Reklama

Głos z Torunia

Toruń

Czarno-biały Wicek

Trzynasta edycja wojewódzkiego konkursu plastycznego Czarno-białe obrazy z życia bł. Stefana W. Frelichowskiego.

2023-03-07 14:37

Niedziela toruńska 11/2023, str. III

[ TEMATY ]

bł. ks. Stefan Frelichowski

Aleksandra Wojdyło

Laureaci konkursu

Laureaci konkursu

Gala konkursu odbyła się 22 lutego, w roku 110-lecia urodzin patrona Zespołu Szkół nr 19, oraz 110-lecia placówki i w przededniu 78. rocznicy śmierci bł. Wicka. Warto zaznaczyć, że była to także szczególna data dla harcerzy – Dzień Myśli Braterskiej.

Wśród gości byli: kujawsko-pomorska wicekurator oświaty Maria Mazurkiewicz, rektor Wyższego Seminarium Duchownego ks. kan. Stanisław Adamiak, kustosz sanktuarium bł. Stefana W. Frelichowskiego ks. prał. Wojciech Niedźwiecki, siostrzeniec bł. Wincentego – Zygmunt Jaczkowski, przedstawiciele oświatowych związków zawodowych oraz rady rodziców. Dyrektor szkoły Alicja Golon, witając uczestników uroczystości, podkreśliła wysoki poziom artystycznej rywalizacji, ponieważ młodzi artyści przez malarstwo, grafikę i inne formy plastyczne potrafili oddać głębię postaci tego wybitnego człowieka. Podziękowała za liczny udział szkół z całego województwa – w konkursie wzięło udział 21 szkół.

Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody. Podziękowania otrzymali także nauczyciele – artystyczni opiekunowie uczniów. Wicekurator Mazurkiewicz podziękowała pedagogom za zainteresowanie uczniów wyjątkową osobowością bł. Wicka, natomiast ks. Adamiak, rektor seminarium, któremu patronuje bł. Frelichowski, podkreślił wysokie wartości artystyczne prac.

Reklama

W części artystycznej szkolny zespół wykonał kilka piosenek harcerskich oraz hymn ku czci patrona swojej szkoły i harcerzy. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa nagrodzonych prac.

Trzynasta edycja konkursu skierowana została do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Głównym założeniem było przygotowanie prac wykonanych dowolną techniką plastyczną, które miały przedstawiać sceny z życia błogosławionego, zgodne z prawdą historyczną. Kolorystyka ograniczona została do klasyki barw: czerni, bieli i wszelkich odcieni szarości, które według plastyków nadają porządek i elegancję. Ukazanie postaci i wydarzeń z życia właśnie w takich barwach pozwala także na wyostrzenie odbioru i ukazania głębi treści płynących z obrazów.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Śmigiel wzywa do modlitwy o ustanie pandemii

W związku ze wzrostem zachorowań biskup toruński Wiesław Śmigiel apeluje o modlitwę w intencji wszystkich chorych i cierpiących, tych którzy troszczą się o nasze życie i bezpieczeństwo, wolontariuszy i osoby pomagające starszym, chorym i przebywającym na kwarantannach.

- Nasza diecezja otrzymała wielki dar w postaci bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, który jest patronem na trudne czasy oraz przykładem troski o starszych, chorych i dotkniętych zakaźnymi chorobami. Módlmy się przez jego wstawiennictwo o ustanie epidemii i o pokój w naszej ojczyźnie – apeluje bp Wiesław Śmigiel. - Niech ten, który w skrajnie trudnych warunkach obozowych troszczył się o chorych na tyfus, wstawia się dziś za nami – dodaje.

CZYTAJ DALEJ

Wielki Tydzień jest czasem próby

2023-03-31 13:32

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Tydzień wprowadza nas w śmierć Jezusa. Ona jest tematem przewodnim tych dni. Jest białą czy czarną „panią” tego czasu. Panuje nad wszystkim, nad wszystkimi naszymi myślami, pragnieniami, planami… wszak wszystko znajduje swoje zwieńczenie w śmierci. Jezus „wchodzi” w nią, w sam jej środek, pozwala się jej objąć, oddaje się w jej władanie, aby następnie zadać jej śmiertelny cios.

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

CZYTAJ DALEJ

Gorzkie żale, przybywajcie!

2023-04-01 21:00

[ TEMATY ]

Gorzkie żale

#NiezbędnikWielkopostny

Karol Porwich/Niedziela

W polskiej pobożności występuje szereg nabożeństw i pieśni, które stanowią o jej bogactwie i oryginalności. Obok kolęd i silnego wątku maryjnego szczególne miejsce w naszej duchowości zajmuje nabożeństwo do Męki Pańskiej, a zwłaszcza Gorzkie żale, które są rdzennie polskim nabożeństwem wielkopostnym, występującym tylko u nas.

Po raz pierwszy nabożeństwo pasyjne będące pierwowzorem dzisiejszych Gorzkich żali odprawiono w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu 16 lutego 1697 r. w Warszawie. Wprowadził je proboszcz parafii Świętego Krzyża, a jego wprowadzenie nastąpiło – jak zapisano w „Księdze Protokołów Bractwa św. Rocha” – „na gorącą intencję Ich Mościów Panów Braci, którzy chcąc wedle możności Chrystusa cierpiącego i przebłogosławionego Patrona naszego św. Rocha w umartwieniu ciała naśladować, a to Jego Mościa Ks. Proboszcza pokornie upraszali, który tak święte i pobożne zamysły ordynował i wiecznymi czasy postanowił, aby takowe nabożeństwo co rok w każde niedziele Postu po nieszporze tutejszym św. Krzyża odprawiane było”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję