Składa się ona z plansz z fotografiami archiwalnymi, uzupełnionych notami biograficznymi. – Wystawa przybliża sylwetkę prymasa, który, o czym nie wszyscy pewnie wiedzą, był blisko związany z naszym regionem – we Włocławku pełnił posługę kapłańską, Rywałd był pierwszym miejscem jego uwięzienia w 1953 r. Dziękuję IPN-owi za jej przygotowanie – mówił w czasie otwarcia ekspozycji Piotr Całbecki, marszałek województwa. 13 września towarzyszyli mu wiceprzewodniczący Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej prof. Wojciech Polak, dyrektor gdańskiego oddziału IPN prof. Mirosław Golon oraz dk. prof. Waldemar Rozynkowski i prof. Michał Białkowski, historycy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Na planszach wystawy zobaczymy m.in. wspomnienia z lat młodzieńczych i czasu kapłaństwa prymasa oraz zdjęcia ze św. Janem Pawłem II. Ponadto przeczytamy 10 zasad życia wewnętrznego prymasa, które spisał podczas rekolekcji przed święceniami kapłańskimi w 1924 r. oraz zapoznamy się z dziedzictwem, które pozostało po kard. Wyszyńskim.
Wystawa ustawiona jest na placu przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego. Jej autorem jest Artur Kolęda. Została przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN z okazji 40. rocznicy śmierci oraz 120. rocznicy urodzin Prymasa Tysiąclecia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu