Reklama

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 35/2022, str. 24

Sashkin/fotolia.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

SONDAŻ
Pragnienie dzieci

Prawie połowa Polaków najbardziej chciałaby mieć dwoje dzieci (46%), a trójkę – 22%. Ponad jedna piąta młodych Polaków nie planuje w ogóle potomstwa – wynika z nowych badań CBOS. Wyniki wskazują, że większą liczbę dzieci preferują osoby religijne o przekonaniach centrowych lub prawicowych, które nie mają wysokich dochodów. Brak chęci posiadania potomstwa deklarują natomiast najczęściej niewierzący o poglądach lewicowych i o wysokich dochodach. Wychodzi na to, że bogactwo częściej prowadzi do trudno zrozumiałej niechęci do posiadania dzieci, a przecież teoretycznie osoby o największych dochodach najłatwiej mogą zapewnić dzieciom wszystko. Może to o takich m.in. sytuacjach myślał papież, kiedy mówił, że diabeł wchodzi w człowieka przez kieszeń.

ARCHIDIECEZJA GDAŃSKA
Nowy biskup

Kościół w Polsce ma nowego biskupa. 20 sierpnia w katedrze oliwskiej święcenia biskupie przyjął ks. Piotr Przyborek, 46-letni kapłan, biblista, gdańszczanin, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej Gdańskiej. Ksiądz dr Piotr Przyborek został biskupem pomocniczym w archidiecezji na Wybrzeżu. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa św. Pawła z Listu do Rzymian: „Jesteśmy dziećmi Bożymi”. Należy do grona najmłodszych polskich biskupów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

DROCHLIN
Druga pustelnia w diecezji kieleckiej

Reklama

Biskup Jan Piotrowski poświęcił 14 sierpnia drugą pustelnię w diecezji kieleckiej, zbudowaną przez wkraczającą na drogę formacji pustelniczej Agatę, i przewodniczył Mszy św. z tej okazji, sprawowanej w kaplicy pustelni. Jest to niewielki domek wzniesiony według koncepcji kandydatki, z pomocą m.in. jej bliskich. Będzie się ona zajmowała pisaniem ikon i być może drobnym rękodziełem, niekolidującym z życiem pustelniczym. Pustelnia znajduje się na terenie parafii Drochlin k. Koniecpola.

Trudno powiedzieć, żeby życie pustelnicze było kiedykolwiek nurtem masowym. Nie można również powiedzieć, że to mało istotny margines Kościoła. To ważny i stale obecny nurt duchowości katolickiej. Można by przypuszczać, że służy on wyłącznie osobom, które decydują się na takie spędzenie swojego życia. Ktoś może nawet złośliwie dostrzegać w tym egoizm. Oczywiście, dla większości osób taki wybór może być zupełnie niezrozumiały przede wszystkim dlatego, że nie są powołane do życia w odosobnieniu. Chodzi o to, aby ten wybór nie tylko uszanować, ale aby dostrzec w nim niezaprzeczalną wartość, także dla społeczeństwa, bo pustelnie mają wymiar społeczny.

KANADA
Prawda czy fałsz?

„Nie wiem, czy byłam ofiarą, ale to moja historia” – stwierdziła nieznana bliżej kobieta, kiedyś stażystka archidiecezji w Quebecu, która oskarżyła kard. Marca Ouelleta, szefa Dykasterii ds. Biskupów, o molestowanie. Co zrobił kardynał? Właściwie nie wiadomo. Na pewno nie spotykał się z tą kobietą na osobności ani w węższym gronie. Widywali się przy okazji większych zdarzeń, na które zapraszano duchownego, który witał się ze wszystkimi lub z większością, a na pewno z tymi, którzy do niego podchodzili. Minęło sporo czasu, zanim kobieta uznała, że zachowanie kardynała podczas tych spotkań było dwuznaczne, i wniosła pozew. Kardynał Ouellet stanowczo zaprzeczył oskarżeniom i zapowiedział, że będzie czynnie uczestniczył w postępowaniu cywilnym, aby prawda została ustalona. Sprawa jest częścią pozwu zbiorowego złożonego przez ponad 100 osób, które twierdzą, że były molestowane przez księży lub innych pracowników archidiecezji w Quebecu (kard. Ouellet wcześniej był jej arcybiskupem). Większość spraw dotyczy rzekomego molestowania sprzed pół wieku. Sprawa będzie więc wałkowana bardzo długo ze względu na wielość wątków i czasową odległość od zdarzeń, o których ma orzekać sąd. I pewnie o to chodzi w tym ataku na kardynała, a ze względu na zajmowane przez niego stanowisko – także ataku na Kościół.

2022-08-23 10:27

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystości pogrzebowe śp. Kazimierza Wolskiego – budowniczego Świątyni Opatrzności Bożej

2026-07-21 07:44

[ TEMATY ]

pogrzeb

Arch. Krakowska

– On doskonale wiedział, że przedsiębiorczość, biznes służy nie tylko temu, żeby się społeczeństwo ubogacało w różne dzieła. Prawdziwa praca służy temu, żeby sam człowiek pracujący się rozwijał i żeby służył tą pracą swojej rodzinie, swoim dzieciom, swoim wnukom – mówił kard. Kazimierz Nycz podczas uroczystości pogrzebowych śp. Kazimierza Wolskiego w Mizernej – budowniczego Świątyni Opatrzności Bożej.

– Ta śmierć niespodziewana i nagła uczy nas z pewnością jednego – trzeba byśmy czuwali na przyjście Pana, które może być i często bywa przyjściem niespodziewanym. Wierzymy gorąco, że świętej pamięci Kazimierz był przygotowany na to spotkanie z Panem i dlatego modlimy się szczególnie o miłosierdzie Boga nad nim – mówił na początku Mszy św. kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski senior zaznaczył, że liturgia jest okazją do podziękowania Bogu za „jego życie pełne zaangażowania i misji, którą pełnił wobec rodziny, wobec dzieł, które prowadził, wobec Kościoła, także wobec parafii”.
CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: Tragiczny finał świętowania zdobycia mistrzostwa świata. Zginął 13-letni chłopiec

2026-07-20 11:59

[ TEMATY ]

Hiszpania

śmierć dziecka

Adobe Stock

Tragicznie zakończyła się fiesta w Ciudad Rodrigo po zdobyciu przez piłkarzy Hiszpanii drugiego w historii tytułu mistrza świata. Pod ciężarem kibiców zawaliła się zabytkowa fontanna w efekcie czego śmierć poniósł 13-letni chłopiec, a dwie inne osoby zostały ranne - poinformowały służby lokalne.

Do wypadku doszło krótko po północy w otoczonym murami średniowiecznym mieście liczącym około 12 000 mieszkańców w prowincji Salamanka, niedaleko granicy z Portugalią.
CZYTAJ DALEJ

Bp Dec: katolicy w parlamencie nie mogą głosować za aborcją i in vitro

2026-07-21 09:23

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

Karol Porwich/Niedziela

Bp Ignacy Dec

Bp Ignacy Dec

Katolicy zaangażowani w politykę nie mogą wybiórczo traktować Ewangelii i popierać rozwiązań sprzecznych z nauczaniem Chrystusa tylko po to, aby zachować stanowisko lub uniknąć konsekwencji partyjnych - mówił bp senior Ignacy Dec. Hierarcha wskazał głosowanie za aborcją i zapłodnieniem in vitro jako przykład odrzucenia obowiązków wynikających z wiary.

„Pierwszym jest słowo Boże, które Pan Bóg kieruje do nas przez proroków, a szczególnie przez swojego Syna, naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. To pokarm przede wszystkim dla tej władzy duszy, którą nazywamy intelektem, rozumem - żebyśmy wiedzieli, jak żyć” - mówił biskup.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję