie wspólnoty parafialnej – zaznacza ks. Wiesław Piotrowski

Ich świadectwo przekłada się na życie wspólnoty parafialnej – zaznacza ks. Wiesław Piotrowski

Domowy Kościół świętuje złoty jubileusz!

Wsobotę 9 września na Jasną Górę przyjadą małżeństwa z Domowego Kościoła, aby świętować złoty jubileusz gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie. Ich założycielem był ks. Franciszek Blachnicki, z którym nad rozwojem Domowego Kościoła (DK) ściśle współpracowała s. Jadwiga Skudro, sercanka. Duchową kolebką DK jest Krościenko n. Dunajcem (diec. tarnowska), gdzie w 1973 r. odbyły się pierwsze oazy rodzin, które dały początek wspólnocie małżeństw katolickich.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: konsystorz z zachowaniem poufności

2026-06-24 10:08

[ TEMATY ]

konsystorz

Vatican Media

W oświadczeniu opublikowanym 22 czerwca Watykan przedstawił szczegółowy program konsystorza, który odbędzie się w dniach 26-27 czerwca. Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało, że kardynałowie uczestniczący w obradach zostali zobowiązani do zachowania ścisłej poufności oraz powstrzymania się od kontaktów z mediami podczas posiedzeń, aby - jak podkreślono - „zachować atmosferę braterskiego dialogu”.

Podczas pierwszego nadzwyczajnego konsystorza pontyfikatu Leona papieskie przemówienia publikowano dopiero po ich wygłoszeniu. Rozważania poprzedzające dyskusje dotyczące synodalności i ewangelizacji, a także dwa wystąpienia poświęcone liturgii i reformie Kurii Rzymskiej - tematom, które ostatecznie nie zostały podjęte - nie zostały oficjalnie opublikowane, choć później wyciekły do mediów.
CZYTAJ DALEJ

Już na pątników czas. Jasna Góra wkracza w letni sezon pielgrzymkowy

2026-06-24 15:55

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymki

Karol Porwich/Niedziela

Gdzieś niesie się śpiew „Czarnej Madonny”, w innym miejscu słychać „ślonską godkę”, w słońcu błyszczą szprychy rowerów. To znak, że lato na Jasnej Górze, a wraz z nim sezon pielgrzymkowy, już się rozpoczyna.

O. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry, który w imieniu paulinów wyszedł na powitanie pielgrzymów rowerowych z terenu swojej macierzystej diecezji radomskiej, przyznaje, że takie spotkania są radością dla obu stron. Jak mówi, jako paulin jest „do dyspozycji” pielgrzymów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję