Reklama

Niedziela Częstochowska

Biskupi dla młodych

Biskupi częstochowscy poprowadzili rekolekcje on-line. Biskup Antoni Długosz przygotował je dla młodszych dzieci. Moje nauki dla uczniów klas starszych i młodzieży – mówi bp Andrzej Przybylski – dotyczą nawrócenia, rozeznania i Kościoła.

Niedziela częstochowska 11/2021, str. I

[ TEMATY ]

rekolekcje wielkopostne

on‑line

YouTube/Referat Katechetyczny Częstochowa

Bp Andrzej Przybylski

Bp Andrzej Przybylski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jeżeli chodzi o temat nawrócenia, to przypomniałem młodzieży o Duchu Świętym. Podkreśliłem również, że obok Niego są też duchy tego świata, nieczyste i złe. Sprawcą wszystkiego jest duch i w zależności od tego, za jakim duchem pójdziemy, takie będzie nasze życie.

Konieczne rozeznanie

Mam świadomość tego, że ludzie młodzi żyją dzisiaj w tysiącach narracji, różnych wiadomości, poglądów i idei. W jednej z konferencji zwróciłem więc uwagę na postawy i sposoby rozeznawania, takie jak pokora jako zdolność stawania wobec prawdy, i kształtowanie własnego sumienia. Zaznaczyłem również, że spowiedź służy nie tylko odpuszczeniu grzechów, ale temu, żeby mieć jasność rozeznawania. Komuś, kto nosi grzechy, trudniej się rozeznaje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Doświadczenie Kościoła

W nauce o Kościele jest nawiązanie do inicjatywy #KochamKościół. Podzieliłem się własnym świadectwem doświadczenia Kościoła i odkrycia jego tajemnicy jako Oblubienicy i Ciała Chrystusa. Kościół to Oblubienica, którą przede wszystkim kocha Pan Bóg, znając jej słabości i grzechy.

Pociąg i nawrócenie

Ciekawostką tych rekolekcji jest to, że odbywają się one w różnych miejscach. Konferencja o nawracaniu się została nagrana na dworcu głównym PKP w Częstochowie przed kasami biletowymi, na peronie i w kaplicy dworcowej, żeby pokazać, że nawrócenie ma coś wspólnego z decyzją o wyborze pociągu. Jak wybierzemy Jezusa, to On nas już dalej poprowadzi.

Solidne fundamenty

Reklama

Naukę o rozeznawaniu nagrywaliśmy w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Chciałem pokazać młodym, że Biblia to jedna z najbardziej sprawdzonych i wiarygodnych ksiąg. Kościół i chrześcijaństwo nie są zacofane. Chrześcijaństwo jest religią opartą na prawdzie, wiedzy, szczegółowych i rzetelnych badaniach naukowych. Młodzi mogą czuć się wiarygodnie w tym, co Kościół im podpowiada. W rekolekcjach pojawia się też wątek rozeznawania powołania.

Nauka #KochamKościół została natomiast częściowo zarejestrowana w kościele akademickim, a jedna z części nagrania odbyła się na dachu świątyni, na tle wielkiego akademika.

Chciałem podzielić się własnym doświadczeniem Kościoła, który sam, jako młody człowiek, poznałem w duszpasterstwie akademickim.

Referat Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Częstochowie zaprasza do korzystania z materiałów pt. Rekolekcje z biskupami. Składają się one z 3 nauk dla dzieci młodszych głoszonych przez bp. Antoniego Długosza oraz 3 konferencji dla dzieci starszych i młodzieży szkół ponadpodstawowych, które wygłosił bp Andrzej Przybylski. Wprowadzeniem do nauk rekolekcyjnych jest słowo abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Materiały są dostępne na stronie: www.katecheza.archiczest.pl . Można je udostępnić uczniom w ramach lekcji religii prowadzonych zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zdalnym.

2021-03-09 12:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Droga Krzyżowa z Prymasem Polski – transmisja on-line w piątek o 20.10

Zapraszamy na transmisję on-line nabożeństwa Drogi Krzyżowej z kaplicy domu arcybiskupów gnieźnieńskich pod przewodnictwem i z krótkimi rozważaniami Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Po nabożeństwie zostanie odmówiona modlitwa różańcowa.

W każdą niedzielę realizowana jest także transmisja on-line nabożeństwa Gorzkich Żali i Mszy św. z katedry gnieźnieńskiej. Początek transmisji o godzinie 15.00 na powyższych stronach.
CZYTAJ DALEJ

Kanada: To kłamstwo wywołało antykościelną nagonkę. Spalono 112 świątyń

2025-03-06 10:03

[ TEMATY ]

Kanada

groby

indiańskie dzieci

antykościelna nagonka

pożary świątyń

Adobe Stock

W Kanadzie wydano ponad 200 milionów dolarów na poszukiwanie grobów, których nie było

W Kanadzie wydano ponad 200 milionów dolarów na poszukiwanie grobów, których nie było

Kanadyjski rząd federalny wycofał się z finansowania poszukiwań grobów domniemanych ofiar szkół rezydencjalnych dla indiańskich dzieci. Od 2021 r. wydano na ten cel 216,5 mln dolarów, ale nie znaleziono żadnych ludzkich szczątków. Rozniecane przez media i rząd pogłoski o istnieniu tych grobów wywołały jednak falę antykościelnej agresji, w wyniku której zdewastowano bądź spalono w Kanadzie 112 kościołów.

Szkoły rezydencjalne powstały pod koniec XIX w. z inicjatywy rządu. Miały wspierać asymilację rdzennych mieszkańców Kanady. Prowadzenie szkół powierzono Kościołom, katolickiemu i anglikańskiemu.
CZYTAJ DALEJ

O tym mamy zapomnieć

2025-03-08 00:19

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Każda władza ma jedno zadanie, no może dwa. Pierwsze to niczym wykonawca zamówienie – wywiązać się z umowy zawartej z obywatelami w kampanii wyborczej, drugie to działanie zgodnie z prawem, czyli po prostu z zasadami.

Jeśli wyborcy chcą bardzo rozliczyć poprzednią władzę, to nawet jeśli nie jest ich większość, to rządzący mają prawo powoływać się na ich oczekiwania. Nie może to jednak odbywać się kosztem całej reszty wyborców, w tym tych, którzy postawili na ugrupowania opozycyjne. To są oczywistości, których nie trzeba byłoby powtarzać gdyby, no właśnie – tymi oczywistościami były. Ostatnio jest z tym poważny problem i można odnieść usilne wrażenie, że dla władzy ze wszystkich złożonych obietnic (ich liczba co najmniej 100) liczy się tylko jedna, nigdzie nie zapisana: Zemsta, zemsta, zemsta.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA
Niebędnik Katolika drukowany

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję