Reklama

UKSW Ołtarzew, 22 X 2020

Europejska wspólnota osób

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wśród znaków nadziei dla Europy św. Jan Paweł II wskazał męczenników i świadków wiary oraz przykłady świętości życia wielu Europejczyków. Europa nazywana jest kontynentem świętych. Spośród nich sześciu – trzech mężczyzn: św. Benedykt z Nursji, święci Cyryl i Metody (Bracia Sołuńscy) oraz trzy kobiety: św. Brygida Szwedzka, św. Katarzyna ze Sieny oraz św. Edyta Stein ( św. Teresa Benedykta od Krzyża) – jest patronami Europy.

Co mówią nam oni dziś? Przekonanie, że św. Benedykt z Nursji (ok. 480 – 547) jest ojcem Starego Kontynentu, towarzyszyło Europejczykom od wieków. Potwierdził to Paweł VI, ogłaszając go w 1964 r. patronem Europy. Czas nie był przypadkowy – w tym samym roku papież rekonsekrował opactwo benedyktyńskie na Monte Cassino, odbudowane po zniszczeniu w wyniku nalotów w 1944 r. Jak przed wiekami Benedykt dał Europie światło wiary i cywilizacji, które niosły pokój, tak niech teraz przewodzi pokojowemu rozwojowi kontynentu po ciemnościach II wojny światowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ogłaszając świętych Cyryla i Metodego współpatronami Europy, Jan Paweł II zwracał uwagę, że misja św. Benedykta znajduje się w centrum duchowego nurtu, który wywodzi się z Rzymu; Bracia z Tesalonik (IX wiek) reprezentują nurt grecki i tradycję wschodnią. Intencją Papieża było ukazanie duchowych „dwóch płuc” Europy, dowartościowanie „młodszej Europy”, jej wkładu w różnorodną jedność kontynentu.

W liście Spes aedificandi (1999) Jan Paweł II wskazał trzy kobiety jako współpatronki Europy. Dotychczasowi patroni reprezentowali pierwsze tysiąclecie chrześcijaństwa, one reprezentują drugie. Święta Brygida Szwedzka (1303-73) z arystokratycznej rodziny, żona i matka (m.in. św. Katarzyny Szwedzkiej) po śmierci męża przeniosła się do Rzymu, prowadząc życie modlitewne, stając się głosem prorockim skierowanym do władców i papieży. Podobnie św. Katarzyna ze Sieny (1347-80), dzięki życiu oddanemu Bogu, miała odwagę napominać papieża i władców, wzywając do nawrócenia, służby ubogim, łączenia władzy z miłosierdziem. Jej listy oznaczały się mądrością i teologiczną głębią; jest zaliczana do grona doktorów Kościoła.

„Postacią paradygmatyczną” nazwał Jan Paweł II św. Edytę Stein (1891–1942). Była ona „nowoczesną kobietą i protofeministką, najwyższych lotów intelektualistką i nawróconym sceptykiem”. Status świadka: tego, który daje świadectwo rozpoznanej przez siebie prawdzie – która od niego nie zależy – jest podstawowym statusem człowieka. Była to droga Edyty Stein. Możemy ją rozpoznać w rozwoju jej myśli, a nade wszystko w jej życiu i martyrium w Auschwitz. W niej niejako skupia się całe martyrologium Europy, kontynentu świętych, począwszy od świadków z czasów Imperium Romanum. Także w tym sensie św. Edyta Stein jest „postacią paradygmatyczną”.

2020-12-09 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jezus, którego ludzie uznali za zmarłego, żyje

[ TEMATY ]

Ks. Krzysztof Młotek

Glossa Marginalia

Grażyna Kołek

Scena w Cezarei pokazuje spotkanie Ewangelii z administracją Rzymu. Festus obejmuje urząd po Feliksie. Przyjmuje króla Agryppę II oraz Berenikę. Agryppa należy do rodu Heroda. Zna sprawy żydowskie. Ma także wpływ na życie świątynne. Festus przedstawia mu sprawę Pawła, ponieważ sam nie potrafi uchwycić istoty oskarżenia.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Będzie beatyfikacja patriarchy maronickiego i 80 męczenników hiszpańskich

2026-05-22 13:08

[ TEMATY ]

beatyfikacja

pixabay.com

Leon XIV zezwolił Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych na publikację dekretów otwierających drogę do beatyfikacji patriarchy maronickiego i kolejnych 80 męczenników hiszpańskich z czasów wojny domowej z lat 30. XX wieku.

Pierwszy z dekretów dotyczy uznania cudu przypisywanego wstawiennictwu sługi Bożego Eliasz Hoyeka (1843-1931), maronickiego patriarchy Antiochii i założyciela Zgromadzenia Maronickich Sióstr Świętej Rodziny.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję