Reklama

Niedziela Sandomierska

Ułatwienia dla Seniorów

W Tarnobrzeskim Centrum Seniora odbyła się oficjalna inauguracja Karty oraz prezentacja korzyści, na jakie mogą liczyć jej posiadacze.

Niedziela sandomierska 21/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

seniorzy

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Ogólnopolska Karta Seniora jest programem autorskim Stowarzyszenia „Manko”

Ogólnopolska Karta Seniora jest programem autorskim Stowarzyszenia „Manko”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Europejska Karta Seniora to wiele nowych możliwości, z których może skorzystać każdy, kto ukończył 60 lat. – Tarnobrzeg jest w programie „Gmina przyjazna seniorom”, dzięki czemu osoby, które ukończyły 60 lat mogą wyrobić ogólnopolską edycję Karty Seniora.

Aktywizacja seniorów

Daje ona zniżki w różnych placówkach, instytucjach, m.in. sanatoriach. Przynosi korzyści seniorom, a firmom przyjaznym im promocję. W związku z naszą działalnością międzynarodową z programu Erasmus+ udało się uzyskać wsparcie, by działania z zakresu edukacji i aktywizacji seniorów skalować i przenosić za granicę. Od pewnego czasu wydajemy Europejską Kartę Seniora, która działa w Polsce i zagranicą w państwach partnerskich. I od dzisiaj także tarnobrzescy seniorzy zaczną ją otrzymywać. Idea jest taka, by mogli z niej korzystać w Tarnobrzegu, Krakowie, Wieliczce, Szczecinie, ale także Wenecji, Paryżu, Lwowie czy Truskawcu – mówił Łukasz Salwarowski, prezes Stowarzyszenia „Manko” oraz redaktor naczelny Głosu Seniora.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Same korzyści

W całym kraju z ogólnopolskich Kart Seniora korzysta obecnie 450 tys. osób, a podmiotów honorujących je jest ponad 3 tys. Posiadacze kart mogą liczyć na zniżki od 10 do 30% wartości usług, towarów, np. przy zakupie biletów na przejazdy kolejowe, autobusowe, do kin, teatrów, muzeów, ośrodków sportowych i rekreacyjnych, czy na usługi np. fryzjerskie, lecznicze, rehabilitacyjne. – W Tarnobrzegu kartę posiada ok. 500 osób, a wśród firm, instytucji, które je uznają są m.in. Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji i parę podmiotów prywatnych. Wydawaniem kart ogólnopolskich i europejskich zajmuje się nasze centrum, wcześniej leżało to w gestii Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, podobnie jak weryfikacją jednostek, czyli firm, instytucji przyjmujących je. Wiemy od samych seniorów, że najczęściej z kart korzystają podczas pobytów sanatoryjnych. Aby jak najlepiej rozeznać potrzeby seniorów, przeprowadzamy wywiady z nimi, by sami wskazali nam z ofert jakich podmiotów najchętniej i najczęściej korzystają. To ukierunkuje nasze dalsze działania – informował Janusz Maciurzyński, kierownik Tarnobrzeskiego Centrum Seniora.

Zdaniem seniorów

Jednymi z posiadaczy Karty Seniora są Anna i Leon Gradynikowie, którzy bardzo sobie ją chwalą. – Karty mamy od roku i jeśli tylko jest okazja to naturalnie korzystamy z nich. Uczyniliśmy z nich użytek w muzeach w Sandomierzu i Baranowie Sandomierskim, dzięki czemu ceny biletów były dużo tańsze, nawet poniżej wartości biletu ulgowego – mówili małżonkowie. Oboje zgodnie przyznają, iż udział podmiotów w programie Ogólnopolskiej czy Europejskiej Karty Seniora jest dla nich pewną wartością dodaną, gdyż możliwość skorzystania ze zniżek stanowi zachętę dla potencjalnych klientów. Program Ogólnopolska Karta Seniora jest programem autorskim Stowarzyszenia „Manko”, które od 20 lat podejmuje wiele inicjatyw, mających na celu poprawę jakości życia, zdrowia i bezpieczeństwa seniorów. Środki na jego prowadzenie pozyskujemy od gmin partnerskich, sponsorów i z darowizn.

2022-05-17 08:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Seniorze, Twój ruch energią dla wszystkich

[ TEMATY ]

senior

seniorzy

Senior+

Adobe Stock

Eksperci zajmujący się zdrowiem powtarzają regularnie, że podstawą działań profilaktyczno-leczniczych wśród seniorów jest regularna aktywność ruchowa.

Jednak jak wynika z badań, osoby starsze ograniczają swoją działalność ruchową do minimum. Najczęstsze przyczyny to brak motywacji, obawa o stan zdrowia, czy brak nawyku aktywnego spędzania czasu. Zapraszamy Cię drogi Seniorze do podjęcia minimalnego ruchu. Film, który dla Was przygotowaliśmy pomoże wzbudzić w sobie motywację. Do dzieła.
CZYTAJ DALEJ

Ogromne zainteresowanie papieską Mszą św. w Paryżu. W jeden dzień 200 tys. zgłoszeń

2026-08-11 13:22

[ TEMATY ]

Paryż

ogromne

zainteresowanie

papieską

Mszą św.

200 tys. zgłoszeń

PAP

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

Ponad 200 tys. osób zgłosiło się w ciągu kilku godzin na Mszę św. z papieżem Leonem XIV, która odbędzie się 26 września na Polach Elizejskich w Paryżu. W tym samym czasie wyczerpano limit 80 tys. miejsc na czuwanie młodzieżowe z udziałem Ojca Świętego, zaplanowane dzień wcześniej na Stade de France.

Rejestracja na oba wydarzenia rozpoczęła się 10 sierpnia w południe na specjalnym portalu uruchomionym przez archidiecezję paryską. Już po ośmiu godzinach organizatorzy poinformowali o wyczerpaniu miejsc na czuwanie. Utworzono listę rezerwową, na którą mogą trafić osoby, dla których zwolnią się miejsca w związku z rezygnacjami lub usunięciem podwójnych zgłoszeń.
CZYTAJ DALEJ

Abp Jacques Mourad: Syria stała się państwem islamskim

2026-08-11 18:34

[ TEMATY ]

Syria

Karol Porwich/Niedziela

W czasie czternastu lat wojny domowej liczba chrześcijan w Syrii spadła do minimum: z dwóch milionów do trzystu tysięcy. „Mniejszości religijne są na celowniku, a będący u władzy uważają, że jedyną prawdziwą wiarą jest islam” - wskazuje abp Jacques Mourad. Syryjsko-katolicki arcybiskup Homs podkreśla, że różnorodność społeczeństwa, w tym ta religijna, nie ma żadnej wartości dla nowego rządu.

Abp Mourad jest najbardziej znanym na świecie syryjskim kapłanem po tym, jak w 2015 roku został porwany przez fundamentalistów z tzw. Państwa Islamskiego. Przez pięć miesięcy niewoli był przez nich zastraszany, by wyrzekł się wiary. W uciecze pomogli mu zaprzyjaźnieni muzułmanie, którzy uratowali dziesiątki innych zakładników będących w rękach islamistów. Arcybiskup Homs jeździ po świecie, by dawać świadectwo dramatycznej sytuacji chrześcijan w Syrii i zbierać środki pomocowe na projekty mogące pomóc wyznawcom Chrystusa pozostać w tym bliskowschodnim kraju.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję