Reklama

Głos z Torunia

Własne miejsce w Kościele

Zło dobrem zwyciężaj – słowa św. Pawła, będące przesłaniem bł. Jerzego Popiełuszki, są nadal aktualne i mocno trafiają w serca młodych ludzi.

Niedziela toruńska 10/2023, str. III

[ TEMATY ]

Grudziądz

Kacper Sulerzycki

W grudziądzkiej parafii młodzież chce być w Kościele – z drugim człowiekiem i Bogiem

W grudziądzkiej parafii młodzież chce być w Kościele – z drugim człowiekiem i Bogiem

Liturgiczne wspomnienie bł. Jerzego Popiełuszki przypada dopiero 19 października, ale wspólnota młodzieżowa Sursum Corda, zespół Deo Nostro oraz harcerze, działający na terenie parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Grudziądzu, połączyli siły i postanowili przedstawić postać błogosławionego już teraz. Wszystko to działo się podczas czuwania modlitewnego pod hasłem: „Zło dobrem zwyciężaj”, które odbyło się 17 lutego. Wieczór rozpoczęto Mszą św., w czasie której ks. Mateusz Archita wygłosił kazanie wprowadzające w klimat czuwania. Eucharystia jest nieodłącznym elementem każdego przedsięwzięcia młodych – również dla ks. Jerzego była ona czymś, co umacniało go w dawaniu świadectwa wiary.

Poznać błogosławionego

Celem części artystycznej było ukazanie najważniejszych chwil z życia błogosławionego. Każdą scenę poprzedzał cytat mamy bądź samego ks. Jerzego. Młodzież w czasie występu przedstawiła sceny z jego dzieciństwa, czasów ministrantury, seminarium, ale też okres wojskowy, pracę na rzecz środowiska robotniczego czy medycznego, a na końcu porwanie i śmierć. Wszystko to zostało dopełnione muzyką tworzącą odpowiedni klimat, rekwizytami oraz strojami. Nie zabrakło dialogów czy scen o zabarwieniu humorystycznym. Wszystko to było wyważone i stanowiło dobry wstęp do kolejnej części czuwania, która skupiona była na modlitwie.

Mostem łączącym część artystyczną z częścią duchową było wprowadzenie relikwii bł. Jerzego. Następnie rozpoczęło się czuwanie przed Najświętszym Sakramentem poprowadzone przez ks. Mateusza Architę wraz z diakonami – Michałem Kłosowskim i Maciejem Kozłowskim oraz klerykiem Dawidem Szczodrowskim. Rozważania w znacznej części nawiązywały do homilii błogosławionego, w których wielokrotnie odwoływał się do zgody, pokoju i prawdy, a także do wartości pracy – pracy z Bogiem przy boku. Modlitwie towarzyszył zespół Deo Nostro. Całość czuwania modlitewnego dopełnił odśpiewany na zakończenie Apel Jasnogórski.

Owocowanie

Jakie są wrażenia po zakończeniu wieczoru modlitwy? Bez wątpienia na twarzach młodych można było dostrzec skupienie, zaangażowanie, ale też radość ze wspólnej pracy. Tygodnie poświęcone na przygotowanie takiego przedsięwzięcia budzą podziw, gdyż jest to ich dodatkowy wysiłek, coś co robią poza szkołą, studiami, pracą. To już kolejne czuwanie przez nich zorganizowane, a w każde następne zaangażowanych jest coraz więcej osób. Grupa Sursum Corda, ale też zespół muzyczny Deo Nostro dzięki swojej ciężkiej pracy i duchowej formacji ciągle się rozwijają. To dowodzi, że młodzież chce odnaleźć i wytrwale szuka miejsca dla siebie w Kościele, a w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Grudziądzu takie miejsce znajduje i chce w nim być – z drugim człowiekiem i Bogiem.

2023-02-28 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja toruńska: ponad 180 tys. zł na pomoc dla szpitali w Toruniu i Grudziądzu

[ TEMATY ]

szpital

pomoc

Toruń

epidemia

Grudziądz

Bożena Sztajner/Niedziela

Trwa zbiórka funduszy na pomoc dla szpitali w walce epidemią. W zbiórkę aktywnie włączają się księża, parafie, wspólnoty zakonne, wierni świeccy i instytucje. Do tej pory diecezja toruńska wsparła rzeczowo i materialnie szpitale w Toruniu i Grudziądzu na łączną kwotę ponad 180 tys. złotych.

Do włączenia się w zbiórkę zachęca bp Wiesław Śmigiel, który zaznacza, że "czas, który przeżywamy jest wielkim egzaminem z miłosierdzia i solidarności z braćmi i siostrami". - Każdy może pomóc tym, którzy walczą na pierwszej linii frontu. Jeśli nie mamy możliwości finansowych możemy otoczyć medyków naszą modlitwą. Zachęcam do wspierania naszej zbiórki oraz do podejmowania Duchowej Adopcji Medyka - mówi bp Wiesław Śmigiel.

CZYTAJ DALEJ

Papież opuścił szpital, modlił się w bazylice Matki Bożej Większej

2023-04-01 11:35

PAP/EPA

Papież Franciszek opuścił w sobotę rzymską klinikę Gemelli. Przy bramie szpitala wyszedł z samochodu i rozmawiał z dziennikarzami. Jest w dobrej formie. W klinice był od środy z powodu zapalenia oskrzeli. Przed powrotem do Watykanu papież pojechał na modlitwę do bazyliki Matki Bożej Większej.

W chwili wyjazdu ze szpitala samochód z papieżem zatrzymał się przy bramie, gdzie stała grupa dziennikarzy. Franciszek wysiadł i rozmawiał z nimi dłuższą chwilę.

CZYTAJ DALEJ

Premier: dopóki PiS rządzi Polską, dopóty program 500+ nie jest zagrożony

2023-04-01 19:53

[ TEMATY ]

500 plus

PAP/Zbigniew Meissner

Rodzina 500+ to największy program społeczny w polskiej historii; jest symbolem efektywnego i sprawiedliwego państwa - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że dopóki PiS rządzi Polską, dopóty ten program nie jest zagrożony.

Szef rządu podkreślił w nagraniu opublikowanym na Twitterze, że program 500+ został wprowadzony dokładnie 7 lat temu, 4,5 miesiąca po zaprzysiężeniu rządu Beaty Szydło.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję