Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 24/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rekolekcje dla młodzieży męskiej

Zamek bierzgłowski
4-8 sierpnia 2003 r.

Jeżeli miałbyś ochotę spędzić kilka dni w średniowiecznych murach, zwiedzając okolice i modląc się, to zapraszam! Jeżeli: ukończyłeś 16 lat, szukasz swojej drogi, już ją wybrałeś i napotkałeś trudności i pytania, nie zastanawiałeś się nad tym, ale wiesz, że kiedyś będziesz musiał podjąć decyzję, jesteś pewny, ale chcesz po prostu spędzić kilka dni z dala od domu, jeżeli potrzebujesz czasu wyciszenia i modlitwy
ZAPRASZAMY!
Ilość miejsc jest ograniczona, więc decydować będzie kolejność zgłoszeń!
Zgłoszenie skierowane pod adresem Diecezjalnego Ośrodka Powołań musi zawierać: imię i nazwisko, rok urodzenia, adres (miejscowość, kod pocztowy, ulica, numer domu), telefon i e-mail (o ile posiadasz), parafia i grupa parafialna, do której należysz, szkoła i klasa, do której uczęszczasz.
Zgłoszenie musi być zaopatrzone pieczęcią parafii i podpisem księdza.

Ks. Marian Tomasz Kowalski
Diecezjalne Dzieło Powołań
i Diecezjalny Ośrodek Powołań im. Sługi Bożego ks. Jana Hamerskiego,
Rynek Staromiejski 30/4,
87-100 Toruń, tel. (0-56) 621-12-06

Konkurs biblijny zbliża się do finału

Reklama

Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" w Toruniu przeprowadziło etap szkolny i diecezjalny VII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej przeznaczonego dla młodzieży szkół średnich. Temat tegorocznej edycji obejmuje Pięcioksiąg Mojżesza. Patronat nad konkursem objął Prymas Polski kard. Józef Glemp. W etapie szkolnym (28 lutego) wzięły udział następujące szkoły: Zespół Szkół Ekonomicznych, IV LO, V LO i X LO z Torunia oraz I LO z Brodnicy. Do etapu diecezjalnego konkursu zakwalifikowali się: Kamila Stępień, Jagoda Kowalska i Krzysztof Michalski z V LO w Toruniu - uczniowie katechetki mgr Katarzyny Rybickiej; Katarzyna Skowrońska, Katarzyna Dąbrowska i Maria Gąska z IV LO w Toruniu - uczennice katechety ks. Wojciecha Wierzbickiego; Paulina Stachnik, Agnieszka Kszemień i Kamil Wroński z X LO w Toruniu - uczniowie katechetki mgr Doroty Dziadom; Malwina Ośmiałowska, Krzysztof Rząd, Magdalena Zaborowska i Maciej Nowak z ZSE w Toruniu - uczniowie katechetów o. Zdzisława Pietkiewicza CSRS i mgr Bożeny Szwechowicz oraz Jakub Kamiński, Ewelina Gutkowska i Piotr Dziemiszewski z I LO w Brodnicy - uczniowie ks. Wiesława Michlewicza.
Etap diecezjalny odbył się 28 marca w Centrum Dialogu Społecznego w Toruniu. Wygrały go: Jagoda Kowalska i Karolina Stępień z V LO w Toruniu oraz Ewelina Gutkowska z I LO w Brodnicy. Te trzy uczennice będą reprezentować diecezję toruńską w finale konkursu, który odbędzie się 13 czerwca w Warszawie. Rozpoczynając etap diecezjalny konkursu, bp Józef Szamocki pobłogosławił jego uczestnikom i wyraził im swoje uznanie za udział w konkursie biblijnym świadczący o ich potrzebie pogłębiania znajomości Pisma Świętego. Jedna z uczestniczek potwierdziła, że przygotowanie do konkursu dało początek jej systematycznemu i głębszemu wczytywaniu się w słowa Pisma Świętego, a zachęcił ją do udziału w konkursie katecheta. Innym uczestnikom dopiero udział w konkursie pomógł odkryć znaczenie czytania i poznawania Starego Testamentu.
Katolickie Stowarzyszenie "CCH" dziękuje katechetom za ich zaangażowanie w tegoroczny konkurs i zachęcenie uczniów do udziału w nim, ks. prał. Andrzejowi Wawrzyniakowi i ks. Tadeuszowi Partyce za udział w pracach komisji konkursowej, Centrum Dialogu Społecznego w Toruniu za udostępnienie sali, a finalistkom życzy sukcesu na dalszym etapie konkursu. Nagrodą dla zwycięzców finału ogólnopolskiego konkursu są indeksy, czyli możliwość podjęcia studiów na Wydziale Teologicznym UKW w Warszawie, na KUL-u i w Krakowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Grażyna Wiśniewska - Koordynator konkursu

Dekanaty toruńskie

Finał Wielkanocnego Konkursu Informatycznego

Reklama

30 kwietnia w Szkole Podstawowej w Przysieku odbył się finał II Wielkanocnego Konkursu Informatyczno-Religijnego, organizowanego dla szkół gminy. Wzięło w nim udział 130 uczniów ze Szkół Podstawowych w Złejwsi Wielkiej, Górska, Łążyna, Rzęczkowa, Siemonia i Przysieka. W pierwszym etapie uczestnicy zaprojektowali wielkanocne karty świąteczne, wykorzystując grafikę komputerową. Do drugiego etapu przeszło 27 uczniów, którzy odpowiadali pisemnie na pytania testowe z religii z zakresu Wielkiego Postu i Okresu Wielkanocnego. W grupie młodszej kl. I-III laureatami konkursu zostali: Dominika Ciechowska z Siemonia, Weronika Łakoma z Górska, Kamil Siwka z Przysieka, Magdalena Kwiatek z Górska. W grupie starszej kl. IV-VI: Dominik Dyczek z Przysieka, Katarzyna Affelt z Przysieka, Eliza Korol z Przysieka, Ilona Marek z Przysieka, Kamila Grębicka z Rzęczkowa, Agata Pawłowska z Łążyna, Jakub Pawłowski z Łążyna. W przerwie konkursu uczestnicy i ich opiekunowie otrzymali poczęstunek dzięki sponsorom: firmie "Marwit" ze Złejwsi Wielkiej - producentowi soku z marchwi i firmie piekarniczej państwa Rębacz z Górska. Wszyscy uczestnicy II etapu konkursu otrzymali upominki, a laureaci nagrody książkowe ufundowane przez ks. Stanisława Kalisztana - proboszcza parafii Górsk i ks. dr. Zbigniewa Wanata - dyrektora Wydziału Katechetycznego w Toruniu.
Organizatorzy składają podziękowania wyżej wymienionym firmom oraz osobom za pomoc w zorganizowaniu konkursu. Projekty kart świątecznych można obejrzeć na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Przysieku: http://strony.wp.pl/wp/zlawies_wielka/przysiek.html

Małgorzata Krukar

Koncerty chóru "Pueri Cantores Thorunienses"

Po sukcesach na XXIII Ogólnopolskim Konkursie Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży chłopców z Katedralnego Chóru Chłopięco-Męskiego "Pueri Cantores Thorunienses" czekają pracowite i pełne koncertów dni czerwca i lipca. Już 30 maja br. Chór zainaugurował XIII Międzynarodowe Mikołowskie Dni Muzyki. 21 czerwca, z okazji 770-lecia nadania Toruniowi praw miejskich oraz 530-lecia urodzin Mikołaja Kopernika Chór będzie uczestniczyć w Toruńskim Festiwalu Chóralnym o złotą statuę Mikołaja Kopernika jako nagrodę prezydenta miasta. 25 czerwca "Pueri Cantores" będzie gościć dwa chóry młodzieżowe z partnerskiego miasta Hämeenlinna z Finlandii. "Vanaja Mädchenschor und Jugendchor" pod dyr. Ismo Savimäki wspólnie z Chórem Katedralnym wystąpią 25 czerwca o godz. 19.30 w kościele Najświętszej Maryi Panny w Toruniu. W październiku Chór uda się do Finlandii z rewizytą. 26 czerwca zespół udaje się do Poznania, stolicy polskiej chóralistyki chłopięcej, na III Krajowy Kongres "Pueri Cantores", który będzie trwać do 29 czerwca. Koncert inauguracyjny odbędzie się w auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w wykonaniu Poznańskich Słowików pod dyr. prof. Stefana Stuligrosza. Koncert galowy odbędzie się w Teatrze Wielkim 27 czerwca o godz. 17.00. Organizator Kongresu, ks. prał. Szymon Daszkiewicz, dyrygent Chłopięcego Chóru Katedralnego w Poznaniu, spośród czterech chórów chłopięcych z Polski zaprosił również Chór Katedralny z Torunia pod dyr. prof. Romana Gruczy. 28 czerwca w katedrze poznańskiej 1500 młodych śpiewaków uświetni wspólną Eucharystię sprawowaną przez abp. Jana Gądeckiego z udziałem gości z całej Europy i światowych władz "Pueri Cantores". Następny IV Kongres odbędzie się w 2006 r. w Toruniu, a organizatorem będzie Katedralny Chór Chłopięco-Męski "Pueri Cantores Thorunienses".
Na zakończenie pracowitego i obfitego w wydarzenia artystyczne roku szkolnego 2002/2003 Chór uda się 4 lipca na 42. Międzynarodowy Konkurs Chóralny "C. A. Seghizzi" 2003 Gorizia do Włoch. Dyrygent chóru - prof. Roman Grucza swoje wakacje spędzi w USA, przygotowując drugie już tournée zespołu po Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej.

Józef Adamski

IV Pielgrzymka do Cierpic

3 maja koło Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przy parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu na Stawkach zorganizowało czwartą już doroczną pieszą pielgrzymkę do parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Cierpicach. Pożegnani przez proboszcza ks. Zbigniewa Andrzejewskiego i wikariusza ks. Jacka Raszkowskiego, o godz. 7.45 wyruszyliśmy na pielgrzymi szlak. W peregrynacji towarzyszył nam diakon Mariusz Stasiak, odbywający praktykę w naszej parafii.
Pierwszy etap naszej pielgrzymki zakończył się w kościele bł. ks. Stefana Frelichowskiego na Podgórzu, gdzie jak zwykle gorąco i uroczyście powitał nas proboszcz ks. Ryszard Domin. Po krótkim nabożeństwie i błogosławieństwie na dalszy pielgrzymkowy trud wyruszyliśmy ze śpiewem do celu. Po raz trzeci szła z nami rodzina z parafii ks. Ryszarda i pielgrzymi z innych parafii naszego IV Dekanatu. 40-osobowa grupa przebyła trasę do Cierpic bardzo szybko.
Punktualnie o godz. 12.00 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia zakończona nabożeństwem majowym. Obiecaliśmy sobie, że spotkamy się w przyszłym roku. Pragniemy podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania pielgrzymki, kapłanom, a także policji, która pilotowała naszą grupę na całej trasie. Bóg zapłać!

Witold Makowski

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspomnienie męczeństwa Pierwszych Męczenników Polskich

Niedziela szczecińsko-kamieńska 24/2003

[ TEMATY ]

święty

męczennicy

Albertus teolog/pl.wikipedia.org

W 1001 r. przebywał w Pereum cesarski krewny Bruno z Kwerfurtu. Pełen zapału, żył Bruno myślą o pracy misyjnej w Polsce i jej krajach ościennych, o czym musiała być mowa w czasie niedawnej wizyty cesarza u Bolesława Chrobrego. Niewątpliwie Bruno skłonił św. Romualda, który myśl misyjną podejmował kilkakrotnie w życiu, do wysłania na północ małej ekipy misjonarskiej. Wybrani zostali do niej Benedykt i Jan, cesarz zaś wyposażył ich w księgi i naczynia liturgiczne, może także w inne środki na drogę. Gdy w początkach 1002 r. przybyli do Polski, na dworze Bolesława Chrobrego zdziwienia nie wywołali, bo rzecz omówiona musiała być już wcześniej, być może w czasie zjazdu gnieźnieńskiego. Jakkolwiek by było, książę dał im miejsce na erem, a zapewne i środki utrzymania oraz jakieś świadczenia w naturze. Spierano się później, gdzie to miejsce było, ale dziś przyjmuje się powszechnie, iż osiedlili się na terenie obecnego Wojciechowa pod Międzyrzeczem. Na to wskazywałaby analiza nielicznych źródeł pisanych. Tam to nowo przybyli mnisi-pustelnicy podjęli swój zwyczajny tryb życia, dzielony pomiędzy pracę, modlitwę i studium. Ponieważ przybyli do Polski w celach misyjnych, rozpoczęli także przygotowania do tej akcji, przede wszystkim zaś zaczęli przyjmować do swego nielicznego grona młodzieńców z kraju, do którego przybyli. Na początku zjawiło się kilku: Izaak, Mateusz i Barnaba. Dwaj pierwsi byli rodzonymi braćmi, a pochodzić musieli z rodziny dobrze już schrystianizowanej, skoro także dwie ich siostry zostały mniszkami. Niektórzy przypuszczają, że wywodzili się z jakiegoś możnego rodu, albo nawet ze środowiska dworskiego, nic jednak dokładniejszego na ten temat nie wiemy. W obejściu klasztornym była również jakaś służba dodana im przez księcia, zapewne jakiś włodarz, samą jednak społeczność eremicką uzupełniał młody chłopiec Krystyn (Chrystian), pochodzący z tej okolicy. Pełnił obowiązki kucharza, może nawet był bratem-laikiem, w każdym razie był serdecznie oddany sprawie, której służył. W świecie tymczasem dokonały się niemałe zmiany. Ze śmiercią Ottona III (1002 r.) inny obrót przybrały nie tylko sprawy polityczne; zahamowaniu ulec musiała także realizacja planów misyjnych. Bruno, którego eremici spodziewali się w związku z tymi planami, nie przybywał, Bolesław Chrobry wyprawił się do Pragi, między nim a nowym cesarzem narastał konflikt. W takim stanie rzeczy Benedykt postanowił pojechać po instrukcje do Rzymu, ale w Pradze Chrobry zawrócił go z drogi i zezwolił tylko na to, aby do Włoch wysłać Barnabę. Wrócił wtedy Benedykt do eremu, a pieniądze (10 funtów srebra), które książę wręczył mu uprzednio, chcąc go użyć do spełnienia misji politycznej, oddał do książęcej kasy. Z początkiem listopada 1003 r. eremici spodziewali się powrotu Barnaby, a wraz z nim wieści, a może nawet decyzji co do podjęcia zamierzonych prac misyjnych. Tymczasem wysłannik nie wracał i oczekiwania się przeciągały. 10 listopada 1003 r., przed północą, podchmieleni chłopi, bodaj z samym włodarzem książęcym na czele, dokonali na nich rabunkowego napadu, spodziewając się znaleźć u ubogich eremitów darowane im przez księcia srebro. Jan, Benedykt, Izaak, Mateusz i Krystyn zginęli od miecza 11 listopada 1003 r. Papież Jan XVIII, któremu ocalały Barnaba w jakiś czas później zdał sprawę z wszystkiego, kanonizował ich niejako viva voce: "bez wahania kazał ich zaliczyć w poczet świętych męczenników i cześć im oddawać".
CZYTAJ DALEJ

Jakie znaki królestwa dostrzegam wokół siebie?

2024-10-16 10:19

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Łk 17, 20-25.

Czwartek, 14 listopada
CZYTAJ DALEJ

CBA zatrzymało prezydenta Wrocławia. W tle Collegium Humanum

2024-11-14 14:08

[ TEMATY ]

CBA

prezydent Wrocławia

Collegium Humanum

Adobe.Stock

Dzisiaj rano agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka - potwierdził w mediach społecznościowych rzecznik szefa MSWiA Jacek Dobrzyński.

Sprawa ma dotyczyć podejrzenia przestępstw i nieprawidłowości w Collegium Humanum. Zatrzymanie urzędnika miało miejsce na polecenie prokuratury.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję