Reklama

Głos z Torunia

Serca rosną!

Co zrobić, żeby pomnożyć bożonarodzeniową radość? Podpowiadają dzieci, rodzice i nauczyciele ze Starego Dłutowa i Lidzbarka Welskiego.

Niedziela toruńska 1/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Fundacja Małych Stópek

Ewelina Falba

Radości nie było końca

Radości nie było końca

Fundacja „Małych Stópek” przyczyniła się do uratowania życia kilkudziesięciu dzieci, którym zapewnia materialne wsparcie szczególnie przez pierwszy rok ich życia. „Paczuszka dla Maluszka” to bożonarodzeniowa akcja, do której zaprosiła już po raz kolejny. Jej adresatami są znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej maluszki oraz mamy, oczekujące narodzin swojego dziecka. Największym prezentem dla nich są spokojne święta, podczas których nie zabraknie im tego, co najbardziej niezbędne przy opiece nad niemowlakiem. Wiele szkół i przedszkoli włącza się w tę świąteczną akcję. To doskonały sposób, by uwrażliwić młodych na wartość życia, która przeradza się w konkretny czyn – pomoc najmniejszym.

Radość dawania

Reklama

Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Szarych Szeregów w Lidzbarku Welskim, Szkoła Podstawowa w Starym Dłutowie oraz Miejskie Przedszkole w Lidzbarku Welskim postanowiły włączyć się do tej szlachetnej akcji. Koordynatorami były panie Ewa Rogozińska – katechetka, Joanna Sadowska – nauczyciel języka angielskiego oraz Ewelina Falba – nauczyciel matematyki. Na korytarzach placówek rozwieszone zostały plakaty z informacją o nadchodzącej akcji. Zaprosiliśmy przedszkolaków, uczniów klas I–VIII i ich rodziców oraz dyrekcję i grono pedagogiczne do niesienia pomocy najmłodszym. Akcja trwała od 22 listopada do 13 grudnia i przerosła nasze oczekiwania. Pomimo tak trudnego czasu, w jakim się obecnie znajdujemy, spotkała się z bardzo dużym odzewem i wrażliwością. Dzieci zabierały papierowe bombki do swoich domów, a w zamian przynosiły do sal lekcyjnych to, co potrzebne. Były to artykuły higieniczne: pieluszki, chemia kosmetyczna do pielęgnacji niemowląt, ale również środki do pielęgnacji i czystości dla matek. Były tam koce, butelki, smoczki, zabawki, ubranka, odżywki dla dzieci, żywność o długim terminie przydatności i wiele innych potrzebnych artykułów, a także słodycze z myślą o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia.

Góra upominków

Nadszedł wreszcie 15 grudnia, kiedy mieliśmy dostarczyć nasze paczki pod adres wskazany nam przez Fundację „Małych Stópek”. Dzięki uprzejmości Burmistrza Miasta i Gminy Lidzbark – Macieja Sitarka, który umożliwił nam transport, udałyśmy się z darami do Kraśniewa do Fundacji „Domy Samotnej Matki z Dziećmi”. Prezesem Fundacji jest Andrzej Konieczka. Przekazany przez Wójta Gminy oraz lokalną społeczność budynek po nieużytkowanej szkole został zaadoptowany na stacjonarny ośrodek z przeznaczeniem statutowym na dom Samotnej Matki z Dziećmi. W adaptacji pomagały i wspierały finansowo i materialnie firmy z całej Polski. Nieprawdopodobnie wielką pomoc zaoferowała lokalna społeczność. W FDSM znajdują się dzieci w wieku od jednego miesiąca do czternastego roku życia. – W ciągu tych 22 lat wraz z różnymi organizacjami kobiecymi pomoc trafiła do 450 kobiet i 1200 dzieci. Okazało się że jest to bardzo potrzebna działalność. Jesteśmy dumni z tego, co nam się udało do tej pory zrobić dla kobiet i dzieci – opowiadał podczas spotkania z nami pan Andrzej.

Matki ochoczo zabrały się za wnoszenie darów do placówki. Z wielką radością i wdzięcznością wraz z dziećmi patrzyły na rosnącą górę upominków. Podziękowaniom nie było końca. Czuć było już klimat zbliżających się świąt. Z sercami przepełnionymi radością opuszczałyśmy placówkę z nadzieją, że to nie była ostatnia taka akcja. Pragniemy podziękować wszystkim, którzy się w nią zaangażowali.

2021-12-28 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak rozmawiać i przekonywać do obrony życia od poczęcia?

[ TEMATY ]

Fundacja Małych Stópek

facebook.com/FundacjaMałychStópek

Film z USG, rozmowa na forum internetowym, czasem przypadkowe spotkanie może doprowadzić do tego, że uratujemy ludzkie życie. Jak robią to przedstawiciele Fundacji Małych Stópek ze Szczecina? Musimy jak najwięcej robić dla obrony życia w naszym kraju - przekonuje ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji.

Okazuje się, że codziennie każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, w której rozpocznie rozmowę z osobą z "przeciwnej strony barykady". Jak rozmawiać? Jak przekonywać?

CZYTAJ DALEJ

Papież zaapelował o pokój na Ukrainie: proszę - nigdy wojny!

2022-01-26 10:48

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Na zakończenie audiencji ogólnej w Watykanie, przed odmówieniem modlitwy Ojcze nasz, papież Franciszek zachęcił wszystkich do odmawiania dzisiaj wielokrotnie tej modlitwy w intencji pokoju na Ukrainie.

A teraz zapraszam was abyśmy pomodlili się o pokój na Ukrainie. Powtarzajmy tę modlitwę wielokrotnie w dniu dzisiejszym: prośmy Boga usilnie, aby ta Ziemia mogła zobaczyć rozkwit braterstwa i przezwyciężyć rany, obawy i podziały. Mówiliśmy o Holocauście. Pomyślmy o tym, że ponad 5 mln [osób] podczas ostatniej wojny zostało pozbawionych życia. To naród cierpiący, który cierpiał głód i tyle okrucieństw i zasługuje na pokój! Modlitwy i wezwania, które dzisiaj wznoszą się aż do nieba niech dotkną umysłów i serc odpowiedzialnych w świecie, ażeby przedłożyli dialog i dobro wszystkich ponad prywatne interesy. Proszę: nigdy wojny! Módlmy się o pokój modlitwą Ojcze nasz, jest to modlitwa dzieci, które zwracają się do tego samego Ojca, modlitwa, który czyni nas braćmi, modlitwa braci, którzy błagają o pojednanie i zgodę."

CZYTAJ DALEJ

Watykan: W Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu papież spotkał się z ocalałą z Auschwitz

W Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu papież Franciszek spotkał się w Watykanie z ocalałą z Zagłady 90-letnią pisarką, poetką i reżyserką Edith Bruck, urodzoną na Węgrzech. Od ponad 60 lat mieszka ona w Rzymie, a przed rokiem papież odwiedził ją w jej domu.

Watykan poinformował w czwartek, że spotkanie Franciszka z Edith Bruck w Domu Świętej Marty trwało około godziny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję