Reklama

Niedziela Podlaska

Niedziela w rodzinie

Jaką rolę w życiu każdego dziecka pełni rodzina? Odpowiedzi szukano w Katolickim Przedszkolu im. św. Antoniego w Węgrowie podczas gali finałowej X edycji konkursu plastycznego.

Niedziela podlaska 23/2022, str. VI

[ TEMATY ]

rodzina

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Laureaci tegorocznej edycji konkursu wraz z gośćmi oraz organizatorami

Laureaci tegorocznej edycji konkursu wraz z gośćmi oraz organizatorami

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tym roku konkurs przebiegał pod hasłem „Świętowanie niedzieli w mojej rodzinie”. Przedszkolaki przywitały przybyłych 20 maja gości przygotowaną scenką. Zaprezentowały sposób przeżywania niedzieli w rodzinie. Jej głównym punktem było spotkanie z Panem Bogiem podczas Mszy św. Świętowanie Dnia Pańskiego to również wspólne spędzanie czasu, odwiedziny rodziny, odpoczynek w gronie przyjaciół. Treści przedstawione w scence znalazły swoje odzwierciedlenie w przygotowanych przez dzieci pracach plastycznych. W sumie wpłynęło 202 prac z 40 placówek.

Podczas gali nagrodzono laureatów, którzy do konkursu przystąpili w pięciu kategoriach. Pierwsze miejsca zajęli: w kategorii I (dzieci trzyletnie) – Pola Siuchta z Katolickiego Przedszkola św. Antoniego w Węgrowie, w kategorii II (dzieci czteroletnie) – Mieszko Szczubełek z przedszkola w Sadownem, w kategorii III (dzieci pięcioletnie) – Iga Łach z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Janusza Kusocińskiego w Sokołowie Podlaskim, w kategorii IV (dzieci sześcioletnie) – Oliwia Kurowicka z niepublicznego przedszkola w Niecieczy, w kategorii V (praca z rodziną) – Amelia Pniewska z Miejskiego Przedszkola Nr 4 Leśna Kraina w Sokołowie Podlaskim. Nagrodę specjalną otrzymali Mateusz i Błażej Moczulscy ze szkoły podstawowej w Perlejewie. Pełna lista laureatów została opublikowana na: www.katecheza.drohiczynska.pl, w zakładce konkursy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wręczenia nagród dokonali bp Piotr Sawczuk, Marzena Gromek, sekretarz powiatu węgrowskiego, poseł Maciej Górski, starosta powiatu węgrowskiego Ewa Besztak, burmistrz Węgrowa Paweł Marchela oraz miejscowy proboszcz ks. kan. Romuald Kosk.

Biskup Piotr Sawczuk wyraził radość z podjętej inicjatywy. Jak zauważył, organizatorzy od 10 lat zachęcają dzieci, jak również ich rodziców, do wzięcia udziału w konkursie, który za temat obiera różne aspekty życia religijnego. Na ręce Iwony Serafińskiej – dyrektor ds. pedagogicznych, biskup podziękował wszystkim zaangażowanym w zorganizowanie i przygotowanie konkursu.

Dyrektor Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego ks. kan. Krzysztof Mielnicki przypomniał główne założenia i cele konkursu. Były nimi m.in. zwrócenie uwagi na to, jak istotną rolę w życiu każdego dziecka pełni rodzina i bliskie relacje między jej członkami, ukazanie dzieciom wartości rodziny, która jest pierwszym i niezastąpionym środowiskiem wychowawczym, ukazanie wzorów życia chrześcijańskiego.

Organizatorami konkursu byli Katolickie Przedszkole św. Antoniego w Węgrowie oraz Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie, parafia św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy, Fundacja MATER.

Patronat honorowy zapewnili: biskup drohiczyński Piotr Sawczuk, senator RP Maria Koc, burmistrz miasta Węgrów Paweł Marchela, starosta powiatu węgrowskiego Ewa Besztak oraz Akademia Katolicka w Warszawie.

2022-05-31 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prof. Maria Ryś: Trzeba przywrócić małżeństwu i rodzinie należne im miejsce

[ TEMATY ]

rodzina

Adobe Stock

"Znane powiedzenie - Pan Bóg wybacza zawsze, człowiek czasami, a natura nigdy - w sposób szczególny odnosi się do aborcji. Bardzo często konsekwencje dopuszczenia się tego czynu, odczuwa matka tego dziecka i jej rodzina" - mówi w rozmowie z KAI prof. ucz. dr hab. Maria Ryś. - Nie ma bardziej bolesnych przeżyć, niż przeżycia kobiety, która dokonała aborcji - dodaje. Obecna koalicja rządząca wbrew sprzeciwom Kościoła oraz strony środowisk pro-life, zapowiada legalizację aborcji do 12. tygodnia ciąży na żądanie kobiety, a także wprowadzanie tabletki „dzień po” do sprzedaży bez recepty od 15. roku życia jako antykoncepcji awaryjnej.

Maria Osińska (KAI): Czy dokonanie aborcji niesie za sobą zagrożenia dla zdrowia psychicznego kobiet?
CZYTAJ DALEJ

Historia objawień i kultu w Lourdes

[ TEMATY ]

Lourdes

Adobe.stock.pl

Najświętszą Marię Pannę z Lourdes wspomina Kościół katolicki 11 lutego. Tego dnia 1858 roku, w cztery lata po ogłoszeniu przez Piusa IX dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, Matka Boża ukazała się ubogiej pasterce Bernadecie Soubirous w Lourdes. Podczas osiemnastu objawień Maryja wzywała do modlitwy i pokuty. Nakazała, aby na miejscu objawień wybudowano kościół. Polecenie to zostało wypełnione przez miejscowego proboszcza i w 1875 r. odbyła się uroczysta konsekracja świątyni.

O Lourdes - miasteczku leżącym u stóp Pirenejów - zrobiło się głośno dzięki Matce Bożej. Maryja ukazała się tam w 1858 r. Bernardzie Marii Soubirous, zwanej przez bliskich Bernadetą. Rodzina dziewczyny była bardzo biedna. Sześć osób (rodzice i czworo dzieci) mieszkało w dawnej celi więziennej. Ojciec nie pracował. Zdarzało się, że młodszy brat Bernadety - Jean-Marie z głodu zjadał wosk z kościelnych świec.
CZYTAJ DALEJ

Papież: sztuczna inteligencja ma służyć wzrastaniu człowieka

2025-02-11 12:49

[ TEMATY ]

papież Franciszek

sztuczna inteligencja

Vatican Media

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Wśród mnożących się pytań, nadziei i zagrożeń, związanych z rozwojem sztucznej inteligencji, kluczowe pozostaje pytanie o to, czy przysłuży się ona duchowemu wzrostowi człowieka i coraz większej świadomości jego godności. Pisze o tym Papież Franciszek w przesłaniu na międzynarodowy szczyt nt. sztucznej inteligencji, który odbywa się w Paryżu.

Zwracając się do gospodarza spotkania, prezydenta Francji Emmanuela Macrona, Ojciec Święty pochwala organizację szczytu, poświęconego działaniom w obszarze sztucznej inteligencji. Wyraża też uznanie dla „wysiłków, podjętych z odwagą i determinacją”, by chronić człowieka przed złym użyciem sztucznej inteligencji i wyraża nadzieję, że tak duża liczba ekspertów i ważnych uczestników przełoży się na refleksję, która doprowadzi do konkretnych rozwiązań.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję