Reklama

Niedziela Podlaska

Jak w domu

Takich miejsc nam potrzeba – mówił bp senior Tadeusz Pikus podczas oficjalnego otwarcia Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Putkowicach Nadolnych w gminie Drohiczyn.

Niedziela podlaska 10/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Drohiczyn

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Dzięki ośrodkowi podopieczni rozwiązują wiele swoich problemów

Dzięki ośrodkowi podopieczni rozwiązują wiele swoich problemów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Potrzeby są duże ponieważ dzisiaj nie ma już wielopokoleniowych rodzin mieszkających w jednym domu. Pozostają osoby starsze, czasami samotne. Takie miejsce jakie tutaj jest, niewątpliwie będzie nie tylko pozwalało przetrwać, ale da też możliwość rozwoju.

Odnosząc się do programu jaki realizowany jest w Centrum, biskup wyjaśniał: – Można powiedzieć, że w życiu człowieka jest wzrost i rozwój. Wzrost ma swoje granice, rozwój nie ma. Korzystajcie z tego. Pamiętajcie też, że każdy człowiek potrzebuje pomagać i przyjmować pomoc. Nie ma człowieka, który nie mógłby w czymś pomóc i nie ma takiego człowieka, który mógłby żyć bez pomocy. Trzeba umieć korzystać z wszelkiej pomocy, z wdzięcznością przyjmować każdą, nawet najmniejszą pomoc. Ważne też byśmy nieśli ją jeden drugiemu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

COM w Putkowicach Nadolnych powstał w budynku po dawnej szkole podstawowej i dziś jest przystanią dla osób z niepełnosprawnościami z terenu gminy Drohiczyn. Ośrodek dysponuje miejscami pobytu dziennego dla 21 osób, w sytuacjach interwencyjnych dwie osoby mogą znaleźć tu opiekę całodobową. Ośrodek działa od niedawna, a wszystkie miejsca są już zajęte.

Reklama

Otwarcie Centrum w Putkowicach Nadolnych odbyło się 15 lutego z udziałem Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg, parlamentarzystów, samorządowców, duchowieństwa obrządku katolickiego i prawosławnego, wszystkich pensjonariuszy i pracowników Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Drohiczynie, w którego strukturach działa nowa placówka.

– Dobrze nam tu. Mamy towarzystwo. W takim wieku jak my człowiek zostaje w domu sam, ma tylko cztery ściany i sufit. Kiedyś mieszkałam z mężem, ale już dwa lata minęło jak mąż zmarł i zostałam sama. Dlatego tu przyszłam, żeby być wśród ludzi. – takich historii można usłyszeć wiele. Pani Aniela jest jedną z osób, które w Centrum w Putkowicach znalazły swoje miejsce na ziemi.

Minister Marlena Maląg uczestnicząca w otwarciu placówki w gminie Drohiczyn podkreślała:

– Wsparcie dla osób potrzebujących, osób niepełnosprawnych, osób słabszych, to wyjątkowe zadanie dla każdego odpowiedzialnego państwa i my staramy się te działania wdrożyć i docierać do wszystkich miejsc w Polsce, nawet do najmniejszych miejscowości.

Jak podkreśla burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym, powstało kolejne miejsce, które usprawni życie mieszkańców. Na te potrzeby zagospodarowano nieużytkowane budynki, a do COM uczęszczają osoby, które jako dzieci chodziły tu do szkoły, to dodatkowo sprawia, że czują się tu jak u siebie.

Bożena Renda, kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Drohiczynie, która od lat jest inicjatorką i koordynatorką licznych i innowacyjnych działań na rzecz środowisk lokalnych wyjaśnia, że założeniem tworzenia placówki było zaproszenie osób z niepełnosprawnościami do miejsca, gdzie będą się czuli jak w domu i jak podkreśla – udało się to zrealizować, bo w COM jest jak w domu i w rodzinie.

Ośrodek zapewnia różne formy wsparcia. Jest tu rehabilitacja, terapia zajęciowa, ale i zajęcia z fizjoterapeutą, muzykoterapia, wsparcie w codziennym funkcjonowaniu, w pokonywaniu trudności i barier wynikających z niepełnosprawności. Pensjonariusze domu chętnie korzystają z bogatej oferty zajęć. Ochoczo śpiewają, malują, ćwiczą, ale w każdej rozmowie podkreślają przede wszystkim, jak dobrze się tu czują, że nie są sami, że mają towarzystwo, poznają innych mieszkańców gminy. Wiele ciepłych słów kierują w stronę pracowników placówki, którzy opiekują się nimi, troszczą, pomagają.

2023-02-28 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Złote Gody w Drohiczynie

Niedziela podlaska 50/2023, str. I

[ TEMATY ]

Drohiczyn

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Jubilaci dziękowali za 50 lat małżeństwa

Jubilaci dziękowali za 50 lat małżeństwa

50 wspólnie przeżytych lat, to jubileusz wart tego, by uczcić go w sposób szczególny.

W gminie Drohiczyn 28 listopada swoje święto obchodziły małżeństwa, które w roku 1973 stanęły przed ołtarzem i powiedziały sakramentalne „tak”. Uroczystość rozpoczęła Msza św. w katedrze w Drohiczynie. Eucharystii przewodniczył bp Piotr Sawczuk. Obecni byli również proboszczowie z parafii w których mieszkają jubilaci: ks. kan. Wiesław Niemyjski, ks. kan. Grzegorz Terpiłowski i ks. kan. Zdzisław Jancewicz.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV o Strefie Gazy: nie ma przyszłości opartej na przemocy, przymusowym wygnaniu i zemście

2025-09-21 12:44

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Gaza

Gaza

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty pozdrowił szczególnie przedstawicieli stowarzyszeń katolickich zaangażowanych w pomoc dla ludności Strefy Gazy.

Serdecznie pozdrawiam was wszystkich, obecnych na Placu Świętego Piotra i łączących się za pośrednictwem mediów.
CZYTAJ DALEJ

Dzień bez Samochodu - za darmo nie tylko autobusem i tramwajem

2025-09-22 07:11

[ TEMATY ]

samochody

Adobe Stock

W poniedziałek przypada Dzień bez Samochodu, co oznacza, że w wielu polskich miastach przejazd komunikacją miejską będzie bezpłatny. Na specjalne oferty mogą jednak liczyć także użytkownicy rowerów publicznych i podróżujący koleją.

Dzień bez Samochodu jest kulminacyjnym punktem trwającego od 16 do 22 września Europejskiego Tygodnia Mobilności – kampanii zainicjowanej przez Komisję Europejską, polegającej na promowaniu w miastach i gminach zrównoważonego transportu, w tym transportu zbiorowego, rowerowego, ruchu pieszego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję