Reklama

Niedziela Kielecka

Domaszowice dziękują

Parafia bł. Wincentego Kadłubka 26 czerwca będzie przeżywała jubileusz 20-lecia istnienia. Dziękczynną Mszę św. odprawi bp Jan Piotrowski. Obchody połączone są z peregrynacją kopii obrazu św. Józefa, która rozpoczęła się 19 czerwca.

Niedziela kielecka 25/2021, str. VI

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

K.D.

Ks. Dariusz Sieradzy zaprasza parafian na jubileusz

Ks. Dariusz Sieradzy zaprasza parafian na jubileusz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z perspektywy parafii, które mają kilkusetletnią tradycję, dwadzieścia lat istnienia to niedużo. Jednak dla mieszkańców Domaszowic to był bardzo dobry czas. Patrząc na owoce tych dwóch dekad, mogą czuć satysfakcję. Przede wszystkim mają własną piękną i funkcjonalną świątynię, z której są bardzo dumni.

Powstanie parafii i kościoła wiele zmieniło

Mówi ks. Dariusz Sieradzy – proboszcz od 11 lat. – Kościół parafialny łączy ludzi ze sobą, wyzwala w nich chęć działania. Trudno wyliczyć ile wspólnych inicjatyw udało się zorganizować. – Były koncerty tenorów operowych w surowych jeszcze murach nowej świątyni, wiele festynów rodzinnych z atrakcjami, turnieje piłkarskie, pielgrzymki… Powstały liczne wspólnoty i oryginalne pomysły duszpasterskie, np. plenerowa Droga Krzyżowa na wzór kalwaryjski. W parafii zrodziło się też nowe powołanie zakonne brata Daniela Wójcika i kilku sióstr zakonnych – wymienia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Parafię erygował 30 czerwca 2001 r. bp Kazimierz Ryczan. Proboszczem został ks. Marek Luty. Dał on fundamenty pod rozwój parafii. Najpierw modlili się w małej kapliczce, potem stanęła kaplica i plebania. Działkę pod budowę kościoła ofiarowali państwo Bernarda i Jarosław Komorowscy.

Budowę zawierzyli patronowi

Reklama

Budowa kościoła rozpoczęła się czerwcu 2013 r. To dzieło parafianie z proboszczem zawierzyli patronowi – bł. Wincentemu Kadłubkowi w czasie pielgrzymki do Karwowa, gdzie kronikarz przyszedł na świat. Pracom od początku towarzyszył entuzjazm parafian, którzy ofiarnie pomagali i wspierali finansowo inwestycję. Mury i stan surowy kościoła osiągnięto budując sposobem gospodarczym, przy codziennym zaangażowaniu przez kilka lat 40-50 mężczyzn z parafii – Rycerzy Kolumba, których wspólnotę proboszcz ks. Dariusz Sieradzy zawiązał w parafii.

Proboszcz z wdzięcznością mówi o ogromnym wysiłku parafian. Wymienia księży, którzy pomagali przez te lata parafii, modlitwą, głoszeniem słowa Bożego, życzliwością, ale również wspierające parafię na wielu płaszczyznach władze samorządowe. Będą oni gościli podczas jubileuszowej Mszy św.

Publikacja, kaplica i herb parafii

Parafia uczci rocznicę w wyjątkowy i symboliczny sposób, tak by zapisała się w pamięci wszystkich pokoleń. Wydano specjalną publikację dokumentującą 20 lat parafii, rozwój i działalność wielu wspólnot, poszczególne etapy budowy kościoła. Przygotowano okolicznościowe gadżety, które ucieszą nie tylko najmłodszych: magnesy na lodówkę z sylwetką kościoła, krówki, balony, długopisy. Z jubileuszem łączy się również powstająca kaplica bł. Wincentego Kadłubka. Obecnie trwają prace nad jej aranżacją. Będzie gotowa na odpust 9 października. W ubiegłym roku została położona posadzka, niedawno – wybrukowano plac przy kościele, powstała specjalna kaplica spowiedzi. Jest również plan zaadaptowania pomieszczeń po starej kaplicy na świetlicę – centrum spotkań i wydarzeń kulturalnych dla wszystkich pokoleń.

Z inicjatywy proboszcza przygotowano herb parafii, który pod kątem symboliki heraldycznej opracował historyk UJK dr Jerzy Michta. Domaszowice staną się pierwszą w Polsce parafią z własnym herbem. Herb dodaje dostojeństwa i powagi, nawiązuje do wielowiekowych polskich tradycji i historii. – Tym gestem chcemy oddać cześć bł. Wincentemu Kadłubkowi i promować jego kult. Herb będzie widniał na pieczęci, ale również nad kaplicą Kadłubka. W każdy wtorek będzie sprawowana w niej Msza św. oraz adoracja i modlitwa przez wstawiennictwo patrona, którego opiekę bardzo odczuwają.

2021-06-15 11:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dar serca

Niedziela lubelska 21/2021, str. VI

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Rok św. Józefa

Katarzyna Artymiak, aranżacja Andrzej Kozłowski

Kościół z zewnątrz. Figura św. Floriana

Kościół z zewnątrz. Figura św. Floriana

Zakrzew jest najmłodszą parafią dedykowaną św. Józefowi; obchodzi w tym roku 10-lecie powstania.

Nazwa Zakrzew oznacza wieś za krzewami. Parafię na południu diecezji tworzą tereny rolnicze o zdrowym i nieskażonym środowisku. O tej miejscowości wspomina Jan Długosz w Liber beneficiorum dioecesi Cracoviensis z XV wieku. Również dziś okolice Zakrzewa urzekają spokojem i pięknem pól.
CZYTAJ DALEJ

Redemptoryści odcinają się od wspólnoty, która planuje święcenia biskupa bez zgody Rzymu

2026-07-10 14:01

[ TEMATY ]

redemptoryści

Karol Porwich/Niedziela

Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela (CSsR) opublikowało oświadczenie, w którym stanowczo odcina się od sedewakantystycznej wspólnoty Synowie Najświętszego Odkupiciela (FSsR), mającej siedzibę na wyspie Papa Stronsay w archipelagu Orkadów. Dokument został wydany w związku z planowaną na 25 lipca konsekracją biskupią założyciela wspólnoty, ks. Michaela Mary’ego, która ma się odbyć bez mandatu papieskiego.

W oświadczeniu opublikowanym 7 lipca w Rzymie przełożony generalny redemptorystów, o. Rogério Gomes CSsR, podkreślił, że „Synowie Najświętszego Odkupiciela (FSsR) nigdy nie byli częścią Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (CSsR), ani też nigdy nie byli prawnie powiązani z Zarządem Generalnym Redemptorystów”.
CZYTAJ DALEJ

Wrocław upamiętnił ofiary ludobójstwa na Wołyniu

2026-07-11 14:27

Magdalena Lewandowska

Pod pomnikiem-mauzoleum ofiar ludobójstwa na Wołyniu odbył się apel pamięci, złożono też kwiaty i znicze.

Pod pomnikiem-mauzoleum ofiar ludobójstwa na Wołyniu odbył się apel pamięci, złożono też kwiaty i znicze.

– Jedno i drugie – pamięć o ofiarach Wołynia, jak i wsparcie dla walczącej z Rosją Ukrainy – jest dzisiaj obowiązkiem polskiego patrioty – mówi Kamil Dworaczek, dyrektor IPN Wrocław.

W 83. rocznicę "Krwawej Niedzieli" pod pomnikiem-mauzoleum polskich obywateli II Rzeczpospolitej Polskiej pomordowanych na Kresach Południowo-Wschodnich pomiędzy 1939 a 1947 rokiem upamiętniono ofiary ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów. Obecni byli przedstawiciele władz państwa, miasta, województwa, Wojsko Polskie, instytucje zajmujące się pamięcią, środowiska kombatanckie, kresowe i wrocławianie. Odbyła się także ekumeniczna modlitwa w intencji ofiar, w której wziął udział ks. Piotr Żuber, kanclerz wrocławskiej kurii – wspólnie modlili się przedstawicieli Kościoła rzymskokatolickiego, prawosławnego, ewangelicko-augsburskiego oraz greckokatolickiego. Po zakończeniu uroczystości państwowych w kościele NMP na Piasku Mszy św. w intencji ofiar ludobójstwa przewodniczył ks. Marian Rybczyński SDS z parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Siekierowicach
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję