Reklama

Głos z Torunia

U stóp Matki Bożej Łaskawej

Od wielu lat w grudziądzkiej bazylice na początku września wierni gromadzą się przed wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej Opiekunki Grudziądza, by w szczególny sposób dziękować Jej za opiekę i prosić o dalsze łaski.

2021-09-22 07:48

Niedziela toruńska 39/2021, str. VI

[ TEMATY ]

dziękczynienie

Grudziądz

S. Klemensa

W bazylice odbył się także dzień skupienia Franciszkańskiego Zakonu Świeckich

W bazylice odbył się także dzień skupienia Franciszkańskiego Zakonu Świeckich

Przygotowania do odpustu Matki Bożej Łaskawej w bazylice św. Mikołaja Biskupa w Grudziądzu rozpoczęły się rekolekcjami, które w dniach 5-6 września prowadziły siostry nazaretanki. W czasie wszystkich Mszy św. dzieliły się swoim doświadczeniem wiary. Tematem tych rozważań było spotkanie ze Świętą Rodziną z Nazaretu.

Maryja naszą Matką

W przeddzień odpustu, w asyście kapłanów pochodzących z Grudziądza i związanych z sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, Mszę św. sprawował ks. Zdzisław Szauer. Homilię wygłosił ks. kan. Jacek Dudziński, który powiedział: – Aby Bóg mógł się stać człowiekiem, potrzebował matki. Maryja przez to stała się przykładem dla wszystkich matek i rodzin. Dziś, w czasie tej Eucharystii, obdarzamy naszą Matkę wielkim szacunkiem, bo jest Ona naszą największą Orędowniczką. Czcimy Ją w tej świątyni jako Matkę Łaskawą i cieszymy się, że jest Ona patronką Grudziądza. Kaznodzieja podkreślił, że wierni i kapłani przyjeżdżają do tego miasta, by odwiedzić rodziny i bliskich, ale przede wszystkim przyjeżdżają do tej świątyni, aby paść na kolana przed Matką Bożą Łaskawą. – Modlimy się i prosimy Ją o wszelkie łaski dla nas i naszych najbliższych, bo Ona wzięła to piękne miasto pod swoją opiekę – zaznaczył.

Reklama

W czasie liturgii odbyło się odnowienie ślubowania członków Apostolatu Margaretka, które modli się za kapłanów. Podczas Eucharystii śpiewał chór Kolegiata. Wieczorem odbyło się czuwanie przy obrazie Matki Bożej Łaskawej.

Orędowniczka

W dniu odpustu 8 września wierni rankiem odśpiewali Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Odprawiono także Mszę św. dla chorych z błogosławieństwem lurdzkim oraz odmówiono modlitwę różańcową w intencji mieszkańców Grudziądza.

Suma odpustowa sprawowana była pod przewodnictwem bp. Arkadiusza Okroja, biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej, który wygłosił także homilię. Zaznaczył, że „każdy człowiek posłuszny Panu Bogu otrzymuje wiele łask, ale trzeba się na nie otworzyć”. – Dzisiaj obchodzimy urodziny Najświętszej Maryi Panny. Nazywamy Ją w tym miejscu Matką Bożą Łaskawą. Kiedy naród polski był wiele razy zagrożony wojnami, wtedy zawsze zwracaliśmy się do Matki Bożej o pomoc i pociechę oraz wsparcie. Zmieniała Ona cały bieg historii. Kształtowała nasz naród, który w Niej znajdował pomoc i obronę – mówił.

Reklama

Biskup zwrócił uwagę, że wierni gromadzą się w każdą środę w świątyni, by modlić się nowenną do Matki Bożej przed Jej cudownym obrazem. – Macierzyńska postać Maryi jest źródłem łaski. Przed taką Matką trzeba zginać kolana – podkreślił. W obecnym okresie potrzebujemy szczególnie Jej opieki i orędownictwa w chorobie, samotności i niepowodzeniach życiowych. Wielu z tych, którzy kiedyś odwrócili się od Matki Bożej, wraca z pokorą do Niej po klęskach życiowych. Przed Jej obrazem, w tej świątyni, modlimy się na różańcu o zgodę w naszych rodzinach, szczególnie teraz, w trwającym Roku Świętej Rodziny.

Przedstawicielki parafii wręczyły biskupowi kwiaty i podziękowały za sprawowanie odpustowej Eucharystii. Przed błogosławieństwem bp Okroj poświęcił różańce przyniesione przez wiernych. Wieczorem odbyło się nabożeństwo z Akatystem ku czci Świętej Bożej Rodzicielki. Posługę muzyczną w czasie liturgii sprawowali klerycy Wyższego Seminarium Duchownego z Torunia wspólnie z miejscowym chórem Kolegiata.

9 września w bazylice odbył się dzień skupienia Franciszkańskiego Zakonu Świeckich (Rejonu Gdańskiego).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W duchu dziękczynienia

Niedziela szczecińsko-kamieńska 27/2020, str. I

[ TEMATY ]

dziękczynienie

Ks. Paweł Górzyński

Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Andrzej Dzięga

Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Andrzej Dzięga

W wielki krajowy wymiar dziękczynienia postanowiła się wpisać parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Łobzie.

Obecny rok obfituje w liczne wydarzenia, które kierują nasze myśli ku ukochanej ojczyźnie – Polsce. Trwamy w wydłużonym na skutek pandemii czasie przygotowania do beatyfikacji sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. W maju przeżywaliśmy 100. rocznicę urodzin naszego wielkiego rodaka św. Jana Pawła II. Zbliżamy się również do 100. rocznicy Cudu nad Wisłą, kiedy to polska armia z pomocą Maryi pokonała bolszewików.

CZYTAJ DALEJ

IV Kongres św. Ojca Pio

2021-10-12 14:22

[ TEMATY ]

O. Pio

kongres

IV Kongres św. Ojca Pio odbędzie się 16 października 2021 r. zarówno w Kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Gdańsku jak i w historycznej Sali BHP w Gdańsku. „Katolicka nauka społeczna" będzie głównym tematem przewodnim debat podczas IV. edycji Kongresu.

„Zachęcam zarówno do uczestnictwa w IV Kongresie św. Ojca Pio jak i do skorzystania z zaproszenia do całodziennego udziału w uroczystościach modlitewnych związanych z peregrynacją relikwii I. stopnia Św. Ojca Pio. Święty Stygmatyk charakteryzował się wielką pokorą i duchem modlitwy, za jego wstawiennictwem niezliczona ilość osób odzyskiwała i nadal odzyskuje zdrowie duchowe i fizyczne” – stwierdza Brat Zdzisław Duma, Asystent Prowincjalny Grup Modlitwy Ojca Pio (GMOP).

CZYTAJ DALEJ

Marsjański łazik pokonał 2,6 km i potwierdził istnienie jeziora oraz rzeki na Czerwonej Planecie

2021-10-17 10:39

[ TEMATY ]

kosmos

Mars

wikipedia.org

Marsjański łazik Perseverance (Wytrwałość) wystrzelony w ramach misji badawczej amerykańskiej agencji kosmicznej NASA od lutego pokonał już 2,6 km, potwierdził istnienie jeziora oraz rzeki na Marsie i pozyskal dwie z ok. 40 planowanych próbek.

Perseverance wylądował w lutym 2021 roku na dnie szerokiego na 45 kilometrów krateru Jezero, który został wybrany głównie dlatego, że wcześniejsze obserwacje sugerowały, iż w zamierzchłej przeszłości znajdowało się tam duże jezioro.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję