Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Spotkanie z radiowcami

Katolickie Radio Zamość w ramach Niedzieli Radiowej odwiedziło parafię Matki Bożej Bolesnej w Korytkowie Dużym.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 7/2023, str. I

[ TEMATY ]

Niedziela Radiowa

Joanna Ferens

Podczas Mszy św. obecnych jest wiele dzieci

Podczas Mszy św. obecnych jest wiele dzieci

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Początki parafii w Korytkowie Dużym sięgają roku 1907, kiedy na trasie Frampol-Biłgoraj jechał karetą bp Franciszek Jaczewski. Konie poniosły, kareta została rozbita, jednak biskup wyszedł z tego wypadku cało. I powiedział wówczas, że w tym miejscu stanie kościół. Później, w latach pięćdziesiątych, gdy mieszkańcy Bukowej budowali u siebie świątynię, również ludność Korytkowa miała nadzieję na swój kościół, gdyż do świątyni Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju było ponad dziesięć kilometrów. Jedna z rodzin podarowała plac, wspólnie zwozili kamień, a w listopadzie 1957 r. przyjechał bp Piotr Kałwa z Lublina, aby konsekrować kościół w Bukowej. Mieszkańcy Korytkowa zrobili specjalne powitanie biskupa i poprosili go o poświęcenie tego placu. Na czas komunizmu wszystkie prace się zatrzymały, jednak w sercach i umysłach ludzkich było pragnienie, aby tutaj mieć kościół. W 1979 r. pojechali na uroczystości do Matki Bożej do Krasnobrodu na dożynki, gdzie zawieźli w darze jeden z kamieni zniesionych tu pod budowę kościoła. W styczniu 1981 r. przyjechał na to miejsce lubelski biskup pomocniczy Zygmunt Kamiński, który był całym sercem za tym, aby na tym miejscu powstała kaplica i 1 lutego 1981 r. była sprawowana tutaj pierwsza Msza św. W 1982 r. na mocy rozporządzenia bp. Bolesława Pylaka został ustanowiony ośrodek duszpasterski, którym miał zarządzać ks. Władysław Bącal. Samodzielna parafia w Korytkowie Dużym została erygowana w dniu 1 stycznia 1983 r.

Życie parafii

Obecnie w parafii funkcjonuje wiele grup modlitewnych, m.in. Koła Żywego Różańca, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Akcja Katolicka, ministranci i lektorzy, Legion Maryi i chór parafialny. Ponadto z parafią współpracuje Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Korytkowie Dużym, szczególnie ze względu na to, że ks. Krzysztof Gajewski jest kapelanem strażaków rejonu biłgorajskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na terenie parafii w miejscowości Andrzejówka znajduje się również kaplica filialna, która stanowi ogromną wartość dla tutejszych mieszkańców. – Nasza kaplica powstała ponad 20 lat temu, pierwsza Msza św. odbyła się 11 lipca 1990 r., a odpust świętujemy 1 maja, na św. Józefa. Jesteśmy bardzo wdzięczni Panu Bogu za naszą kaplicę, za obecnego proboszcza i za ks. Józefa Godzisza, który był wówczas, gdy kaplica była budowana. Od czasu jej powstania dbamy o to, aby piękniała, przeprowadzamy remonty, wymieniliśmy okna i dach, a także drzwi wejściowe, obicie ławek, założyliśmy też ogrzewanie. To nasz wspólny dom modlitwy i nie potrafimy znaleźć słów wdzięczności za ten wielki dar – tłumaczyła w rozmowie Danuta Kaczor.

Głosić Słowo Boże

Reklama

W czasie spotkania podczas Niedzieli Radiowej, na początku Eucharystii wszystkich zebranych w świątyni powitał proboszcz Krzysztof Gajewski. – Nie posłał mnie Chrystus, abym chrzcił, lecz abym głosił Ewangelię. Te słowa św. Pawła, które usłyszymy w dzisiejszym drugim czytaniu wybrzmiewają szczególnie, gdy w całym Kościele przeżywamy Niedzielę Słowa Bożego. Stanowią wezwanie, byśmy włączyli się w dzieło głoszenia Bożego słowa. Taka myśl przyświecała papieżowi Franciszkowi, by wszyscy wierzący słowo Boże czytali, medytowali nad nim i je rozpowszechniali. Lektura, medytacja, a szczególnie życie słowem Bożym pozwoli, że i my i wszyscy, którzy nas spotkają ujrzą światłość wielką, doświadczą Bożego działania i prawdziwej bliskości Boga. Przeżyjmy owocnie ten dzień. Niech słuchanie Słowa dzisiejszej liturgii zainspiruje nas do częstszej lektury i życia nim na co dzień. Witam serdecznie wszystkich tutaj zgromadzonych w świątyni, witamy również naszych gości – Katolickie Radio Zamość na czele z ks. dyrektorem Sylwestrem Zwolakiem. Pozdrawiamy naszych radiosłuchaczy, ludzi chorych, cierpiących, wszystkich, którzy łączą się z nami za pośrednictwem Katolickiego Radia Zamość. Zapraszam wszystkich do wspólnej modlitwy – powiedział.

Usłyszeć Boga

Słowo Boże wygłosił ks. dr Sylwester Zwolak, dyrektor Katolickiego Radia Zamość i kanclerz Kurii Diecezjalnej, który w homilii zwrócił uwagę na znaczenie i wartość słowa Bożego w życiu każdego chrześcijanina. – Przy okazji tej dzisiejszej niedzieli warto zapytać samego siebie, na ile ja dzisiaj słowa Bożego słucham, na ile szukam go w moim życiu. Bóg ciągle do mnie mówi i teraz powstaje pytanie: na ile Go słucham i jak na to słowo Boże odpowiadam? Jezus do mnie mówi na kartach Pisma Świętego, Bóg do mnie przemawia poprzez karty Starego i Nowego Testamentu, a na ile ja staram się sięgać do tej księgi, która została napisana pod natchnieniem Ducha Świetego? Na ile ja w czasie każdej Eucharystii słucham Liturgii Słowa i staram się coś z niej dla siebie wyciągnąć i tym żyć? Uczniom tak wiele nie trzeba było, oni usłyszeli tylko słowa „Pójdźcie za Mną”. Oni to słowo Boże usłyszeli, uwierzyli w nie i to wszystko przerodziło się w czyn. Bóg mówi do nas dziś w swoim słowie, poprzez Eucharystię i karty Pisma Świętego. Trzeba tylko, abyśmy otworzyli swoje uszy i serca, abyśmy usłyszeli i przyjęli to, co Bóg chce mi dzisiaj powiedzieć. I po to jest ta Niedziela Słowa Bożego, aby nam o tym przypominać, jak ważne powinno być słowo Boże w naszym życiu. To właśnie nim powinniśmy się karmić każdego dnia, a nie tylko w niedzielę, abyśmy nim żyli na co dzień – powiedział.

Posługa radia

Katolickie Radio Zamość już od 25 lat każdego dnia na swojej antenie głosi słowo Boże – zaznaczał ks. Sylwester Zwolak. – Bardzo pięknie się składa, ze dzisiaj, kiedy przeżywamy Niedzielę Słowa Bożego jako wspólnota Katolickiego Radia Zamość możemy przebywać tutaj u was w parafii. My jako Katolickie Radio Zamość na co dzień podejmujemy tę posługę głoszenia słowa Bożego. Na antenie naszego radia słowo Boże można usłyszeć każdego dnia, gdyż nawet dwa razy dziennie transmitujemy Msze św. z różnych części naszej diecezji. Jest to dla nas okazja i szansa służyć tym wszystkim, którzy słuchają naszego radia. Przebywając dziś u was chciałbym bardzo mocno podziękować za wsparcie naszej rozgłośni już od 25 lat. Jesteśmy wam bardzo wdzięczni za każdą okazaną pomoc i życzliwość – dziękował.

Parafia zaprasza

Ks. Krzysztof Gajewski skierował również zaproszenie do odwiedzenia parafii w Korytkowie Dużym. – Wszystkich bardzo serdecznie pozdrawiam, szczególnie moich parafian i gości, którzy do nas tutaj przyjeżdżają, wszystkich mieszkańców całej naszej diecezji, naszych księży biskupów, ks. Mariana Rojka i ks. Mariusza Leszczyńskiego, a także wszystkich słuchaczy Katolickiego Radia Zamość i czytelników „Niedzieli Zamojsko-Lubaczowskiej”. Bardzo serdecznie zapraszam do nas, szczególnie na główne uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Bolesnej, które odbywają się w pierwszą niedzielę po piętnastym września. Bardzo dziękuję ks. dyrektorowi i całej redakcji za ubogacenie naszej parafii swoją wizytą, szczególnie w Niedzielę Słowa Bożego, że właśnie słowo Boże z parafii w Korytkowie Dużym było słyszane w całej diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

2023-02-07 13:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niedziela Radiowa w Trzęsinach

Niedziela zamojsko-lubaczowska 13/2019, str. IV

[ TEMATY ]

Niedziela Radiowa

Joanna Ferens

Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii, ks. kan. Julian Brzezicki

Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii, ks. kan. Julian Brzezicki

Położona wśród lasów, w niezwykle malowniczej okolicy, z przepięknym i pełnym uroku kościółkiem mającym już 117 lat, zachwyca wszystkich odwiedzających te rejony. Mowa o parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Trzęsinach, którą Katolickie Radio Zamość odwiedziło 17 marca w ramach Niedzieli Radiowej

Pierwsze wzmianki o terenach, na których znajduje się parafia Trzęsiny, pochodzą z 1536 r., zaś rok 1593 to moment włączenia wsi do Ordynacji Zamojskiej. Niezwykłym faktem jest również to, że z Góry Trzęsińskiej wydobywano kamień na budowę murów Zamościa. Kościół w Trzęsinach początkowo był prawosławną cerkwią, zbudowaną w 1902 r. z inicjatywy prawosławnych zakonnic. Również od tego roku przy cerkwi, jako kapelan zamieszkał pop. Po I wojnie światowej cerkiew została zamieniona na kościół rzymskokatolicki. Parafia w Trzęsinach została erygowana przez biskupa lubelskiego Mariana Fulmana 15 października 1922 r., wydzielona z parafii Szczebrzeszyn i Radzięcin. Pierwszym jej proboszczem został ks. Józef Gładysz. Od 2 maja 1930 r. do 8 lutego 1932 r. proboszczem w Trzęsinach był ks. Zygmunt Pisarski, dziś błogosławiony wśród 108 męczenników II wojny światowej. Podczas okupacji hitlerowskiej w 1943 r. wysiedlono Trzęsiny i Smoryń, wiele osób zabito, a mieszkańcy razem ze swoim proboszczem, ks. J. Perskiewiczem, trafili do obozu w Zwierzyńcu.
CZYTAJ DALEJ

Jakie są drogi mojej wiary?

2024-12-02 20:50

[ TEMATY ]

adwent

rozważania

św. Ojciec Pio

Red.

Najprostszą drogę do Boga odnajdują prostaczkowie. To im Jezus odsłania najgłębsze tajemnice swojego serca.

„Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom” – modli się dziś Jezus w Ewangelii. Ale jak to możliwe, by Bóg chciał przed kimkolwiek cokolwiek zakrywać? Dlaczego miałby to robić akurat przed mądrymi i roztropnymi? Bóg jest przecież hojnym dawcą, jest dobry dla dobrych i złych, Jego deszcz pada na sprawiedliwych i niesprawiedliwych… Aby zrozumieć słowa Jezusa, trzeba wniknąć w mentalność epoki i hebrajski sposób wypowiadania się. To nie Bóg chce zakryć cokolwiek, ale człowiek, który w swej pysze i wyniosłości stawia się nad Bogiem lub na Jego miejscu, staje się ślepy i ograniczony. Ci, którzy opierają się jedynie na ludzkiej mądrości, mogą poznawać tylko sprawy tego świata, pokorni prostaczkowie otrzymują natomiast zdumiewające objawienie Wszechmocnego.
CZYTAJ DALEJ

Adwentowe Rekolekcje Pro-Life 2024

2024-12-04 17:58

plakat organizatorów

    Trwają Adwentowe Rekolekcje Pro-Life. Rozpoczęły się w pierwszej niedzielę Adwentu. I będą kontynuowane przez kolejne niedziele oczekiwania na narodzenie Pana Jezusa.

    Nauki rekolekcyjne poświęcone są encyklice „Evangelium vitae" św. Jana Pawła II, której 30-lecie ogłoszenia przypada w 2025 roku. Do wygłoszenia rekolekcji zaproszono wybitnego teologa moralistę i bioetyka, ks. prof. dr. hab. Pawła Bortkiewicza TChr, wieloletniego dziekana Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, obecnie profesora Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję