Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 5

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Światło nadziei dla Ukrainy

Światło nadziei i pokoju zostało przekazane z Jasnej Góry dla Ukrainy. Ogień z wiecznej lampy w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej zawieziono do lwowskiej katedry, a stamtąd rozesłany także na wojenny front. Kustosz sanktuarium o. Waldemar Pastusiak powiedział z intencją przypomnienia, że każdego dnia modlimy się tu o pokój i o łaskę opamiętania dla oprawców z Rosji. Arcybiskup Wacław Depo prosił w czasie Apelu Jasnogórskiego, by światło rozbłysło dla tych, którzy żyją w cieniu oraz w mrokach cierpień i śmierci.

Przekazanie światła to pomysł Rafała Matuszewskiego, częstochowskiego katechety, który podjęli paulini i metropolita częstochowski. W akcję włączyli się także Rycerze Kolumba oraz polska i ukraińska młodzież.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

20 lat „Pueri Claromontani”

Reklama

Jubileusz 20-lecia istnienia świętował Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani”. Na co dzień bierze czynny udział w życiu sanktuarium, wzbogacając śpiewem nabożeństwa oraz największe uroczystości. Jego działalność wpisuje się też w muzyczne tradycje klasztoru. Z okazji jubileuszu chór otrzymał gratulacje od prezydenta RP Andrzeja Dudy. Podczas uroczystego spotkania przedstawicieli Kościołów i związków wyznaniowych w Pałacu Prezydenckim (25 stycznia), które chór uświetnił śpiewem, para prezydencka wręczyła zespołowi obraz z okolicznościowym grawerem. Chór powstał w 2003 r. Należą do niego chłopcy i mężczyźni, których pasją jest śpiewanie.

– Staramy się włączać w to, co się dzieje na Jasnej Górze, i przez śpiew dodawać uroczystościom podniosłości – mówi s. Maria Bujalska, dyrygent. Do najważniejszych wydarzeń z życia „Pueri Claromontani” należy prowadzenie śpiewów podczas wizyt papieskich Benedykta XVI w 2006 r. oraz Franciszka w 2016 r. Po wybuchu pandemii COVID-19 szczególnie częsta stała się posługa muzyczna chóru w czasie Eucharystii transmitowanych z Jasnej Góry przez TVP.

Podczas wielu koncertów i festiwali w kraju oraz za granicą chór miał okazję współpracować z kompozytorami takimi jak Wojciech Kilar czy Krzysztof Penderecki. Został także zaproszony do pracy przy realizacji muzyki i zdjęć do filmów o rtm. Witoldzie Pileckim czy o Eugeniuszu Bodo.

– Śpiewaj w chórze przy Jasnej Górze – zapraszają paulini.

Maryja – Uzdrowienie Chorych

W obchodzony 11 lutego Światowy Dzień Chorego także na Jasnej Górze będzie trwać szczególna modlitwa z chorymi i za chorych. Częstochowskie sanktuarium od wieków uznawane jest za miejsce wyjątkowych cudów, także uzdrowień, niewytłumaczalnych z medycznego punktu widzenia. Świadczą o tym liczne świadectwa zapisywane od wieków w specjalnych księgach cudów i łask.

Reklama

Widomym znakiem są też pozostawione tu kule czy białe laski niewidomych. Dowodem doznanych łask są również licznie pozostawione tu wota w postaci krzyży i różańców, które są pierwszym zapisem cudów, jeszcze zanim powstała księga. Najstarsze uzdrowienie datowane jest na 1392 r. Jakub Wężyk, malarz z Litwy, doznał przywrócenia wzroku. Wszyscy, którzy w jasnogórskiej księdze złożyli swoje świadectwa, podkreślają, że czuli bezpośrednią interwencję i pomoc Matki Bożej Częstochowskiej. Większość z nich podejmuje regularne (coroczne lub częstsze) pielgrzymki na Jasną Górę.

Jasnogórski flesz

• 6-9 lutego – rekolekcje duszpasterzy ludzi pracy;

• 11 lutego – Msza św. z sakramentem chorych, a po niej – nabożeństwo lurdzkie z racji Światowego Dnia Chorego (godz. 13.30 – Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej); kolejny wykład z cyklu Sobotnich Wykładów Maryjnych pt. „Objawienia maryjne – ślady Boga w historii” (godz. 19); czuwanie arch. częstochowskiej.

Rubrykę redagują:

Izabela Tyras/Mirosława Szymusik BP @JasnaGóraNews

2023-01-31 15:03

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: zaczyna się od palenia krzyża, a później będzie się podpalać kościoły

2026-06-04 15:00

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

Boże Ciało

Jasna Góra/facebook.com

Podczas Mszy św. w archikatedrze częstochowskiej poprzedzającej procesję Bożego Ciała, abp Wacław Depo ocenił, że ludzi wierzących spycha się w Polsce na margines i wyszydza. Tak jak w Europie, będzie się podpalać kościoły albo zamieniać je na kawiarnie i restauracje - ostrzegł.

Metropolita częstochowski w kazaniu mówił o laicyzacji społeczeństwa, któremu - jak ocenił - wraz z liberalizmem zaoferowano technologiczne atrakcje oddalające od religii. Wymienił wśród nich telewizję, kanały streamingowe, Internet. - Nawet coraz dłuższe urlopy odciągają od Boga, bo nie ma podczas nich czasu na pójście do kościoła - mówił abp Wacław Depo.
CZYTAJ DALEJ

Migrant, który pisał do papieża Franciszka teraz czeka na Leona XIV

2026-06-04 17:11

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Papież Leon XIV

Vatican Media

Młody Senegalczyk Ousseynou Falla przeżył katastrofę łodzi w 2020 roku, podczas której na jego oczach zginął brat oraz wielu innych ludzi. Po przybyciu do portu Arguineguín na Gran Canarii został przyjęty przez rodzinę i obecnie pracuje jako kucharz. W 2023 roku napisał list do papieża Franciszka, zapraszając go na archipelag. Już 11 czerwca powita Leona XIV. „Chciałbym powiedzieć mu, aby pomógł nam zrobić więcej dla migrantów, którzy umierają w drodze” – mówi.

Ostatnie lata dla Ousseynou Falli, byłego rybaka, który uciekł z Senegalu kojarzą się z wiatrem, pragnieniem, cayuco (łodzią migrantów), do którego dostawało się coraz więcej wody. Potem były fale, ciemność, ludzie umierający na morzu, wśród nich jego brat. Następnie przyjęcie w rodzinie, praca jako kucharz, zaproszenie papieża na Wyspy Kanaryjskie i propozycja oprowadzenia go po porcie Arguineguín, który przez lata nazywano „el muelle de la vergüenza” („molo hańby”) z powodu przepełnienia i bardzo trudnych warunków, w jakich gromadzono tysiące migrantów.
CZYTAJ DALEJ

Srebrny jubileusz kapłaństwa

2026-06-05 09:24

kl. Mateusz Karaś

Jubilaci z biskupami

Jubilaci z biskupami

W środę, 3 czerwca 2026 r., w Bazylice Archikatedralnej zebrali się kapłani, którzy przed dwudziestu pięciu laty otrzymali sakrament kapłaństwa z rąk abp. Józefa Michalika. Uroczystość zbiegła się z 18. rocznicą nadania Technikum nr 8 w Przemyślu przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 nadania imienia abp. Ignacego Tokarczuka. Dziękczynnej Eucharystii przewodniczył abp Kryspin Dubiel, a koncelebrował ją abp Adam Szal.

W homilii abp Dubiel podkreślił znaczenie kapłaństwa jako świadectwa Chrystusa, a nie tylko „funkcjonariuszem kultu”. – Kiedy można spojrzeć na dwadzieścia pięć lat doświadczenia niełatwej pracy, podczas zmieniających się warunków i okoliczności. Te początki waszego posługiwania nie były tak ciężkie, jak są teraz. Cała ta koniunktura towarzyszy przemianom społecznym w naszej Ojczyźnie – zauważył hierarcha. – Coraz więcej jest agresji, braku szacunku, prób napiętnowania kapłana jako tego, który jest tylko funkcjonariuszem kultu, a nie jest świadkiem – dodał.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję