Reklama

Głos z Torunia

Żywa pochodnia

Jezus wzywa każdego z nas, by zostawić wszystko i pójść za Nim, chociaż taki krok wymaga odwagi. Dobrze, że w naszej diecezji nie brakuje ludzi odważnych.

Niedziela toruńska 13/2023, str. I

[ TEMATY ]

Nowe Miasto Lubawskie

Dk. Maciej Kozłowski

Nowi lektorzy i akolici to wielka radość dla diecezji i mieszkańców Nowego Miasta Lubawskiego

Nowi lektorzy i akolici to wielka radość dla diecezji i mieszkańców Nowego Miasta Lubawskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W trzecią niedzielę Wielkiego Postu, 12 marca, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu otrzymali promocję lektoratu i akolitatu. Posług udzielił bp Józef Szamocki. Msza św. z udzieleniem promocji wyjątkowo odbyła się poza toruńską katedrą – w bazylice kolegiackiej św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim. Była to duża radość dla mieszkańców miasta, którzy zapewniali o swojej modlitwie.

W homilii Ksiądz Biskup wskazał, że niełatwo dziś iść za wezwaniem Chrystusa, aby uczestniczyć w Jego kapłaństwie. Nie zawsze spotyka się to z życzliwością. Podkreślił ważną rolę, jaką w życiu wiary pełnią rodzice. Każdy z nas pierwszy przykład widział właśnie w rodzinie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Warto wspomnieć, czym są posługi lektoratu i akolitatu. Najstarsze wzmianki o tym, co robili lektorzy podczas Eucharystii, pochodzą z II wieku po Chrystusie, z dzieła św. Justyna. Głównym ich zadaniem było czytanie lekcji podczas Eucharystii. Studiowali też czytane teksty oraz sztukę retoryczną. Dzięki zdobytej wiedzy nauczali dalej innych. Główną rolą akolity było noszenie światła. Ta czynność miała dwojaki wymiar. W sposób rzeczywisty trzymali podczas liturgii woskową kolumnę na lichtarzu, a w sposób duchowy mieli świecić dobrymi czynami przed ludźmi, aby być żywą pochodnią czy świecą dla świata.

Reklama

Cieszymy się, że klerycy III i IV roku zostali obdarzeni nowymi posługami. To dla nas wielki zaszczyt móc angażować się w służbę przy stole Słowa Bożego i przy stole Eucharystycznym. Dziękujemy za zaufanie, jakim nas obdarzacie. Jesteśmy gotowi do pełnienia naszych posług z całym oddaniem i największym wysiłkiem. Prosimy was o modlitwę.

Promocję lektoratu otrzymali:

g Adam Filipek z parafii św. Józefa Oblubieńca w Grudziądzu

g Jakub Szynkarewicz z parafii św. Jakuba Apostoła w Toruniu g Kamil Hume z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. o. Pio w Grudziądzu

g Kacper Szczepański z parafii św. Wawrzyńca w Dobrzejewicach

Promocję akolitatu otrzymali:

g Radosław Figurski z parafii Ducha Świętego w Grudziądzu

g Emanuel Kwiatkowski z parafii bł. Marii Karłowskiej w Toruniu

g Paweł Lange z parafii św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim

g Mateusz Marchlewski z parafii św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim

g Szymon Ostrowski z parafii Chrystusa Króla w Jabłonowie Pomorskim

2023-03-21 06:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymi nadziei

Niedziela toruńska 37/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Nowe Miasto Lubawskie

Ks. Mariusz Wojnowski

Katechetom towarzyszył bp Józef Szamocki

Katechetom towarzyszył bp Józef Szamocki

Tradycją Diecezji Toruńskiej jest to, że przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego odbywają się spotkania dla katechetów z całej diecezji w trzech rejonach.

Takie spotkania miały miejsce w Nowym Mieście Lubawskim 26 sierpnia, w Grudziądzu 27 sierpnia oraz w Toruniu 28 sierpnia. Celem było spotkanie katechetów z odpowiedzialnymi za katechizację w diecezji, zapoznanie się ze zmianami w organizacji lekcji religii oraz duchowe przygotowanie do kolejnego roku duszpasterskiego, który rozpocznie się w Adwencie.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Kazimierza Królewicza

[ TEMATY ]

nowenna

św. Kazimierz Królewicz

Karol Porwich/Niedziela

Św. Kazimierz Jagiellończyk – królewicz

Św. Kazimierz Jagiellończyk – królewicz

Nowenna do odprawiania przed świętem św. Kazimierza Królewicza (23 lutego - 3 marca) lub w dowolnym terminie.

Boże, nieskończony w swej dobroci, wysłuchaj próśb moich, oświeć mój rozum i skieruj serce do spełniania dobrych uczynków. Święty Kazimierzu, wstawiaj się za mną, abym potrafił Ciebie naśladować, zdobywał umiejętność wybierania dobra, obrony wiary katolickiej i moralności w sercach ludzi, mógł skutecznie odpierać pokusy, zachować czystość ciała i serca, pozostając wiernym członkiem Kościoła Twego. Pokaż mi, o Panie, co mam czynić, aby osiągnąć królestwo niebieskie. Amen.
CZYTAJ DALEJ

Polityka ślepego

2026-02-27 21:04

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Najgroźniejsza w polityce zagranicznej nie jest tylko zdrada, ale i ślepota. Z taką ślepotą mamy do czynienia, gdy państwo przestaje myśleć kategoriami własnego interesu i zaczyna funkcjonować jako element cudzego projektu – większego, głośniejszego, bardziej elegancko opakowanego. A co z jego zawartością?

Wystąpienia sejmowe Donalda Tuska (przed kamerami na korytarzu) i Radosława Sikorskiego (z mównicy) nie były tylko ostrą retoryką wobec USA. Były sygnałem, że znów ustawiamy się w pierwszym szeregu nie swoich wojenek. Zamiast usiąść do stołu i wykorzystać zmianę układu sił w relacji USA-UE, wolimy demonstrować moralną wyższość, a nawet wrogość wobec najważniejszego sojusznika.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję