Skarbiec narodowej pamięci
Szczególna pamięć o ofiarach katastrofy smoleńskiej trwa na Jasnej Górze. Tu, w Skarbcu Pamięci Narodu, gromadzone są liczne pamiątki po tych, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 r.
Niezwykłą wymowę ma Epitafium Smoleńskie znajdujące się przed wejściem do Kaplicy Cudowego Obrazu Matki Bożej. Wyryte są na nim nazwiska wszystkich ofiar katastrofy. Jest też tablica, którą Rosjanie usunęli z miejsca tragedii w nocy przed pierwszą rocznicą katastrofy. Epitafium to wyraz pamięci również o zamordowanych w Katyniu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W bastionie św. Rocha, w części nazwanej „wota smoleńskie”, są m.in. piuska biskupa polowego Wojska Polskiego Tadeusza Płoskiego; mundur gen. Bronisława Kwiatkowskiego, dowódcy operacyjnego Sił Zbrojnych RP; sutanna i inne przedmioty ks. ppłk. Jana Osińskiego, sekretarza Biskupa Polowego WP; monety kolekcjonerskie, upamiętniające mord na polskich oficerach w Katyniu, odnalezione w miejscu katastrofy.
Mundur generalski ofiarowała Ewa Błasik, wdowa po gen. Andrzeju Błasiku, dowódcy Sił Powietrznych RP, który w dniu katastrofy miał przy sobie obrazek Matki Bożej Jasnogórskiej. On też znajduje się wśród pamiątek.
Motocykliści dla Ukrainy
Reklama
Tylko modlitwa może nam dziś pomóc, każde „zdrowaś” jest bardzo ważne, ofiarujmy za Ukrainę Komunię św., Mszę św. – wołał na Jasnej Górze bp Leon Dubrawski z Kamieńca Podolskiego. Przewodniczył Mszy św. dla uczestników XIX Motocyklowego Zlotu Gwiaździstego. Na rzecz ofiar wojny zbierane były apteczki, środki opatrunkowe, powerbanki i pieniądze. – Polska tak bardzo pomaga. Dziękuję z tego miejsca za ofiarę, za modlitwę, za wszystko – powiedział kaznodzieja. Wspólna modlitwa zainaugurowała kolejny sezon motocyklowy.
Pielgrzymkę zorganizowało Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński, które ma na celu inicjowanie rajdów do miejsc mordu i pochówku Polaków, popularyzację prawdy historycznej o patriotach zamordowanych na Wschodzie.
W ubiegłym roku Rajd Katyński odbył się na Ukrainę, gdzie gospodarzem był bp Dubrawski. To dlatego właśnie on modlił się z motocyklistami na Jasnej Górze.
Mottem stowarzyszenia są słowa: „Kocham Polskę i ty ją kochaj”.
Na Motocyklowy Zlot Gwiaździsty przyjeżdżają członkowie różnych klubów, organizacji, a także osoby niezrzeszone, które identyfikują się z dewizą „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Jak zwykle na zakończenie Mszy św. poświęcone zostały pojazdy i modlono się o bezpieczną jazdę i szczęśliwie przejechane kilometry.
Czuwamy z Prymasem
Reklama
„Myśl dobrze o wszystkich – nie myśl źle o nikim” – te słowa z ABC Społecznej Krucjaty Miłości kard. Wyszyńskiego były tematem kolejnego nocnego czuwania (27/28 marca), które wpisało się w dziękczynienie za jego beatyfikację. Modlitwę tym razem podjęli przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, którego patronem jest bł. Stefan Wyszyński. We wspólnocie trwa teraz peregrynacja jego relikwii, które towarzyszyły także jasnogórskiemu spotkaniu. Modlitwą różańcową wołano – za wstawiennictwem prymasa, który sam doświadczył w swoim życiu gehenny wojny – o zaprzestanie rozlewu krwi na Ukrainie. Podkreślono, że zwłaszcza teraz musimy walczyć o to, by nienawiść nie przeniosła się do naszych serc.
Jasnogórski flesz
• 11 kwietnia – pielgrzymka maturzystów diec. płockiej;
• 14 kwietnia, Wielki Czwartek – Msza św. Wieczerzy Pańskiej, g. 17.30 – bazylika;
• 15 kwietnia, Wielki Piątek – Droga Krzyżowa, g. 14 – wały, Liturgia Męki Pańskiej, g. 17.30 – bazylika;
• 16 kwietnia, Wielka Sobota – Wigilia Paschalna, g. 17.30 – bazylika;
• 17 kwietnia, Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – Msza św. z procesją rezurekcyjną, g. 6, Suma wielkanocna, g. 11 – bazylika.