Reklama

Niedziela Podlaska

Rodzina moją pierwszą szkołą miłości

Pod takim hasłem odbyła się III edycja diecezjalnego konkursu Wartościowe opowieści.

Niedziela podlaska 49/2021, str. VI

[ TEMATY ]

konkurs

Archiwum szkoły

Diecezjalny konkurs został rozstrzygnięty

Diecezjalny konkurs został rozstrzygnięty

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Konkurs był kontynuacją duchowego przygotowania dzieci i młodzieży do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia – kard. Stefana Wyszyńskiego, który zawsze podkreślał wartość rodziny w życiu człowieka.

Duchowe dziedzictwo kardynała

To właśnie on, nasz wielki Polak, w swoich przemówieniach kreślił jasny i przejrzysty obraz rodziny. Wiedział, że bez niej nie ma mowy o rozwoju narodu. Zwracał się do nas z ciągle aktualnym apelem: „Mamy mieć świadomość rodzinności nie tylko w naszym domu, gdzie żyje ojciec, matka i dzieci. To jest rodzina niewątpliwie, to najbardziej podstawowa komórka życia społecznego. Bez rodziny nie ma narodu, tak jak bez narodu trudno sobie wyobrazić zdrowe, porządne państwo. W rodzinie rodzi się naród i wychowuje się poczucie ładu społecznego”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Głównym celem konkursu było kultywowanie duchowego dziedzictwa kard. Stefana Wyszyńskiego, a także kształtowanie postaw i promowanie wartości chrześcijańskich, którym był wierny. Konkurs miał również na celu zachęcenie rodziców i wychowawców do rozmów z dziećmi na temat wartości rodziny w ich życiu oraz podkreślenie jej znaczenia w kształtowaniu osobowości każdego młodego człowieka.

Organizatorami byli: Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim, Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie i Fundacja MATER.

Reklama

Konkurs objęty został honorowym patronatem: ordynariusza diecezji drohiczyńskiej bp. Piotra Sawczuka, senatora RP Waldemara Kraski, burmistrza Miasta i Gminy Kosów Lacki Jana Słomiaka, Akademii Katolickiej w Warszawie, Mazowieckiego Kuratora Oświaty w Warszawie i Podlaskiego Kuratora Oświaty w Białymstoku. Głównymi koordynatorami konkursu były: Agnieszka Steć i Agnieszka Winnicka, nauczycielki Szkoły Podstawowej w Kosowie Lackim.

Rodzina na szczycie wartości

Mimo trudnego czasu pandemii, do konkursu przystąpiło 39 szkół z diecezji drohiczyńskiej i spoza niej. Wzięło w nim udział 309 uczniów. Wpłynęło 39 wierszy, 27 opowiadań, 27 komiksów, 214 prac plastycznych i 2 filmy. Przyznano łącznie: 10 pierwszych, 10 drugich, 10 trzecich miejsc i 24 wyróżnienia.

Uczniowie, wykonując swoje prace, zarówno literackie, jak i plastyczne, starali się przedstawić obraz rodziny funkcjonującej w obecnym, niestety zmaterializowanym świecie. Niezwykle budujące jest to, że nadal wszyscy stawiają rodzinę na szczycie hierarchii wyznawanych przez siebie wartości. Cenią sobie rodzinne spotkania przy stole, wspólne rozmowy, spacery, wycieczki rowerowe czy wyjazdy na wakacje, co odzwierciedlały szczególnie prace plastyczne wykonane przez uczniów klas I-III.

Wielkie wyrazy uznania należą się wszystkim opiekunom, którzy przygotowali uczniów do konkursu. Ogromne podziękowania kierujemy przede wszystkim do ks. dr. Krzysztofa Mielnickiego, dyrektora Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie oraz do dyrekcji Szkoły Podstawowej w Kosowie Lackim Agnieszki Ajdys, którzy nadzorowali to przedsięwzięcie i wspierali nas w działaniach. Niech to dzieło rozwija się z roku na rok coraz bardziej. Pomysłów raczej nam nie zabraknie.

2021-11-30 08:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Laury dla Plastyka

Niedziela częstochowska 18/2016, str. 5

[ TEMATY ]

konkurs

Michał Kaczyński

Uroczyste wręczenie nagród

Uroczyste wręczenie nagród
Promowanie polskiej biżuterii przede wszystkim z wykorzystaniem bursztynu, prezentacja umiejętności złotników i młodych adeptów, popieranie kształcenia zawodowego w złotnictwie oraz zachęcenie do doskonalenia zawodowego – to cele konkursu „Bursztynowe Rzemiosło” organizowanego przez Krajowy Związek Rzemiosła i Pomorską Izbę Rzemiosła pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wyniki ogłoszono podczas Międzynarodowych Targów „Amberif 2016” w Gdańsku.
CZYTAJ DALEJ

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej Niezbędnika Katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Dostępna jest również wersja PDF naszego Niezbędnika!

CZYTAJ DALEJ

Zapowiedź jubileuszu 700-lecia wschowskiej fary

2025-09-30 18:32

[ TEMATY ]

Konferencja naukowa

Wschowska fara

Karolina Krasowska

Zamek Królewski we Wschowie, prof. Andrzej Legendziewicz z Politechniki Wrocławskiej opowiada o architekturze wschowskiej fary

Zamek Królewski we Wschowie, prof. Andrzej Legendziewicz z Politechniki Wrocławskiej opowiada o architekturze wschowskiej fary

Na Zamku Królewskim we Wschowie odbyła się dwudniowa konferencja zapowiadająca przyszłoroczny jubileusz 700-lecia wschowskiej fary pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

„Siedem wieków wschowskiej fary. Dzieje – ludzie – sztuka” - tak brzmiała pełna nazwa konferencji, która odbyła się 29 i 30 września na Zamku Królewskim we Wschowie. Konferencja została zorganizowana przez parafię pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Wschowie oraz Stowarzyszenie Czas A.R.T.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję