Reklama

Głos z Torunia

Oaza w mieście

O rekolekcjach i życiowych drogowskazach z ks. Michałem Oleksowiczem rozmawia Beata Patalas.

Niedziela toruńska 10/2023, str. IV

[ TEMATY ]

rekolekcje wielkopostne

Kl. Kamil Hume

Na rekolekcjach można odnaleźć swoją życiową drogę

Na rekolekcjach można odnaleźć swoją życiową drogę

Beata Patalas: Wielki Post jest czasem refleksji i licznych rekolekcji. Czym są rekolekcje pod nazwą „Drogowskaz”?

Ks. Michał Oleksowicz: To są rekolekcje ewangelizacyjne dla mężczyzn, w czasie których chcemy zadać pytanie o życiowy cel i drogę do niego prowadzącą. Dlatego właśnie wybraliśmy taką nazwę. Życie jest niczym wędrówka, w czasie której napotykamy różne drogowskazy: osoby, zdarzenia, szczególne miejsca. W czasie rekolekcji chcemy wejść w doświadczenie ciszy, modlitwy i słuchania Słowa Bożego. Punktem odniesienia będzie dla nas fragment Ewangelii według św. Łukasza (24, 13-35), opowiadający o uczniach idących do Emaus. Z jednej strony napotykamy różne życiowe drogowskazy, a z drugiej strony, żeby być dla innych drogowskazem, nie można stać w miejscu. Uczniowie uciekający z Jerozolimy do Emaus, chociaż fizycznie się przemieszczali, to tkwili w tzw. martwym punkcie. Życiowo stanęli w miejscu, bo byli w kropce. Jezus pomógł im wyjść ze skomplikowanej sytuacji. To w dużym skrócie duchowa perspektywa na przeżycie tego czasu rekolekcji.

Czy jest określony wiek uczestników, którzy mogą wziąć udział w rekolekcjach?

Zapraszamy mężczyzn powyżej 16. roku życia, nie wyznaczyliśmy natomiast górnej granicy. Są to więc rekolekcje głównie dla tych, którzy już postawili lub chcą postawić sobie pytanie o życiowy cel i drogę do niego prowadzącą.

Czego uczestnicy rekolekcji mogą się spodziewać?

Wielu atrakcji, czyli spotkania z Bogiem i z samym sobą. W naszym codziennym życiu zalewa nas strumień informacji. W czasie rekolekcji tych zewnętrznych bodźców, informacji, dotrze znacznie mniej. Będzie za to więcej skupienia się na Bogu, ale też na tym, co siedzi głęboko w nas. Katechezy, cisza, modlitwa, adoracja, Eucharystia – to będzie nasz warsztat duchowy. Tylko tyle albo aż tyle. Zależy jak na to patrzeć. Będziemy też starali się dopasować program rekolekcji do wieku tych, którzy przybędą.

Reklama

Kiedy rekolekcje się odbędą?

Rozpoczynamy je w piątkowy wieczór 24 marca i kończymy ok. godz. 13.00 w niedzielę 26 marca. Miejsce rekolekcji to budynek Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu. Zapisy trwają do 13 marca. Zgłoszenia można przesyłać na adres wicerektor@wsdtorun.pl. Koszt udziału w rekolekcjach wynosi 50 zł. Prosimy, aby uczestnicy zabrali ze sobą śpiwór oraz notatnik.

Kto będzie prowadził katechezy?

Będzie nas trzech. Kleryk Dawid Szczodrowski z V roku, Szymon Kozupa, redaktor i dziennikarz telewizyjny, oraz ja. Będziemy się uzupełniać w prowadzeniu katechez i modlitw. Mam nadzieję, że nasza współpraca z Szymonem pomoże nam lepiej podejść do tematu rekolekcji, w końcu żonaty mężczyzna ma nieco inne spojrzenie na życiową drogę i cele niż ksiądz.

Myślę, że to dobrze, że te rekolekcje są dedykowane mężczyznom.

Też tak myślę. Mężczyźni, a zwłaszcza młodzi, to rzadki widok w Kościele. Będzie to typowo męskie spotkanie, podczas którego chcemy się modlić, ale też rozmawiać. Jako mężczyźni mamy swoje pytania, tęsknoty, obawy – mamy naszą męską perspektywę na życie. Mamy nadzieję, że, w tym czasie będzie okazja, żeby bardziej świadomie to zobaczyć i przeżyć.

Dlaczego warto wziąć udział w tego typu rekolekcjach?

Warto, bo Bóg jest! To jest zasadnicza racja. Chociaż nasze seminarium znajduje się w mieście, to jednak jest trochę na uboczu miejskiego zamieszania. Kto wejdzie do naszego budynku, a potem wyjdzie na wewnętrzny dziedziniec czy też do ogrodu, może mieć wrażenie, jakby opuścił miasto. Rekolekcje to z jednej strony czas wyciszenia, ale z drugiej to nie ucieczka od codzienności, lecz skupienie się na tym, co najważniejsze, żeby do naszych życiowych zadań potem powrócić. Czasem, mówiąc o przestrzeni odpoczynku, relaksu, używamy określenia „oaza w mieście”. Można to odnieść także do życia duchowego. Potrzebujemy przestrzeni w codzienności, gdzie można złapać oddech. Te rekolekcje odbędą się w czasie Wielkiego Postu, który jest najbardziej intensywny duchowo dla życia Kościoła.

Reklama

Rzeczywiście, w codziennej bieganinie ciężko jest złapać chwilę na spędzenie czasu z Bogiem.

Dlatego szczególnie w Wielkim Poście warto znaleźć taki czas, żeby mniej robić, a bardziej być. Rekolekcje to strefa tego, aby bardziej być niż działać. Nie ilość, ale jakość przeżytych chwil w czasie rekolekcji ma znaczenie. Te rekolekcje są pewną propozycją przeżycia „oazy”, dla tych, którzy pracują, studiują, uczą się, aby mogli przez weekend przełączyć się na inne fale i odebrać Boże komunikaty.

Warto skorzystać z rekolekcyjnej formy przeżycia Wielkiego Postu.

Dlatego przyjeżdżajcie! Zapraszamy! Czekamy na każdego, kto chciałby w murach WSD w Toruniu przeżyć wielkopostny czas skupienia. Wszyscy potrzebujemy takiego czasu. Jeśli więc ktoś ma chęć oraz akurat jest wolny od innych zobowiązań w ten weekend, to warto do nas przyjechać, żeby zebrać myśli, siły, trochę odpocząć. Kto jest zabiegany, ma pytania, na które szuka odpowiedzi lub czuje się dobrze, a chce, by było jeszcze piękniej, po prostu niech przyjeżdża! Do zobaczenia.

Ks. Michał Oleksowicz Wicedyrektor Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, wykładowca na Wydziale Teologicznym UMK

2023-02-28 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Twoje miłosierdzie” rekolekcje wielkopostne z ojcami Franciszkanami - 20 kwietnia

Kolejny cykl franciszkańskich rekolekcji internetowych. Tegoroczne rekolekcje wielkopostne noszą tytuł „Twoje miłosierdzie”.

CZYTAJ DALEJ

To ja zobaczyłem, że to już koniec… - wspomnienia z momentu śmierci św. Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

©Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

W rocznicę śmierci św. Jana Pawła II prezentujemy wzruszający fragment książki Magdaleny Wolińskiej-Riedi „Zdarzyło się w Watykanie”, w którym moment odejścia Ojca Świętego opisuje Massimiliano – ówczesny sanitariusz w Poliklinice Gemelli w Rzymie.

– Prawie dwadzieścia lat temu watykańska służba zdrowia organizowała specjalną ekipę do opieki nad coraz bardziej schorowanym Janem Pawłem II. Pracowałem wtedy w Poliklinice Gemelli w Rzymie. Kilkakrotnie zdarzyło mi się opiekować papieżem podczas jego pobytów w tym szpitalu. Kolega, z którym tam współpracowałem, wymienił moje nazwisko, kiedy kompletowano wspomnianą ekipę. Kilka miesięcy później, w 2002 roku, trafiłem do Watykanu. Był to bez wątpienia trudny czas. Najtrudniejszy w mojej medycznej karierze. W Gemelli, gdzie pracowałem od 1990 roku, kiedy miewałem do czynienia z Ojcem Świętym, to jedynie przez kilka godzin, najwyżej kilka dni. Tutaj ta opieka miała być na stałe, a przy tym nabrała zupełnie innego, bardzo osobistego charakteru.

CZYTAJ DALEJ

Dzwon „Głos Nienarodzonych” z Polski trafi do Zambii

2023-04-01 20:09

[ TEMATY ]

dzwon

Justyna Grzyb

22 marca, tuż przed rozpoczęciem audiencji generalnej Papież Franciszek poświęcił podarowany przez polską "Fundację Życiu Tak" dzwon przeznaczony dla Zambii. Nosi on nazwę „Głos Nienarodzonych” i jak powiedział sam Franciszek, będzie przypominał o konieczności ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Trafi do katedry Dzieciątka Jezus w Lusace, ale będzie także obwożony po innych zambijskich miejscowościach.

W uroczystości poświęcenia dzwonu wziął udział metropolita Lusaki abp Alick Banda oraz przedstawiciele Fundacji Życiu Tak na czele z jej wiceprezesem Bogdanem Romaniukiem.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję