Reklama

Z Jasnej Góry

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 34/2021, str. 4-5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

15 sierpnia na Jasnej Górze

Tegoroczna uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbywała się na Jasnej Górze w duchu dziękczynienia za VI Światowe Dni Młodzieży w 30. rocznicę tego wydarzenia, które pod przewodnictwem św. Jana Pawła II odbyło się tu w 1991 r. W ponad 60 pielgrzymkach pieszych w ostatnich dniach przybyło 39 tys. pątników. Najliczniej – w 310. warszawskiej kompanii.

Ojciec Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Ojców Paulinów, apelował: – Byśmy tego ogromnego dziedzictwa ducha wiary, który został zapalony w naszym narodzie i w krajach Europy Wschodu i Zachodu podczas VI Światowych Dni Młodzieży, nigdy nie zagasili. Arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski, w kazaniu podczas Sumy odpustowej przypomniał szczególne zawierzenie Jana Pawła II Maryi i to, że wciąż pozostaje on świadkiem afirmacji życia, radości i nadziei, które „nie były i nie są naiwną oraz próżną rzeczywistością, bo wynikają z głębokiej wiary w Boga” (fragmenty homilii drukujemy na s. 6). Przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski zachęcał, by zabrać ze sobą Maryjne przesłanie Jana Pawła II i testament prymasa Wyszyńskiego w miejsca naszej nauki, pracy, do swoich domów i rodzin.

Reklama

W rocznicę Cudu nad Wisłą pobłogosławiona została tablica upamiętniająca wielką jasnogórską modlitwę Polaków pod przewodnictwem biskupów o ocalenie przed sowiecką inwazją na Europę. Jest na niej Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Jezusowemu, do którego po 100 latach powróciliśmy.

Na jasnogórski odpust z różnych stron kraju przybyły tysiące pieszych pielgrzymów. Niektóre kompanie, jak dominikańska, to „owoc” jasnogórskiego spotkania młodych świata.

15 sierpnia to także tradycyjnie już święto Wojska Polskiego. W Apelu Jasnogórskim uczestniczyli tego dnia przedstawiciele Sił Zbrojnych RP. Rozważanie poprowadził abp gen. bryg. Józef Guzdek, administrator apostolski ordynariatu polowego. Po Apelu Jasnogórskim na placu przed szczytem na pamiątkę wydarzeń z 1920 r. oddane zostały salwy armatnie na cześć Matki Bożej Hetmanki Żołnierza Polskiego i za pomyślność Rzeczypospolitej (na zdjęciu obok).

Rubrykę redagują:

Uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej

Reklama

Przygotowania do beatyfikacji prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego

• 25 sierpnia

godz. 17.15 – od Nieszporów w archikatedrze świętej Rodziny rozpocznie się procesja Alejami Najświętszej Maryi Panny na Jasną Górę;

godz. 19.00 – Msza św. na szczycie (zakończenie nowenny jasnogórskiej);

godz. 21.00 – Apelem Jasnogórskim zainagurowane zostanie na błoniach oratorium o kard. Stefanie Wyszyńskim Soli Deo per Mariam w wykonaniu Filharmonii Śląskiej w Katowicach;

czuwanie nocne w Kaplicy Matki Bożej.

• 26 sierpnia

godz. 5.30 – Godzinki;

godz. 6.00 – odsłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej, Msza św.;

godz. 11.00 – Suma pontyfikalna – abp Wojciech Polak, prymas Polski,

Akt Odnowienia Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego; godz. 19.00 – Msza św. w patronalne święto archidiecezji i miasta Częstochowy;

godz. 21.00 – Apel Jasnogórski.

2021-08-17 13:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Europejski Szlak Dziedzictwa Kulturowego Paulinów

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Anna Wyszyńska/Niedziela

Na Jasnej Górze w zabytkowej Bibliotece został podpisany List intencyjny dotyczący współpracy Zakonu Paulinów i Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach przy współtworzeniu części Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów znajdującej się w woj. śląskim. Dokument w dniu 27 marca 2019 r. podpisali: o. Arnold Chrapkowski – Przełożony Generalny Zakonu Paulinów oraz Jakub Chełstowski – Marszałek Województwa Śląskiego.

Porozumienie jest związane z przygotowaniami realizacji międzynarodowego projektu pn. Europejski Szlak Dziedzictwa Kulturowego Paulinów, który obejmuje tereny w Polsce, na Węgrzech, Słowacji i Chorwacji. Aż trzy ważne punkty tego szlaku: Jasnogórskie Sanktuarium Maryjne, klasztor w Leśniowie k. Myszkowa oraz kompleks klasztorny św. Barbary w Częstochowie znajdują się na terenie woj. śląskiego.

CZYTAJ DALEJ

Prof. Pyrć: Jest nowy rodzaj szczepionek: to szczepionka podjednostkowa

2022-01-27 19:23

[ TEMATY ]

szczepionka

COVID‑19

Karol Porwich/Niedziela

Obok szczepionek mRNA i wektorowych jest nowy rodzaj szczepionek: to szczepionka podjednostkowa - poinformował wirusolog prof. Krzysztof Pyrć z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Dodał, że jest ona już zatwierdzona i w tym momencie wchodzi do użytku.

W czwartek, podczas panelu ekspertów "Info Covid–19. Zapytaj – Zdecyduj", prof. Pyrć wyjaśniał, jak powstają szczepionki. Wskazał na trzy rodzaje szczepionek.

CZYTAJ DALEJ

Inauguracja organów Englera

2022-01-27 22:27

Magdalena Lewandowska

Odnowione Organy Englera to połączenie sztuki i muzyki

Odnowione Organy Englera to połączenie sztuki i muzyki

Po prawie 46 latach znowu zabrzmiał „Głos Śląska” – Organy Englera w Bazylice Garnizonowej we Wrocławiu. Ich rekonstrukcja była największą tego typu odbudową na świecie po II wojnie światowej!

Uroczysta inauguracja rozpoczęła się od nabożeństwa, któremu przewodniczył abp Józef Guzdek, administrator apostolski Ordynariatu Polowego i metropolita białostocki. – Dziś miasto Wrocław i Bazylika św. Elżbiety przeżywają niezwykłe wydarzenie – jesteśmy świadkami poświęcenia odbudowanych XVIII-wiecznych organów Englera, które doszczętnie spłonęły w czerwcu 1976 roku. Od dnia dzisiejszego Głos Śląska będzie rozbrzmiewał w jednej z najpiękniejszych świątyń Dolnego Śląska na chwałę Bogu i na pożytek ludzi – podkreślał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję