Reklama

Niedziela Podlaska

Celem jest wspólne dobro

W diecezjalnym sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim Caritas Diecezji Drohiczyńskiej świętowała swój dzień patronalny.

Niedziela podlaska 19/2022, str. I

[ TEMATY ]

modlitwa o pokój

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Modlono się o pokój na Ukrainie

Modlono się o pokój na Ukrainie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Punktem centralnym, była Eucharystia celebrowana 23 kwietnia pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka w sokołowskim sanktuarium.

W homilii biskup odniósł się do czytań mszalnych. Przypomniał mandat misyjny zmartwychwstałego Chrystusa, który nakazał apostołom głosić Dobrą Nowinę, aż po krańce ziemi. – Odbieramy słowa Jezusa, jako skierowane też do nas, bo cały Kościół jest zbudowany na fundamencie wiary apostołów i Ewangelię ma nieść również na krańce dzisiejszego świata. Chrześcijanie mają ponadto pokazywać swoim życiem, że Ewangelia się w nich zakorzeniła i przynosi owoce. Najbardziej pożądanym i oczekiwanym owocem przyjęcia Dobrej Nowiny jest miłość, czyli caritas – powiedział biskup. Wskazał główne zadania, jakie stoją przed Caritas – instytucją zajmująca się świadczeniem pomocy. – Caritas czuwa nad tym, by trafnie określić potrzeby, wskazywać osoby, którym trzeba pomóc, do których trzeba wyciągnąć pomocną dłoń, wesprzeć. Stwarza też ludziom możliwość zrobienia czegoś dobrego, przekazania datków, bądź poświęcenia swojego czasu na realizację dzieł pomocowych. W końcu zajmuje się przekazywaniem zebranych środków właściwym osobom. Pole działalności Caritas jest, rzecz jasna, o wiele szersze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zwrócił również uwagę na duchowy wymiar pomocy: poświęcenie uwagi, podtrzymanie na duchu, okazanie bliskości, rozmowę i uśmiech. – Caritas to szkoła otwierania oczu na potrzeby innych ludzi i wspólnego działania na rzecz ubogich, potrzebujących i uchodźców – dodał biskup. Wezwał również do modlitwy o wrażliwość serc oraz hojność w dawaniu siebie.

Przedstawiciele różnych organizacji działających w ramach Caritas przynieśli dary ofiarne. Wymownym momentem była modlitwa o pokój zanoszona do miłosiernego Boga ustami uchodźców z Ukrainy.

Po Mszy św. dyrektor diecezjalnej Caritas ks. kan. dr Łukasz Gołębiewski dziękował zebranym za obecność i wspólną modlitwę. Podkreślił rolę i znaczenie darczyńców, ofiarodawców, wolontariuszy i wszystkich ludzi dobrej woli wpierających dzieła miłosierdzia. Święto Caritas stało się dobrą okazją, aby podsumować ostatni rok pracy oraz zauważyć i wyróżnić zasłużone osoby. Tegoroczną nagrodę „Pro Christo” otrzymała Elżbieta Kryńska, która pełni rolę głównej księgowej Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. Przedstawicielka uchodźców z Ukrainy w imieniu wszystkich mieszkających w Domu Miłosierdzia na ręce ks. Łukasza Gołębiewskiego oraz Łukasza Wasiluka złożyła podziękowanie za okazaną troskę i opiekę. Spotkanie zakończył wspólny posiłek w Domu Miłosierdzia.

2022-05-02 11:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jutro minuta modlitwy o pokój w Ziemi Świętej i Mjanmie

Międzynarodowe Forum Akcji Katolickiej (FIAC) zaprasza jutro o godzinie 13.00 do modlitwy w intencji pokoju, szczególnie w Ziemi Świętej i Mjanmie. O inicjatywie „Minuta dla pokoju” wspomniał wczoraj papież Franciszek po modlitwie „Anioł Pański” na placu św. Piotra w Watykanie.

- Pojutrze, we wtorek 8 czerwca o godzinie 13.00, Międzynarodowa Akcja Katolicka zaprasza wszystkich do poświęcenia „jednej minuty dla pokoju”, każdy zgodnie z własną tradycją religijną. Módlmy się zwłaszcza za Ziemię Świętą i Mjanmę – powiedział Ojciec Święty.
CZYTAJ DALEJ

Tusk: jeśli Nawrocki będzie chciał przeszkadzać, zobaczy kto rządzi w kraju

2025-08-07 11:26

[ TEMATY ]

Donald Tusk

Karol Nawrocki

PAP/Grzegorz Momot

Donald Tusk

Donald Tusk

Premier Donald Tusk powiedział w czwartek, że będzie witał z otwartymi ramionami pomoc i gotowość do współpracy ze strony prezydenta Karola Nawrockiego. Dodał również, „wszędzie tam, gdzie Nawrocki będzie chciał przeszkadzać, zobaczy na czym polega reguła konstytucyjna, tzn. kto rządzi w kraju”.

Tusk był pytany na konferencji prasowej w Męcinie (woj. małopolskie) jak wyobraża sobie współpracę z nowym prezydentem Karolem Nawrockim. Odpowiedział, że rząd ma dużo rzeczy do zrobienia i „każdy kto będzie chciał pomóc, będzie - niezależnie od poglądów politycznych, stanowiska jakie pełni - mile widzianym partnerem”.
CZYTAJ DALEJ

Święto Przemienienia Pańskiego w Zadąbrowiu

2025-08-07 17:45

Anna i Tomasz Sudoł

Poświęcenie dzwonów

Poświęcenie dzwonów

To nie było nie była tylko zewnętrzna przemiana, ale było to ukazanie pewnego wyjątku i autentycznego wyglądu Pana Boga. Było to odsłonięcie nieba. Było to coś bardzo fascynującego, tak bardzo, że Piotr zawołał z wielkim przekonaniem: dobrze nam tu być – mówił abp Adam Szal podczas Mszy św. sprawowanej w święto Przemienienia Pańskiego w Zadąbrowiu. W czasie Mszy św. Metropolita Przemyski błogosławił także trzy dzwony.

W homilii biskup przemyski wskazywał na różne aspekty Przemienia Pańskiego: - A więc pierwszorzędnym celem, który przyświecał Chrystusowi, było umocnienie apostołów, umocnienie przekonanie że ich Nauczyciel Jezus z Nazaretu jest kimś więcej, że jest Mesjaszem – wskazywał.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję