Reklama

Głos z Torunia

Pójdź za Mną

Mimo że musimy budować swój dom w nowym miejscu – takie jest nasze powołanie, tam, gdzie jesteśmy wezwani przez Kościół, tam jest nasz dom, nasza diecezja – ale zawsze w sercu zostaje miejsce dla rodzinnego miasta i ludzi, z którymi się spotkaliśmy.

Niedziela toruńska 9/2023, str. IV

[ TEMATY ]

ks. Sławomir Oder

Renata Czerwińska

Bóg wzywa ks. prał. Odera do nowych zadań

Bóg wzywa ks. prał. Odera do nowych zadań

Taką nadzieję w sercu biskupa nominata ks. prał. Sławomira Odera zostawił bp Wiesław Śmigiel. Msza św. dziękczynna za jego posługę kapłańską miała miejsce 16 lutego w toruńskiej katedrze. Na Eucharystii zgromadziło się wielu kapłanów, sióstr zakonnych i wiernych świeckich, a także przedstawiciele władz samorządowych. Śpiew prowadził chór Copernicus.

Dar wiary

Homilię wygłosił biskup senior Andrzej Suski. Zwrócił uwagę na pytanie Jezusa: „Za kogo Mnie uważacie?” – będące ciągle aktualne i pozwalające człowiekowi odnaleźć swoją tożsamość i sens życia. Zapewnił, że ten, kto ma dar wiary, jest człowiekiem szczęśliwym. – Ogromna to łaska uwierzyć i wyznać, ze Chrystus jest Mesjaszem, że On ma słowa życia wiecznego, że dzierży klucze śmierci i otchłani.

Dlatego, przedstawiając sylwetkę biskupa nominata, nie przypominał dogłębnie jego biogramu i osiągnięć, ale raczej drogę wiary. – O wiele ważniejsze są dzieje duszy miłującej Boga i tylko Jemu ufającej. Na tę historię składa się trwanie w obecności Bożej, w bliskości Pana, modlitwa, czerpanie łaski ze zdrojów zbawienia z sakramentów, wierność Słowu Bożemu, swojemu sumieniu i powołaniu.

Ksiądz Biskup dziękował za styl posługiwania przyszłego hierarchy gliwickiego, zawiązywanie głębokich przyjaźni. – Kapłani naszej diecezji są ci wdzięczni za troskę o formację duchową, ale również chętnie świadczoną pomoc duszpasterską. Przyszłą biskupią drogę biskup senior polecił wstawiennictwu bliskich prał. Oderowi bohaterów wiary – św. Janowi Pawłowi II i bł. ks. Stefanowi W. Frelichowskiemu.

Dziękczynienie

Kwiaty i podziękowania złożyło kapłanowi wiele delegacji, a on także nie szczędził słów wdzięczności. To przede wszystkim radość z posługiwania jako ojciec duchowny kapłanów. „Nigdy nie marzyłem nawet o takiej funkcji, jednak doświadczyłem tego, że kiedy człowiek pozwoli się zaskoczyć Jezusowi, to On nie da się prześcignąć w swojej szczodrobliwości. Bardzo się wzbogaciłem, spotykając wspaniałych, pełnych zapału, entuzjazmu, świętych kapłanów”. Słowa wdzięczności usłyszały także siostry zakonne, wspierające księdza prałata modlitwą (zapewniał, że zna same święte siostry), bracia w kapłaństwie, szczególnie z toruńskiej parafii Mariackiej, w której w ostatnim czasie posługiwał, a przede wszystkim bp Wiesław Śmigiel, bp Józef Szamocki i biskup senior Andrzej Suski. Biskup nominat dziękował im za życzliwość, mądrość życiową i zaufanie w stawianiu nowych wyzwań.

Reklama

Pochodzący z Chełmży kapłan wyznał, że diecezja toruńska zawsze miała szczególne miejsce w jego sercu. Obecnie ks. prał Oder jest postulatorem procesu beatyfikacyjnego Emilii i Karola Wojtyłów, ale także pochodzącej z naszej diecezji sługi Bożej Magdaleny Mortęskiej.

11 marca przyjmie sakrę biskupią i obejmie katedrę Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach.

2023-02-21 13:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żyjemy w okresie świetności papiestwa

[ TEMATY ]

ks. Sławomir Oder

Margita Kotas

Przeżywamy okres świetności papiestwa – powiedział w poniedziałek w Warszawie ks. Sławomir Oder, postulator w procesie kanonizacyjnym bł. Jana Pawła II. W rozmowie z dziennikarzami przestrzegł też przed "spolonizowaniem" papieża Polaka przez jego rodaków podkreślając, że ludzie z najdalszych zakątków świata mówią o Karolu Wojtyle – "nasz papież".

CZYTAJ DALEJ

To ja zobaczyłem, że to już koniec… - wspomnienia z momentu śmierci św. Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

©Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

W rocznicę śmierci św. Jana Pawła II prezentujemy wzruszający fragment książki Magdaleny Wolińskiej-Riedi „Zdarzyło się w Watykanie”, w którym moment odejścia Ojca Świętego opisuje Massimiliano – ówczesny sanitariusz w Poliklinice Gemelli w Rzymie.

– Prawie dwadzieścia lat temu watykańska służba zdrowia organizowała specjalną ekipę do opieki nad coraz bardziej schorowanym Janem Pawłem II. Pracowałem wtedy w Poliklinice Gemelli w Rzymie. Kilkakrotnie zdarzyło mi się opiekować papieżem podczas jego pobytów w tym szpitalu. Kolega, z którym tam współpracowałem, wymienił moje nazwisko, kiedy kompletowano wspomnianą ekipę. Kilka miesięcy później, w 2002 roku, trafiłem do Watykanu. Był to bez wątpienia trudny czas. Najtrudniejszy w mojej medycznej karierze. W Gemelli, gdzie pracowałem od 1990 roku, kiedy miewałem do czynienia z Ojcem Świętym, to jedynie przez kilka godzin, najwyżej kilka dni. Tutaj ta opieka miała być na stałe, a przy tym nabrała zupełnie innego, bardzo osobistego charakteru.

CZYTAJ DALEJ

Papież w Niedzielę Palmową: bardzo wielu jest dziś "opuszczonych Chrystusów"

2023-04-02 11:26

Ponad 30 tysięcy osób uczestniczyło w Niedzielę Palmową we mszy na placu Świętego Piotra pod przewodnictwem papieża. W homilii Franciszek mówił o wielu "opuszczonych Chrystusach"; tak nazwał wyzyskiwane narody, ubogich, migrantów, samotnych starców, nienarodzone dzieci. "Tak wielu opuszczonych potrzebuje naszej bliskości"- dodał.

Mszę na udekorowanym placu przed bazyliką watykańską poprzedziła procesja z gałązkami oliwnymi i liśćmi palmowymi. Liturgia w Niedzielę Palmową upamiętnia uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, na pięć dni przed jego ukrzyżowaniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję