Reklama

W wolnej chwili

Nasze zdrowie

Bezpieczne lato

W uroki lata wpisane są również, niestety, sytuacje zagrażające naszemu zdrowiu i życiu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jedną z przyjemności, z których chętnie korzystamy podczas letnich wycieczek lub urlopu, są kąpiele i pływanie. Wymagają one jednak rozwagi, bo nieprzestrzeganie zasad bezpiecznej kąpieli może mieć tragiczny finał, nawet dla doświadczonego pływaka. Jedną z podstawowych zasad bezpieczeństwa nad wodą jest ta, by kąpać się tylko w miejscach wyznaczonych, najlepiej tam, gdzie dyżurują ratownicy WOPR. Konieczne jest przestrzeganie regulaminu kąpieliska – czerwona flaga na maszcie oznacza zakaz kąpieli. Zakaz może obowiązywać zarówno z powodu złych warunków pogodowych, jak i zanieczyszczeń chemicznych lub biologicznych, które mogą być niewidoczne gołym okiem, ale są niebezpieczne dla zdrowia. Kąpiel w zanieczyszczonej wodzie grozi wystąpieniem stanów zapalnych skóry i spojówek, a jej połknięcie może wywołać m.in. biegunkę, ból brzucha, wymioty, skurcze mięśni.

Warto też pamiętać o groźnym dla zdrowia szoku termicznym. Dlatego nie wolno wskakiwać do wody zaraz po dłuższym opalaniu się. Najpierw trzeba stopniowo się ochłodzić, delikatnie opłukać wodą poszczególne partie ciała i pomału wchodzić do wody. Pływanie przyspiesza przemianę materii, dlatego nie kąpiemy się nigdy na czczo, ale też nie bezpośrednio po posiłku. Przerwa między posiłkiem a kąpielą powinna wynosić 2-3 godziny. Dzieci powinny przebywać nad wodą tylko pod opieką dorosłych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jedną z głównych przyczyn utonięć jest alkohol, który może prowadzić do brawury czy zaburzeń orientacji, dlatego nie wolno się kąpać po spożyciu nawet niewielkiej porcji alkoholu. Do groźnych w skutkach wypadków, kończących się urazami głowy lub kręgosłupa, a w ich następstwie inwalidztwem, dochodzi co roku w wyniku skoków do wody w nieznanym lub niebezpiecznym miejscu.

Ważne jest umiejętne korzystanie z akcesoriów do pływania. Ich stan i szczelność sprawdzamy przed wyruszeniem na plażę. Osoby pływające na materacu nie powinny oddalać się od brzegu. Ratownicy WOPR apelują, by pilnować na plaży dmuchanych zabawek, które uniesione przez wiatr na wodę, z daleka przypominają tonącą osobę. Co roku zdarza się, że z tego powodu uruchamiana jest akcja ratownicza, a w konsekwencji brakuje ratownika do udzielenia pomocy w sytuacji rzeczywistego zagrożenia. Osoby, które nie umieją pływać, podczas korzystania z kajaka, łodzi czy roweru wodnego powinny obowiązkowo zakładać kapoki.

Ostrzeżeniem niech będą fakty. W 2020 r. doszło w Polsce do 483 utonięć, rok wcześniej było ich 471. Ze statystyki wynika, że ok. 90% ofiar to mężczyźni; grupa wiekowa, w której najczęściej dochodzi do utonięć, to osoby powyżej 50. roku życia. Wiele ofiar kąpieli przed wejściem do wody piło alkohol. Co roku jedną z przyczyn utonięć jest nieostrożność podczas łowienia ryb, dlatego również rybacy muszą pamiętać o swoim bezpieczeństwie.

W czasie, kiedy panują wysokie temperatury, zwiększa się ryzyko udaru cieplnego i przegrzania organizmu. Upały są niebezpieczne dla dzieci, osób starszych i chorych. Te osoby nie powinny w godzinach południowych przebywać na słońcu. Konieczne jest nawodnienie organizmu – w upalne dni trzeba spożywać ok. 2 l wody dziennie. Trzeba też przypominać o tym dzieciom i osobom starszym, które często nie sygnalizują pragnienia. Na dworze, zwłaszcza na plaży i w odkrytym terenie, korzystajmy z nakrycia głowy; bawełniana czapka z daszkiem czy kapelusz z rondem dodatkowo chronią oczy. Warto stosować preparaty z wysokim filtrem zabezpieczającym przed szkodliwym promieniowaniem UVB i UVA – jest to obowiązkowe dla osób o jasnej karnacji i wrażliwych na światło słoneczne. Trzeba pamiętać o dokładnym nałożeniu preparatu co najmniej 15 minut przed ekspozycją na słońce. W przypadku dłuższego przebywania na słońcu, starcia preparatu lub jego zmycia z powierzchni skóry, np. w trakcie kąpieli, aplikację trzeba powtórzyć.

2021-06-22 14:24

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kanikuły czas

Niedziela Ogólnopolska 27/2025, str. 53

[ TEMATY ]

wakacje

porady językowe

Adobe Stock/Studio Graficzne "Niedzieli"

Nastały wakacje. Po trudach czerwca przeszliśmy w inny tryb. Ktoś mi ostatnio powiedział, że chociaż pod względem ilości obowiązków raczej nic się u niego nie zmieni, to i tak wokół czuć będzie wakacyjne wibracje.

Samo słowo wakacje właśnie na ten specjalny charakter wskazuje. Wyraz ten pochodzi od łacińskiego vacatio, czyli ‘zwolnienie (od obowiązków)’. U podstaw tego wszystkiego stoi czasownik vaco, vacare ‘być pustym, opróżnionym, wolnym, oswobodzonym, zwolnionym od czegoś; nic nie robić, mieć wolny czas’.
CZYTAJ DALEJ

Cenzura mediów i nacisk na włączanie kobiet do duchowieństwa – rekomendacje Komitetu ONZ

2026-04-08 13:19

[ TEMATY ]

ONZ

pl.wikipedia.org

Flaga Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ)

Flaga Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ)

Eksperci Instytutu Ordo Iuris przedstawili Komitetowi CEDAW opinię dotyczącą projektu Ogólnej Rekomendacji nr 41, wskazując, że dokument ten w istotny sposób przekracza zakres upoważnienia wynikającego z Konwencji w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji kobiet. Instytut podkreśla, że proponowane zmiany stanowią próbę reinterpretacji postanowień traktatu w sposób, który prowadzi do nałożenia na państwa nowych obowiązków, mimo braku ich zgody wyrażonej w procesie ratyfikacji.

W opinii zwrócono szczególną uwagę na rozszerzenie definicji „stereotypów płciowych”, która obejmuje nie tylko zjawiska rzeczywiście dyskryminujące, ale również naturalne różnice biologiczne między kobietami i mężczyznami oraz tradycyjne role społeczne i rodzinne. Instytut wskazuje, że takie podejście prowadzi do faktycznej zmiany znaczenia Konwencji bez zastosowania procedury jej nowelizacji, co narusza zasadę „pacta sunt servanda” (łac. „umów należy dotrzymywać”) i podważa stabilność systemu prawa międzynarodowego.
CZYTAJ DALEJ

Prapremiera filmu o Jorge Mario Bergoglio - papieżu Franciszku

2026-04-08 15:23

[ TEMATY ]

film

wspomnienie

papież Franciszek

Vatican Media

Dokument, zrealizowany przez katolicką stację TV „Telepace” przy współpracy Vatican News, pokazany został dziś przed południem w Watykanie, a prapremierę zaplanowano o 18.00 w mieście Asti na północy Włoch, skąd wywodzi się rodzina papieża Franciszka. Na projekcji obecni będą jego krewni zmarłego w ubiegłym roku papieża.

Film został nakręcony w Argentynie, głównie w Buenos Aires. Opiera się na filmach archiwalnych i wywiadach i rozmowach z osobami, z którymi Jorge Mario Bergoglio był w bliskich stosunkach. To jedyni narratorzy dokumentu. Opowiada on o Jorge Mario Bergoglio zanim został papieżem.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję