Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Smaczki diecezji

Aktywni na chwałę!

Smaczki diecezji śledzą to, co warto docenić i o czym warto powiedzieć. Przykładem aktywnej wspólnoty jest parafia pw. św. Jana Pawła II w Biłgoraju.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od dłuższego czasu można zauważyć zaangażowanie zarówno duszpasterzy jak i parafian w życie diecezji. Na uwagę zasługują chociażby akcje i konferencje o charakterze ekologicznym. Przy współpracy z Fundacją Gaudium et Spes odbyła się między innymi konferencja Kościół wobec rolnictwa ekologicznego, która zgromadziła miłośników życia ekologią. Zrealizowany został także Eko Film Festiwal pod hasłem Żyję ekologicznie, gdzie poza filmami o tematyce ekologicznej, przygotowane były degustacje potraw ekologicznych oraz atrakcje dla najmłodszych.

Parafia wielokrotnie angażuje się w inicjatywy Caritas, dzieła miłosierdzia, ochronę życia nienarodzonego i opiekę nad seniorami.

Podziel się cytatem

Pamięć o wielkich Polakach

Parafia nie zapomniała także o sprawach ważnych dla Kościoła i stąd we wrześniu odbyła się konferencja naukowa dotycząca kard. Stefana Wyszyńskiego. Zadaniem duszpasterzy jest przekazywanie wartości zgodnych z duchem chrześcijańskim. Można to robić na wiele sposobów. Jednym z nich było Letnie Kino z Dobrym Filmem, gdzie każdy chętny mógł obejrzeć takie filmy jak: Bezcenny dar, Jak Bóg da czy też Próba ogniowa. Żadna rocznica dotycząca Jana Pawła II lub ważnych wydarzeń w Kościele nie zostanie pominięta. Patron parafii upamiętniany jest w wystawach i spotkaniach jemu poświęconych. Tu najchętniej angażuje się młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, która z radością organizuje wieczornice, rozważania, a także spotkania modlitewne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dobrze przeżyć młodość

Dlaczego młodzież tak licznie spotyka się przy parafii? – Żyjemy w czasach, w których coraz więcej młodych odchodzi od Kościoła... Zjawisko to staje coraz bardziej powszechne, bądź nawet „modne” wśród dzisiejszej młodzieży. Jednak to nie dzieje się w Biłgoraju, bo właśnie tutaj przy parafii prężnie działa KSM, który od wielu lat zaskakuje swoją pomysłowością. KSM to nie tylko wspólnota, wielu z nas może powiedzieć, że jest on drugim domem, do którego zawsze mamy ochotę wracać, aby razem tworzyć coś niesamowitego. To tutaj, poprzez poruszane na spotkaniach treści, pogłębiamy relację z Bogiem, nawiązujemy przyjaźnie, odkrywamy, że każdy ma w sobie coś wartościowego, jakiś talent, którym może dzielić się z innymi. Jako młodzi ludzie, swoją młodość chcemy przeżyć, a nie przespać. Motywuje nas św. Jan Paweł II, który mówił, aby nieustannie od siebie wymagać. Młodość cechuje chęć działania, odwaga do dawania świadectwa, tacy chcemy być. To, co po sobie pozostawimy, nie jest nam obojętne, więc stając naprzeciw kolejnych wyzwań, odważnie mówimy „GOTÓW!” – przyznały Aleksandra Kusiak i Oliwia Stelmach ze wspólnoty.

Dziś, jutro, zawsze!

Są to tylko niektóre akcje. Parafia wielokrotnie angażuje się także w inicjatywy Caritas, dzieła miłosierdzia, ochronę życia nienarodzonego i opiekę nad seniorami. Współpraca z Fundacją Gaudium et Spes owocuje coraz to nowymi pomysłami, wpływającymi zarówno na duchowość parafii, jak i na rozwój świadomości ekologicznej. Skąd czerpane są pomysły? Przy takiej ich ilości można powiedzieć, że obecność świętego patrona nie jest bez znaczenia. To Jan Paweł II nawoływał do ekologii, dbał o młodzież, prosił o opiekę nad najsłabszymi i dokładał wszelkich starań, by słowo Pana było słyszalne w najdalszych krańcach świata. Być może zmęczeni, ale z pewnością aktywni! I niech tak pozostanie.

2020-11-25 11:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Boże, Tobie dźwięki!

[ TEMATY ]

młodzież

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

muzyka chrześcijańska

Archiwum zespołu

Rhema w niepełnym składzie

Rhema w niepełnym składzie

Koronawirus przyćmił to wydarzenie, a szkoda. W końcu niecodziennie katolicka młodzież wydaje autorską płytę. 

CZYTAJ DALEJ

Św. Florian - patron strażaków

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Zachowane do dziś źródła zgodnie podają, że był on chrześcijaninem żyjącym podczas prześladowań w czasach cesarza Dioklecjana. Ten wysoki urzędnik rzymski, a według większości źródeł oficer wojsk cesarskich, był dowódcą w naddunajskiej prowincji Norikum. Kiedy rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan, udał się do swoich braci w wierze, aby ich pokrzepić i wspomóc. Kiedy dowiedział się o tym Akwilinus, wierny urzędnik Dioklecjana, nakazał aresztowanie Floriana. Nakazano mu wtedy, aby zapalił kadzidło przed bóstwem pogańskim. Kiedy odmówił, groźbami i obietnicami próbowano zmienić jego decyzję. Florian nie zaparł się wiary. Wówczas ubiczowano go, szarpano jego ciało żelaznymi hakami, a następnie umieszczono mu kamień u szyi i zatopiono w rzece Enns. Za jego przykładem śmierć miało ponieść 40 innych chrześcijan.
Ciało męczennika Floriana odnalazła pobożna Waleria i ze czcią pochowała. Według tradycji miał się on jej ukazać we śnie i wskazać gdzie, strzeżone przez orła, spoczywały jego zwłoki. Z czasem w miejscu pochówku powstała kaplica, potem kościół i klasztor najpierw benedyktynów, a potem kanoników laterańskich. Sama zaś miejscowość - położona na terenie dzisiejszej górnej Austrii - otrzymała nazwę St. Florian i stała się jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego. Z czasem relikwie zabrano do Rzymu, by za jego pośrednictwem wyjednać Wiecznemu Miastu pokój w czasach ciągłych napadów Greków.
Do Polski relikwie św. Floriana sprowadził w 1184 książę Kazimierz Sprawiedliwy, syn Bolesława Krzywoustego. Najwybitniejszy polski historyk ks. Jan Długosz, zanotował: „Papież Lucjusz III chcąc się przychylić do ciągłych próśb monarchy polskiego Kazimierza, postanawia dać rzeczonemu księciu i katedrze krakowskiej ciało niezwykłego męczennika św. Floriana. Na większą cześć zarówno świętego, jak i Polaków, posłał kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Ten, przybywszy ze świętymi szczątkami do Krakowa dwudziestego siódmego października, został przyjęty z wielkimi honorami, wśród oznak powszechnej radości i wesela przez księcia Kazimierza, biskupa krakowskiego Gedko, wszystkie bez wyjątku stany i klasztory, które wyszły naprzeciw niego siedem mil. Wszyscy cieszyli się, że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika. Tam też złożono wniesione w tłumnej procesji ludu rzeczone ciało, a przez ten zaszczytny depozyt rozeszła się daleko i szeroko jego chwała. Na cześć św. Męczennika biskup krakowski Gedko zbudował poza murami Krakowa, z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd. Biskupa zaś Modeny Idziego, obdarowanego hojnie przez księcia Kazimierza i biskupa krakowskiego Gedko, odprawiono do Rzymu. Od tego czasu zaczęli Polacy, zarówno rycerze, jak i mieszczanie i wieśniacy, na cześć i pamiątkę św. Floriana nadawać na chrzcie to imię”.
W delegacji odbierającej relikwie znajdował się bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski, a następnie mnich cysterski.
Relikwie trafiły do katedry na Wawelu; cześć z nich zachowano dla wspomnianego kościoła „poza murami Krakowa”, czyli dla wzniesionej w 1185 r. świątyni na Kleparzu, obecnej bazyliki mniejszej, w której w l. 1949-1951 jako wikariusz służył posługą kapłańską obecny Ojciec Święty.
W 1436 r. św. Florian został ogłoszony przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego współpatronem Królestwa Polskiego (obok świętych Wojciecha, Stanisława i Wacława) oraz patronem katedry i diecezji krakowskiej (wraz ze św. Stanisławem). W XVI w. wprowadzono w Krakowie 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, doroczną procesję z kolegiaty na Kleparzu do katedry wawelskiej. Natomiast w poniedziałki każdego tygodnia, na Wawelu wystawiano relikwie Świętego. Jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to wielki pożar strawił Kleparz. Ocalał wtedy jedynie kościół św. Floriana. To właśnie odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako patrona od pożogi ognia i opiekuna strażaków. Z biegiem lat zaczęli go czcić nie tylko strażacy, ale wszyscy mający kontakt z ogniem: hutnicy, metalowcy, kominiarze, piekarze. Za swojego patrona obrali go nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także Chorzowa (od 1993 r.).
Ojciec Święty z okazji 800-lecia bliskiej mu parafii na Kleparzu pisał: „Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem (...) szczególnej więzi Kościoła i narodu polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i stolicą chrześcijaństwa. (...) Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. Trzeba także podkreślić, że święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję