Kardynał Stefan Wyszyński wiele razy we wspomnieniach powracał do Powstania Warszawskiego, był bowiem kapelanem jednego z oddziałów powstańczych. Jednak jedno wspomnienie wywarło na niego ogromny wpływ: „Już pod koniec powstania, idąc przez las, zobaczyłem stertę spopielonych kart przyniesionych przez wiatr. Na jednej z nich został niedopalony środek, a na nim słowa: «Będziesz miłował...» Nic droższego nie mogła nam przynieść ginąca stolica. To najświętszy apel walczącej Warszawy do nas i do całego świata. Apel i testament”. O walce miłością marzyli Powstańcy Warszawscy. Jeden z nich Krzysztof Kamil Baczyński, którego 100. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku, napisał w Modlitwie do Bogarodzicy: „Która jesteś jak nad czarnym lasem blask – pogody słonecznej kościół, nagnij pochmurną broń naszą, gdy zaczniemy walczyć miłością”. 77 lat temu, 1 sierpnia 1944 r., z miłością do Ojczyzny w sercu mieszkańcy Warszawy podjęli walkę o wolność. Jednak mimo wielu zwycięskich bitew i potyczek nie udało się wywalczyć upragnionej wolności.
W kolejną rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w wielu miejscach stolicy oraz kraju odbywały się uroczystości upamiętniające ofiary powstania. Takie uroczystości odbyły się również w Wolinie. Pracownicy Biblioteki Publicznej Gminy Wolin pod kierunkiem dyr. Agnieszki Peplińskiej-Kot, przygotowali wystawę o pokoleniu Kolumbów, która eksponowana była na ulicach naszego miasta. O godz. 17. ruch w mieście wstrzymał dźwięk syren upamiętniając polskich bohaterów. Wieczorem sprawowana była Msza św. w intencji Ojczyzny. Modlitwą obejmowaliśmy także wszystkich, którzy zginęli w czasie powstania, ofiary wojskowe i cywilne. Tą szczególną otoczyliśmy przybyłych na Eucharystię kombatantów, dla których wypraszaliśmy Boże błogosławieństwo. Do modlitwy za nasz kraj włączyły się władze samorządowe, harcerze, dyrektorzy szkół i instytucji gminnych, parafianie oraz wakacyjni goście. Po Eucharystii w wolińskim dworku odbył się wieczór poetycko-muzyczny przygotowany przez wolińską bibliotekę. Słowo podziękowania do zgromadzonych gości skierowała burmistrz Wolina Ewa Grzybowska. Wiersze powstańców warszawskich przeplatane pieśniami powstańczymi zaprezentowali mieszkańcy Wolina. Na koniec zgromadzeni obejrzeli projekcję filmu o Powstaniu Warszawskim.
Jesteśmy zobowiązani do pamięci o naszych powstańczych bohaterach, bo jak napisał Adam Asnyk: „Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy, choć macie sami doskonalsze wznieść: na nich się jeszcze święty ogień żarzy, i miłość ludzka stoi tam na straży, i wy winniście im cześć!”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu