Reklama

Niedziela Przemyska

Zamieszkać w Słowie

Rodzina Ulmów była posłuszna nauczaniu Chrystusa, pełniąc uczynki miłosierdzia – powiedział metropolita przemyski abp Adam Szal.

Niedziela przemyska 20/2023, str. I

[ TEMATY ]

rodzina Ulmów

Radio Fara

Prelegenci sympozjum biblijnego w Markowej

Prelegenci sympozjum biblijnego w Markowej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak zamieszkać w Słowie najlepiej pokazują błogosławieni i święci, zwłaszcza męczennicy, którzy stają się niezwykłymi świadkami tego zamieszkania. To sympozjum wpisuje się w duchowe przygotowanie beatyfikacji rodziny Ulmów – powiedział moderator Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II Archidiecezji Przemyskiej i organizator spotkania ks. prof. Stanisław Haręzga na otwarcie sympozjum biblijnego „Zamieszkać w Słowie”, które odbyło się w Markowej. – Nazwa sympozjum wskazuje na zasadniczy cel, który ma przyświecać każdej formie kontaktu człowieka ze słowem Bożym. Każdy kontakt, duszpasterski, osobisty, indywidualny, czy w jakiejkolwiek grupie, ma prowadzić do tego, żeby bardziej, piękniej, mocniej zamieszkać w słowie Bożym. Żeby stało się ono domem, przestrzenią i środowiskiem naszego życia – wskazał, wyjaśniając ideę i hasło tegorocznego wydarzenia.

Sympozjum rozpoczęło się Eucharystią, której przewodniczył abp Adam Szal. W homilii metropolita przemyski zwrócił uwagę, że rodzina Ulmów czytała Pismo Święte i żyła nim na co dzień. – W rodzinie Józefa i Wiktorii Ulmów było obecne Pismo Święte. Egzemplarz opowieści biblijnych jest niemym świadkiem ich życia. Była to księga używana. To w niej szukali drogowskazów, ale też pomocy w wychowaniu dzieci, którym przybliżali Ewangelię. Zapewne to nie przypadek, że dobrze znane nam fragmenty Pisma Świętego, które mówią o miłości bliźniego, zostały podkreślone właśnie w tej księdze. Patrząc na ich życie, możemy powiedzieć, że słowo Boże budziło ich wiarę, miłość i nadzieję. Mieli nadzieję, że okrutny czas II wojny światowej, kiedy jeden człowiek występował z agresją przeciw drugiemu człowiekowi, skończy się, że inicjatywa pomocy drugiemu człowiekowi zostanie pomyślnie zakończona. Pan Bóg inaczej dopuścił rozwiązanie tej sprawy – powiedział abp Szal i wskazał, że słowa Pisma Świętego budziły wiarę przyszły błogosławionych i pomagały im przetrwać ciężki czas wojny. – Słowo Boże pomogło im w tych trudnych czasach podjąć się heroicznych czynów. Umacniało ich jedność małżeńską. A jak mówią świadkowie, Józef uczył dzieci pacierza i zasad Ewangelii, którą sam żył. Właśnie dlatego wielką wartością dla niego była rodzina, wierność rodzinie, Bożemu prawu i tym zasadom, które podał Chrystus. W sytuacji zagrożenia, które niosła wojna, mocą dla nich była wiara i słowo Boże. Tutaj, w tym kościele, uczestniczyli w różnych wydarzeniach, w niedzielnej Mszy św., podczas której słuchali słowa Bożego i homilii. Zapewne to słowo zapadało w ich sercach. Byli posłuszni nauczaniu Chrystusa, pełniąc uczynki miłosierdzia: karmili głodnych, poili spragnionych, przyjęli pod swój dach podróżujących, prześladowanych, a także wspierali duchowo tych, którym świat się zawalił, którym utarty styl życia, stabilizacja, zostały zabrane i musieli być tułaczami i uciekinierami – podkreślił abp Szal. Zachęcił, by przykład rodziny Ulmów w kontekście dnia dzisiejszego oraz zbliżającej się beatyfikacji był inspiracją do zasłuchania się w słowo Boże.

Organizatorami wydarzenia obok Dzieła Biblijnego była parafia w Markowej oraz Przeworska Kapituła Kolegiacka. Prelegentami sympozjum byli ks. dr Marek Dzik, ks. prof. Stanisław Witkowski oraz ks. dr Witold Burda, postulator procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2023-05-10 08:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rodzina Ulmów w Rzymie

Niedziela Ogólnopolska 49/2018, str. 5

[ TEMATY ]

wystawa

rodzina Ulmów

Grzegorz Gałązka

Zwiedzanie wystawy poświęconej rodzinie Ulmów

Zwiedzanie wystawy
poświęconej
rodzinie Ulmów
W Rzymie na Papieskim Uniwersytecie Urbanianum 27 listopada br. została otwarta wystawa o rodzinie Ulmów. Uroczystości inauguracyjne odbyły się w głównej auli uniwersytetu. Przybyłych gości powitał rektor tej uczelni – ks. prof. Leonardo Sileo. Byli wśród nich m.in. przedstawiciele korpusu dyplomatycznego akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej z ambasadorem RP – Januszem Kotańskim oraz ambasadorem Izraela Orenem Davidem. Moderatorem spotkania był ks. dr Adam Sycz, rektor Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie. Min. Wojciech Kolarski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, odczytał list, który do wszystkich zgromadzonych skierował Andrzej Duda. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Jan Józef Kasprzyk – szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Zwrócił on uwagę na potrzebę upamiętniania bohaterskich czynów osób, które dały heroiczne świadectwo wierności takim wartościom, jak prawda, godność człowieka oraz pokój. Szczególną wymowę w tej perspektywie miało świadectwo Ireny Sendeckiej-Rzońcy, reprezentującej obecne na uroczystości osoby, które otrzymały tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Kolejne, bardzo ważne i głębokie w treści przemówienie wygłosił abp Adam Szal, metropolita przemyski, który ukazał rodzinę Ulmów jako przykład wierności Bogu. Ks. Bogusław Turek CSMA, podsekretarz Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, przedstawił „Iter causae”, tzn. historię procesu beatyfikacyjnego sług Bożych rodziny Ulmów z Markowej. Opisał najważniejsze etapy procesu diecezjalnego oraz trwające obecnie prace nad tzw. positio, a także wyjaśnił dalszą procedurę procesów beatyfikacyjnych.
CZYTAJ DALEJ

Rozważanie na niedzielę: Nie o to chodzi, by być grzecznym

2026-02-13 08:21

[ TEMATY ]

ks. Studenski

ks. Marek Studenski

Diecezja Bielsko-Żywiecka

Wyobraź sobie lekarza, który mówi: „Najważniejsze, żeby zbić gorączkę… a przyczyna? - nieważna”. Brzmi jak żart? A teraz powiedz szczerze: czy my czasem nie robimy dokładnie tego samego z własną duszą?

Opowiem Ci historię człowieka, który miał otwarte drzwi wolności, a jednak przez 10 lat nie umiał wyjść… oraz moment z mojego dzieciństwa, kiedy byłem „idealny” tylko dlatego, że bałem się reakcji surowego wujka — a gdy drzwi się zamknęły… powiedziałem: „No, teraz już mogę”.
CZYTAJ DALEJ

Abp Przybylski odwiedził chorych i personel Górnośląskiego Centrum Medycznego

2026-02-13 18:08

[ TEMATY ]

chorzy

Katowice

abp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Andrzej Przybylski

Abp Andrzej Przybylski

- Chcę bardzo Bogu podziękować za wszystkich ludzi, którzy pracują i posługują w tym miejscu - mówił podczas Mszy św. metropolita katowicki abp Andrzej Przybylski do zebranych w kaplicy Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach-Ochojcu.

- Myślę, że wszyscy pamiętamy, co znaczy słowo Eucharystia. Ono dosłownie znaczy dziękczynienie. Święty Paweł powie: „W każdym położeniu dziękujcie, bo to jest wolą Boga”. Bo nawet kiedy człowiek jest chory, cierpiący, kiedy mu czegoś bardzo brakuje, gdy zaczyna dziękować, to też widzi, ile ma nawet w swojej chorobie i biedzie. Dlatego chcę razem z wami bardzo podziękować za takie miejsca, jak choćby tutejszy szpital. Chcę bardzo Bogu podziękować za wszystkich ludzi, którzy pracują i posługują w tym miejscu - mówił abp Przybylski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję