Reklama

Aspekty

Duszpasterstwo ukryte za murami

Biskup Tadeusz Lityński odwiedził 23 marca Areszt Śledczy w Zielonej Górze. Pasterz diecezji spotkał się z osadzonymi oraz z pracownikami.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 14/2022, str. I

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

więziennictwo

Archiwum

Bp Lityński rozmawiał z osadzonymi i udzielił im indywidualnego błogosławieństwa

Bp Lityński rozmawiał z osadzonymi i udzielił im indywidualnego błogosławieństwa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wizyta wiązała się ze wspomnieniem św. Dyzmy – Dobrego Łotra, które Kościół obchodzi 26 marca. Episkopat Polski zdecydował w 2009 r., że dzień wspomnienia św. Dobrego Łotra obchodzony jest w Polsce jako Dzień Modlitw za Więźniów.

– To było spotkanie z Kościołem cierpiącym, ale pełnym nadziei. Odpowiadałem na pytania, które zadawali mi osadzeni. Ale chciałem również pomodlić się z nimi i udzielić im błogosławieństwa, o które prosili – podkreśla bp Lityński.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W spotkaniu wzięli udział również ks. Adam Jabłoński (naczelny kapelan więziennictwa w Polsce), ks. Sebastian Kluwak (diecezjalny kapelan więziennictwa) oraz ks. Krzysztof Hojzer (kapelan w Areszcie Śledczym w Zielonej Górze). – To specyficzne duszpasterstwo, zakryte za murami, ale żywe – mówi o duszpasterstwie więziennictwa ks. Sebastian Kluwak. – Ksiądz tam posłany musi wykazywać się trochę innymi predyspozycjami niż zazwyczaj w parafii, dlatego że trzeba mieć trochę więcej odwagi, trochę więcej pomysłów i sił do tego, żeby iść do więźniów z Ewangelią.

– Pokazujemy osadzonym moc obecności Boga w ich życiu – dodaje ks. Krzysztof Hojzer. – Tu tak ważny jest sakrament spowiedzi, gdzie oni uznają swój grzech, gdzie zanurzą w krwi Chrystusa swoje cierpienie, bo niejednokrotnie jest to ogromne cierpienie, być tutaj, w więzieniu. Widzę, jak mocno Bóg pomaga im odnaleźć człowieczeństwo i na nowo odkryć powołanie.

Major Przemysław Kierzek, starszy wychowawca oddziału penitencjarnego w zielonogórskim Areszcie Śledczym jest przekonany, że warto podejmować różne działania mające na celu przywrócenie osadzonych społeczeństwu. Posługa kapelanów pełni tu istotną rolę. – Co tydzień osadzeni mogą uczestniczyć w Mszach św. i kultywować swoją wiarę, jeśli tylko zgłoszą taką chęć. Są też osoby, które po długiej nieobecności w Kościele uczestniczą tu w nabożeństwach.

2022-03-29 12:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prison Match, czyli projekt meczu miłosierdzia w Rzymie

[ TEMATY ]

piłka nożna

więzienie

więziennictwo

jarmoluk/pixabay.com

Prison Match to tytuł przygotowywanego w Roku Miłosierdzia projektu resocjalizacyjnego, który zaowocuje m.in. meczem piłkarskim między więźniami z Polski i Włoch oraz długometrażowym filmem dokumentalnym. Zostanie on rozegrany 5 listopada - w przededniu wpisanego w kalendarz Roku Świętego Miłosierdzia Jubileuszu Więźniów. Projekt koordynuje reżyser i producent filmowy Janusz Mrozowski, który od 13 lat kręci filmy w polskich więzieniach. Po audiencji ogólnej 11 maja poprosił on Franciszka o szczególne błogosławieństwo dla tego pomysłu.

W rozmowie z Radiem Watykańskim reżyser wyjaśnił, że „«Prison Match» polega na rozegraniu meczu piłki nożnej między więzieniami z Polski (najprawdopodobniej będzie to zakład karny w Strzelcach Opolskich) i z Włoch (rzymskie więzienie Rebibbia)". Każda z drużyn będzie się składać z sześciu skazanych i pięciu strażników i obie drużyny zagrają w barwach narodowych.
CZYTAJ DALEJ

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej Niezbędnika Katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Dostępna jest również wersja PDF naszego Niezbędnika!

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Nawrocki w wiosce olimpijskiej w Mediolanie

2026-02-07 15:23

[ TEMATY ]

Mediolan

Igrzyska Olimpijskie

Mikołaj Bujak/KPRP

Prezydent RP Karol Nawrocki odwiedził w sobotę wioskę olimpijską w Mediolanie i spotkał się z polskimi sportowcami. Wizytę złożył dzień po inauguracji zimowych igrzysk Mediolan-Cortina na stadionie San Siro w stolicy Lombardii.

Sobota jest trzecim dniem wizyty prezydenta we Włoszech w związku z inauguracją igrzysk.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję