Reklama

Niedziela Rzeszowska

Pielgrzymowanie na dwóch kółkach

Po przerwie „covidowej” Akcja Katolicka Diecezji Rzeszowskiej kontynuuje tradycję diecezjalnych pielgrzymek rowerowych.

Niedziela rzeszowska 34/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Pielgrzymka Rowerowa

Jan Furtek

Pielgrzymka Akcji Katolickiej dotarła na Jasną Górę

Pielgrzymka Akcji Katolickiej dotarła na Jasną Górę

Epidemia narzuciła jednak pewne ograniczenia, dlatego tegoroczna grupa liczyła 35 osób. Zrezygnowano także z przekraczania granicy państwa, przyjmując trasę po Polsce w formie pętli: Rzeszów, Zamość, Kodeń, Ostrów Mazowiecka, Łowicz, Kalisz, Częstochowa, Kalwaria Zebrzydowska, Jamna, Jodłowa, Krasne.

Tradycyjnie organizatorem pielgrzymki, która trwała od 16 do 24 lipca, był Jan Furtek, a opiekę duszpasterską zapewnili księża: Witold Pazdan, Albin Pawłowski i Jan Kozłowski. Większość uczestników pochodziła z Rzeszowa i okolic, ale były także osoby z Radomia, Lublina, Sanoka. Najstarszy uczestnik miał 72 lata, najmłodszy lat 17, zaś średnia wieku wyniosła ok. 57 lat. W tym roku pielgrzymowali sami mężczyźni.

1460 km na siodełku

Reklama

Na trasie tych rowerzystów znalazły się znaczące miejsca i sanktuaria: w Leżajsku (sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia), Zamość, Sarnaki (miejsce zdobycia przez AK niemieckiego pocisku V2), Zuzela (miejsce urodzenia kard. Stefana Wyszyńskiego), Niepokalanów, Łowicz, Tum (najstarsza w Polsce romańska kolegiata), Świnice Warckie (miejsce urodzenia św. Faustyny), Kalisz, Częstochowa, Piekary Śląskie (bazylika Najświętszej Maryi Panny), Kalwaria Zebrzydowska, Jamna (sanktuarium Matki Bożej Niezawodnej Nadziei), Tuchów (bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny), Jodłowa (sanktuarium Dzieciątka Jezus).

Dziewięć dni, średnio 162 km dziennie na rowerze w drodze do głównego celu pielgrzymów, którym było sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Udało się przejechać 1460 km dookoła Polski bez wypadków, przypominając na tej drodze, że trwa rok św. Józefa i ten pielgrzymi wysiłek jemu jest dedykowany.

Najważniejsze miejsca

Gdyby wybrać trzy najważniejsze punkty na trasie pielgrzymki, byłyby to: Zuzela, Świnice Warckie i Kalisz. W Zuzeli miejscu urodzenia Kardynała Tysiąclecia mogliśmy modlić się w kościele przy zachowanej chrzcielnicy, gdzie został ochrzczony. Postać Prymasa Tysiąclecia przybliżyła wystawa w miejscowym muzeum.

Reklama

W Świnicach Warckich (Głogowcu) zachował się dom, miejsce urodzenia św. Heleny Kowalskiej (św. Faustyny), obecnie udostępniony do zwiedzania. W miejscowym kościele parafialnym grupę rowerzystów przyjął kustosz sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Faustyny ks. Janusz Kowalski.

Narodowe Sanktuarium św. Józefa w bazylice Kaliskiej to był punkt docelowy, gdzie po celebrowanej Mszy św. przed cudownym obrazem modlono się w intencjach rodzin. Modlitwy towarzyszyły tej grupie i wyznaczały rytm każdego dnia rozpoczynanego od wezwania „Króluj nam Chryste”.

2021-08-17 13:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mali Bracia Baranka dziękowali za swój pierwszy w Polsce Klasztor

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Mali Bracia Baranka

Maciej Orman/Niedziela

Ich podstawowym „zajęciem” jest modlitwa i kontemplacja, duchowość zogniskowana w Słowie Bożym, Eucharystii i adoracji Jezusa. Na Jasną Górę przyszli bracia ze Wspólnoty Baranka. To dziękczynienie za poświęcenie w Choroniu ich pierwszego w Polsce męskiego klasztoru nazwanego “Światłość Najświętszego Oblicza”. W Mszy św. uczestniczyli też bracia, którzy przyjechali z Francji i Małe Siostry Baranka.

- Klasztor jest, trzeba się modlić o powołania. Na razie w Choroniu jest nas trzech – mówi brat Philip-Marie, który we wspólnocie jest od18 lat, a od 9 lat w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

W całej Polsce modlitwy i post w intencji pokoju na Ukrainie

2022-01-25 16:24

[ TEMATY ]

modlitwa

Ukraina

post

Monika Jaworska

W kościołach w całej Polsce, ale też w domach prywatnych i siedzibach zgromadzeń zakonnych, czas wypełnią modlitwy w intencji pokoju na Ukrainie. O taką modlitwę poprosił w niedzielę katolików na całym świecie papież Franciszek.

Wobec Kościoła w Polsce apel ten ponowił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski prosząc, by 26 stycznia był dniem modlitwy i postu w intencji naszego wschodniego sąsiada.

CZYTAJ DALEJ

"Nie wolno nam zgadzać się z tym, co godzi w dobro rodziny". Modlitwa duszpasterstwa rodzin

2022-01-27 20:52

[ TEMATY ]

rodzina

duszpasterstwo rodzin

Ilona Kwaśny

Wspólna modlitwa z biskupem.

Wspólna modlitwa z biskupem.

Słuchacze i absolwenci Studium Teologii Rodziny (STR) modlili się razem z biskupem.

Mszy św. sprawowanej w kaplicy bielskiej kurii przewodniczył bp Piotr Greger.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję