Reklama

Niedziela Kielecka

Korzeń, z którego wyrasta teraźniejszość

160 lat temu Polacy rozpoczęli największe w naszej historii powstanie. Nie szczędzili życia ani krwi, mając nadzieję na odrodzenie Ojczyzny.

Niedziela kielecka 8/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Powstanie Styczniowe

TER

Biskup Jan Piotrowski święci obelisk na Białogonie

Biskup Jan Piotrowski święci obelisk na Białogonie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Region świętokrzyski, a w nim m.in. Bodzentyn, Święty Krzyż, Suchedniów, Wąchock, Małogoszcz Chroberz, Grochowiska, Mełchów, Jędrzejów – areny krwawych bojów, usiane są mogiłami powstańców.

Rocznica wybuchu powstania była okazją do przypomnienia i uczczenia zmagań naszych rodaków. W wielu miejscach diecezji i regionu odbywały się okolicznościowe marsze, odsłaniano tablice upamiętniające styczniowych bohaterów. Podczas Mszy św. modlono się za walczących, którzy oddali swoje życie na ołtarzu Ojczyzny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rzucili wyzwanie potędze zaborcy

Reklama

22 stycznia w kościele św. Karola Boromeusza na kieleckiej Karczówce odprawiona została Msza św. w intencji powstańców. Eucharystia zgromadziła setki osób, wśród których nie zabrakło: parlamentarzystów, przedstawicieli władz wojewódzkich i samorządowych, służ mundurowych, młodzieży, a także kombatantów i członków grup rekonstrukcyjnych. Obecnych było także kilkanaście pocztów sztandarowych. Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył o. Mariusz Zakrzewski. W homilii przypomniał historyczne zmaganie Polaków, którzy nie ulękli się przed potęgą Rosji i rzucili jej wyzwanie. – Człowiek potrafi pamiętać wiele wydarzeń, a pamięć historyczna narodów potrafi sięgać setek, a nawet tysięcy lat wstecz. To, co jest przeszłością, teraz jest korzeniem, z którego wyrasta teraźniejszość, z teraźniejszości zaś będzie wyrastać przyszłość – mówił, dodając, że „to że jesteśmy tu i teraz, że mamy Ojczyznę, że spotykamy się tu, na Karczówce, czy w innych miastach i miejscach to nie zasługa nas samych, ale tych którzy żyli przed nami”. Jak podkreślił, „historia uczy życia, a kto nie zna historii nie umie żyć”.

Po Mszy św. zebrani przeszli na plac przed klasztorem, aby tam uczestniczyć w odsłonięciu i poświęceniu dwóch pamiątkowych tablic. Jedna z nich poświęcona została o. Kolumbinowi Tomaszewskiemu, druga – pięciu mieszkańcom Karczówki, którzy zginęli w 1920 r. w walce z bolszewikami.

Pragnienie i tęsknota za wolnością

W tym samym dniu na kieleckim Białogonie odsłonięty i poświęcony został pomnik ku czci powstańców styczniowych. Mszy św. w kościele Przemienienia Pańskiego w intencji powstańców przewodniczył bp Jan Piotrowski. Proboszcz ks. Stefan Radziszewski, witając zebranych, podkreślał, że bez umiłowania wolności przez Polaków,dziś nasza rzeczywistość byłaby inna.

– Czas mija, przemija nasze życie, szybciej i szybciej, ciągle do przodu, próbujemy ten czas zatrzymać, żeby tak nie pędził. Są jednak tacy, którzy wcale nie chcą zatrzymać czasu, ale pragną, aby to co najcenniejsze już się wydarzyło – takimi ludźmi byli powstańcy styczniowi. W nich płonęło pragnienie i tęsknota, aby Polska znowu była wolna i niepodległa – powiedział.

Znaleźli się wielcy patrioci

Reklama

W homilii bp Piotrowski przypomniał przyczynę i genezę utraty wolności przez nasz kraj. – Był taki czas, kiedy część naszych braci i sióstr rozkochała się w pogańskich, oświeceniowych uwodzicielach, co zakończyło się rozbiorami Polski. Jednak, jak zaznaczył, w tym czasie niewoli narodowej znaleźli się „wielcy patrioci w środku wielu warstw społecznych”. – Cenili sobie bardziej wolność i prawdę, niż swoje własne życie. Odważnie stawali do walki z wrogiem niszczącym wiarę i polską kulturę – podkreślił. Biskup akcentował wkład regionu świętokrzyskiego w niepodległościowe zmagania, mówił również o postawie heroizmu wielu Polaków. – Nasza polska ziemia, ozdobiona pięknem ziemi świętokrzyskiej, to arena niezliczonych dziejowych wydarzeń, walki o wolność i niepodległość, prawdę i sprawiedliwość, nadzieję oraz powodzenie, a przede wszystkim walki o słuszne życiowe prawa tego ludu i narodu – mówił, polecając Bogu poległych w boju i naszą Ojczyznę.

Sprzed kościoła kilkusetosobowy pochód z pochodniami przeszedł na skwer obok zabytkowego kościoła na Białogonie. Tutaj odbyła się druga część uroczystości. Wciągnięto flagę państwową na maszt, zabrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”. Bp Piotrowski poświęcił obelisk, który upamiętnia powstańczy czyn. Dzieci z miejscowej szkoły odsłoniły pomnik. Po okolicznościowych przemówieniach przed pomnikiem delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów. Inicjatorami budowy pomnika na Białogonie byli: Stowarzyszenie „Kieleccy Patrioci”, Staropolskie Stowarzyszenie Osób Represjonowanych, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Jodła”.

Wizyta prezydenta w Bodzentynie

Bohaterów powstania styczniowego na Kielecczyźnie uczcił również prezydent RP Andrzej Duda. Przybył 26 stycznia do Bodzentyna i na specjalnej sesji ogłosił 2023 „Rokiem Powstania Styczniowego w Bodzentynie”. Złożył także wieniec pod płytą upamiętniającą powstańców. Zwracając się do zgromadzonych, zaakcentował zaangażowanie miasteczka w idee wolności, które utraciło swoje prawa po klęsce powstania – Tu, w Bodzentynie, w świętokrzyskiem, pokazujecie i rozumiecie, jak ważny był zryw niepodległościowy ze stycznia 1863 r. dla odzyskania niepodległości – powiedział.

Reklama

Obchodom rocznicowym towarzyszyło wiele inicjatyw: konkursy, koncerty, lekcje historii, projekty, wystawy rekonstrukcje odbywające się w różnych miejscach diecezji i regionu. Każda z nich jest cenna i potrzebna dla utrwalania i przekazywania pamięci wydarzeń pamiętnego 1863 r., zwłaszcza młodemu pokoleniu.

Pamięci o. Kolumbina Tomaszewskiego

Karczówka odegrała ważną rolę w funkcjonowaniu cywilnych władz powstańczych. Jeszcze w schyłkowym czasie powstania styczniowego na początku 1864 r. pokrywający wzgórza Karczówki las dawał schronienie działającym w pobliżu Kielc powstańcom. Klasztor i ojcowie bernardyni za zaangażowanie w powstanie zapłacili bardzo wysoką cenę, podobnie jak inne domy zakonne w regionie i klasztory, dające nieustanne wsparcie partyzanckim oddziałom. Dom ojców bernardynów znalazł się na liście przewidzianych do likwidacji klasztorów Po kasacie niemal wszystkich zakonników przeniesiono, m.in. do klasztoru w Paradyżu. Jako opiekun kościoła i klasztoru pozostał jeden, dwudziestoośmioletni zakonnik – Kolombin Tomaszewski. Władze carskie liczyły na to, że samotny, schorowany zakonnik nie wytrzyma trudów życia, a jego śmierć zakończy obecność bernardynów na Karczówce. Tak się jednak nie stało. Otoczony opieką mieszkańców Kielc o. Kolumbin żył w klasztorze przez pół wieku, dzięki niemu kościół na Karczówce, był w świadomości społeczeństwa symbolicznym miejscem umiłowania ojczyzny i trwania przy wierze katolickiej. O. Kolumbin pełnił tu posługę przez 50 lat, do 1914 r.

2023-02-14 13:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

156. rocznica Powstania Styczniowego w Wieluniu

[ TEMATY ]

rocznica

Powstanie Styczniowe

Zofia Białas

W dniu 22 stycznia br. w 156. rocznicę Powstania Styczniowego wielunianie uczcili pamięć poległych bohaterów. Uroczystości odbyły się przed symbolicznym pomnikiem postawionym w 1934 r. w Lasku Wieluńskim na tzw. Podszubienicach ( wtedy wysypisko śmieci i padliny), gdzie na przełomie 1863/1864 roku wykonano egzekucje na powstańcach styczniowych, wśród których byli mieszczanie z Wielunia, Praszki, Złoczewa, kilku Rosjan i Ukraińców - dezerterów z wojska rosyjskiego. Pomnik zniszczony w 1940 roku przez Niemców zrekonstruowano w roku 1958 w oparciu o zachowaną makietę (odsłonięcie 6 VII 1958) i umieszczono na nim nazwiska zamordowanych w tym miejscu powstańców.

Okolicznościowe przemówienie przypominające historię powstania w Wieluniu wygłosił historyk Jan Książek – dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Wieluń, mówił, w okresie powstania był silnym ośrodkiem zwalczania polskiego ruchu niepodległościowego. Nie przeszkodziło to jednak wielu młodym pójść do powstania i brać udział w licznych potyczkach i walczyć w nierównej walce. Mówiąc o powstaniu przywołał rocznicę 100 – lecia odzyskania niepodległości i jednego z jej animatorów, Józefa Piłsudskiego, dla którego ostatni zryw niepodległościowy, jakim było Powstanie Styczniowe, miał wymiar szczególny, a świadczy o tym zacytowany przez mówcę fragment z okolicznościowego rozkazu wydanego w rocznicę Powstania Styczniowego w dniu 21 stycznia 1919 roku: „ Odrodzona w 1918 roku II Rzeczpospolita, wolą swoich przywódców nawiązywała do chlubnych wzorców i tradycji niepodległościowych. Bohaterski etos powstania listopadowego, a później styczniowego pomimo ich tragicznego wymiaru, był istotnym elementem budowania świeżo odzyskanej tożsamości narodowej, kształtowania postaw patriotycznych oraz zbiorowej pamięci pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w Ghanie

[ TEMATY ]

nominacja

dyplomacja

diecezja kielecka

kolegium.opoka.org

Ks. prałat dr Henryk Jagodziński – prezbiter diecezji kieleckiej, pochodzący z parafii w Małogoszczu, został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka, nuncjuszem apostolskim w Ghanie i arcybiskupem tytularnym Limosano. Komunikat Stolicy Apostolskiej ogłoszono 3 maja 2020 r.

Ks. Henryk Mieczysław Jagodziński urodził się 1 stycznia 1969 roku w Małogoszczu k. Kielc. Święcenia prezbiteratu przyjął 3 czerwca 1995 roku z rąk bp. Kazimierza Ryczana. Po dwuletniej pracy jako wikariusz w Busku – Zdroju, od 1997 r. przebywał w Rzymie, gdzie studiował prawo kanoniczne na uniwersytecie Santa Croce, zakończone doktoratem oraz w Szkole Dyplomacji Watykańskiej. Jest doktorem prawa kanonicznego.
CZYTAJ DALEJ

Castel Gandolfo: bogata historia letniej rezydencji papieży

2025-07-09 19:01

[ TEMATY ]

Castel Gandolfo

Vatican Media

Leon XIV jest szesnastym papieżem, który wypoczywa w Castel Gandolfo – miejscowości wybranej na letnią rezydencję papieży, począwszy od połowy XVII w. Pałac Apostolski, odwiedzony trzykrotnie przez Franciszka, został przez niego udostępniony dla zwiedzających w 2016 r. Część muzealna pozostanie otwarta również podczas pobytu Leona XIV w dniach 6-20 lipca i 15-17 sierpnia.

10 maja 1626 r. Urban VIII (Antonio Barberini) stał się pierwszym papieżem, który zatrzymał się w Castel Gandolfo. Od tego czasu do dziś ta miejscowość położona w regionie Lacjum gości papieży w okresie letnim.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję