Reklama

Świat

Prasa zagraniczna

2021-09-22 07:48

Niedziela Ogólnopolska 39/2021, str. 30

[ TEMATY ]

prasa

gazeta

stevepb/pixabay.com

Kobiety w Gwardi?

Czy w Gwardii Szwajcarskiej będą mogły w niedalekiej przyszłości służyć kobiety? Temat ten został wywołany poza Watykanem i oparty na planach przebudowy koszar gwardii. Według projektu, mają się tam znaleźć osobne kwatery dla mężczyzn i dla kobiet. Miałoby to wskazywać, że w Watykanie przygotowują się na taką opcję. Wiadomość ta nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona. Nie wiadomo też, kiedy ruszy kosztowna (54 mln euro) przebudowa obiektu. Na razie w Szwajcarii zbierane są pieniądze na ten cel.

SETTIMANA
Problem z kościołami

Co robić z pustymi, praktycznie nieużywanymi świątyniami na zachodzie Europy? Sprzedać? To nie takie proste. We Francji, w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Belgii, a także we Włoszech problem jest obecny od wielu lat. We Francji budynki przeznaczano wyłącznie na cele użyteczne społecznie i kulturalnie, np. na centra dla młodzieży, migrantów, sale koncertowe itp. Podobna sytuacja jest w belgijskiej Flandrii. W ostatnim czasie jednak władze państwowe dopuściły przeznaczenie świątyń na cele komercyjne. Decyzji tej nie konsultowano z przedstawicielami Kościoła, którzy zostali nią mocno zaskoczeni. Biskup Johan Bonny zapytał ostro, jakie będą granice komercyjnego wykorzystywania konsekrowanych obiektów: czy będą tam: supermarket, piwiarnia, restauracja, schronisko dla zwierząt, czy może dom publiczny, bo to też dozwolony interes w Belgii. Sprawa nie jest błaha, bo np. w Niemczech szacuje się, że do 2060 r. przekonwertowanych zostanie 15 tys. z 45 tys. protestanckich i katolickich obiektów kultu.

ANSA.it
Dobre rady

Reklama

Włochy są jednym z tych krajów, które wprowadziły najsurowsze regulacje sanitarne, doprowadzając do głębokiego podziału społeczeństwa na zaszczepionych i niezaszczepionych. Ci drudzy wejdą do miejsc publicznych tylko z aktualnym testem poświadczającym, że nie są chorzy na COVID-19. W kościołach te regulacje póki co nie obowiązują, ale włoska Konferencja Episkopatu zasugerowała biskupom diecezjalnym, aby zachęcali duszpasterzy w swoich diecezjach, by się jednak zaszczepili. Dotyczy to przede wszystkim tych, którzy mają największy kontakt z wiernymi, czyli duchownych, nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii, katechistów, pracowników parafialnych Caritas itd. Zalecono również biskupom, aby w miejscach kultu i głoszenia katechezy nadal utrzymywać rygory sanitarne, takie jak ograniczenie kontaktu, zachowanie dystansu, noszenie maseczek oraz dezynfekowanie rąk i powierzchni.

Witney Gazette
Czym się chwalić ?

Lider wspólnoty anglikańskiej na Wyspach – arcybiskup Canterbury Justin Welby w związku z apelem, który wystosowali razem z papieżem Franciszkiem i patriarchą Bartłomiejem, nawołując do ratowania Ziemi, został zapytany o jego osobiste działania na rzecz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Okazało się, że arcybiskup nie używa już auta z silnikiem diesla, ograniczył samochodowe podróże i zmniejszył ilość mięsa w diecie – w związku z twierdzeniem naukowców, że hodowla zwierząt w znacznym stopniu odpowiada za szkodliwą emisję CO2.

ABC
Arcybiskup ma kłopot

Różne jest podejście do kwestii szczepień przeciw COVID-19 w Kościołach lokalnych na świecie. W Australii np. akcja szczepień dopiero nabiera rozpędu, choć ten kraj, dzięki surowym restrykcjom, dosyć dobrze radził sobie z pandemią. Arcybiskup Julian Porteous z Tasmanii nie będzie przymuszał księży do przyjęcia szczepionki. Stwierdził, że uszanuje podjęte w sumieniu decyzje, lecz dodał, że z duchownymi, którzy nie chcą przyjąć szczepionki, będzie rozmawiał osobiście. Arcybiskup widzi jednak pewien kłopot, bo władze stanu zarządziły, że w miejscowych domach opieki nad seniorami mogą pracować i wchodzić do nich tylko osoby zaszczepione. Poprosił więc władze, aby na zasadzie wyjątku, ewentualnie za okazaniem wyników testów, zezwoliły na pełnienie posług duchowych także przez księży, którzy z różnych względów się nie zaszczepili. Władze stoją jednak na stanowisku, że bez szczepionek na terenie domów opieki mogą przebywać jedynie ogrodnicy lub konserwatorzy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msze publiczne zostaną wznowione w Austrii 15 maja

[ TEMATY ]

prasa

Austria

zagraniczna

koronawirus

©Gebetsaktion Medjugorje Wien

Kard. Christoph Schönborn nazywa Medjugorie „konfesjonałem świata”

Kard. Christoph Schönborn nazywa Medjugorie „konfesjonałem świata”

Sebastiam Kurz wydał obwieszczenie podczas konferencji prasowej w Wiedniu w południe czasu lokalnego 21 kwietnia.

Ojciec Peter Schipka, sekretarz generalny konferencji biskupów austriackich, potwierdził, że liturgie

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Paweł II patronem Staszowa

2021-10-16 17:35

Ks. Wojciech Kania

Rada miejska Staszowa przyjęła uchwałę w sprawie obrania św. Jana Pawła II jako patrona Miasta i Gminy.

Było to możliwe dzięki zgodzie watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. W posiedzeniu Rady Miejskiej uczestniczyli niektórzy przedstawiciele rządu pochodzący z województwa świętokrzyskiego, parlamentarzyści, władze samorządowe województwa, miasta i powiatu, biskup sandomierski, kapłani oraz przedstawicie wielu instytucji. Burmistrz Staszowa Leszek Kopeć oraz zaproszeni goście wyrazili radość z ogłoszenia św. Jana Pawła II patronem miasta. Zebrani mieli również okazję wysłuchania okolicznościowego wykładu oficjała sądu biskupiego ks. Michała Grochowiny.

CZYTAJ DALEJ

Potrójny jubileusz parafii w Guben

2021-10-17 12:03

[ TEMATY ]

jubileusz

Guben

Lars Lehmann

Świętowanie rozpoczął wczorajszy koncert uwielbieniowy

Świętowanie rozpoczął wczorajszy koncert uwielbieniowy

Parafia w Guben obchodzi w tym roku potrójny jubileusz. Dwudniowe świętowanie rozpoczął wczorajszy koncert uwielbieniowy.

- W tym roku świętujemy potrójny jubileusz: 160 lat od założenia katolickiej parafii w Guben; 155 lat od konsekracji pierwszego kościoła parafialnego Trójcy Świętej (obecnie w polskim Gubinie) oraz 50 lat od konsekracji nowego kościoła parafialnego - mówi ks. Artur Żuk, głogowian od 2019 roku pełniący posługę proboszcza w parafii pw. Trójcy Świętej (St. Trinitas) w Guben.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję