Reklama

Głos z Torunia

Bóg na pierwszym miejscu

Nosisz obrączkę? Wyszłaś za mąż? – Tak, mam najwspanialszego męża na świecie i najcudowniejszą teściową. Zostałam zaślubiona Jezusowi, a moją teściową jest Matka Maryja.

2022-09-13 14:05

Niedziela toruńska 38/2022, str. IV-V

[ TEMATY ]

dziewice konsekrowane

Renata Czerwińska

Dziewictwo konsekrowane to szczególny dar dla Kościoła

Dziewictwo konsekrowane to szczególny dar dla Kościoła

Czy tak wyglądają dialogi dziewic konsekrowanych z tymi, których spotykają w pracy, w piekarni, na przystanku? Ojciec Jozue Misiak, franciszkanin, odpowiedzialny w naszej diecezji za formację dziewic konsekrowanych, odpowiada, że tak, to autentyczne historie. Nie kryje przy tym radości z nowych powołań. W pierwszą sobotę miesiąca 3 września w naszej diecezji przyjęły konsekrację dwie kobiety.

Ożywić pierwszą miłość

Po serii zimnych dni nad białymi ścianami franciszkańskiego klasztoru na Podgórzu rozpogodziło się niebo, a sanktuarium Matki Bożej Podgórskiej Niepokalanej Królowej Rodzin wypełniło się liliami. – Samo dziewictwo konsekrowane jest zakorzenione w historii Kościoła od pierwszych wieków. Od zawsze były kobiety, które niepodzielnym sercem chciały służyć Panu Bogu i ta forma starożytnej konsekracji jest bardzo podobna do obecnej, bo zawsze dokonywała się w obecności biskupa – opowiada o. Jozue. Ta forma zanikła, kiedy pojawiły się zakony, ale odnowiła się po Soborze Watykańskim II.

Pełna treść tego i pozostałych artykułów z NIEDZIELI 38/2022 w wersji drukowanej tygodnika lub w e-wydaniu .

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lekarstwo na choroby świata spustoszonego przez grzechy nieczyste. Rekolekcje dziewic konsekrowanych

[ TEMATY ]

rekolekcje

dziewice konsekrowane

Danuta Jęczmyk OV

Adoracja podczas rekolekcji.

Adoracja podczas rekolekcji.

Kandydatki oraz członkinie Stanu Dziewic Konsekrowanych uczestniczyły w rekolekcjach.

Ogólnopolskie rekolekcje pod hasłem „Dar konsekracji” odbyły się w wakacje w domu rekolekcyjnym instytutu Misjonarek Niepokalanej Ojca Kolbego w Harmężach. Uczestniczyło w nich 30 kobiet, a wśród nich dziewice konsekrowane także z naszej diecezji bielsko-żywieckiej.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: DOBRY PASTERZ – „lustro” tegorocznych rekolekcji dla kapłanów Archidiecezji Łódzkiej

2022-09-26 17:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Już po raz szósty - w dniach od 26 – 28 września br. o godz. 20:00 w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki - odbędą się trzy wieczory ze Słowem Bożym – Rekolekcje Kapłańskie 2022, które poprowadzi ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję