Spotkanie rozpoczęło się 28 stycznia Mszą św. w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, której przewodniczył bp Wiesław Śmigiel w koncelebrze ks. dr. Jarosława Ciechanowskiego, dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Diecezjalnej Toruńskiej. Msza św. sprawowana była w intencji żyjących i zmarłych pracowników poradnictwa rodzinnego.
Reklama
W homilii Ksiądz Biskup przypomniał o tym, jak ważna w życiu chrześcijanina jest modlitwa, wyciszenie, adoracja Najświętszego Sakramentu, lektura Pisma Świętego i Eucharystia. Szczególnie ważna jest postawa, która prowadzi innych do Kościoła, który nie jest tylko instytucją, ale jest miejscem, gdzie spotykamy Boga żywego. W dalszym rozważaniu bp Śmigiel odniósł się do pracy w poradniach rodzinnych, gdzie nie tylko powinno się tłumaczyć narzeczonym znaczenie zawierania sakramentu małżeństwa i budowania wzajemnych relacji, ale przede wszystkim poradnie rodzinne powinny wskazywać narzeczonym, że w sakramencie małżeństwa najważniejszy jest Bóg. Małżeństwo nie jest tylko pięknym obrzędem, który wpisuje się w naszą tradycję, ale najważniejszy w małżeństwie jest Bóg i to Pana zapraszamy do związku mężczyzny i kobiety. Pasterz podziękował za zaangażowanie, świadectwo i poświęcony czas wszystkim pracownikom poradnictwa rodzinnego. Ze słowami szczególnego uznania zwrócił się do ks. Jarosława Ciechanowskiego i Bożeny Szwechowicz, diecezjalnego doradcy życia rodzinnego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Podziękowania i misje kanoniczne
Druga część spotkania miała miejsce w Centrum Dialogu im. św. Jana Pawła II. Zofia Brzezińska z parafii Matki Bożej Królowej Polski w Wąbrzeźnie i Joanna Sadowska z parafii św. Michała Archanioła w Toruniu otrzymały z rąk Księdza Biskupa dyplomy i wyrazy uznania za zaangażowanie i wieloletnią posługę w parafialnym poradnictwie rodzinnym diecezji toruńskiej. Spotkanie było również okazją do wręczenia misji kanonicznych pracującym już doradcom, jak również absolwentom Diecezjalnego Studium Życia Rodzinnego. Otrzymane misje kanoniczne są powierzeniem przez biskupa zadań do pracy w poradnictwie rodzinnym.
Sesja szkoleniowa
Kolejnym punktem spotkania była sesja szkoleniowa zatytułowana „Obserwacja cyklu, a zdrowie kobiety, czyli czego nie przeoczyć”, którą ciekawie poprowadziła dr Lidia Wardowska. Spotkania pracowników poradni rodzinnych są doskonałą okazją do rozmów, wymiany doświadczeń i dzielenia się spostrzeżeniami. Każdy z doradców pragnie, jak najlepiej pomagać narzeczonym, małżeństwom i rodzinom zgłaszającym się do ich poradni. Sesje szkoleniowe służą poszerzaniu swoich wiadomości. Poradnictwo rodzinne funkcjonujące w strukturach Kościoła katolickiego jest przestrzenią, w której ważne miejsce zajmują osoby świeckie. W chwili obecnej w duszpasterstwo rodzin w naszej diecezji zaangażowanych jest 111 doradców, którzy pełnią posługę, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem.