Święty Piotr patronuje temu miejscu od ponad 160 lat. Jednoczy różne kultury, wyznania, narodowości oraz kształtuje ducha mieszkańców i gości „Perły Bałtyku”.
Czas dziękczynienia
Odpust i jubileusz to czas, by podziękować Bogu za łaski, których dostąpiliśmy w minionym czasie, i prosić miłosiernego Boga przez wstawiennictwo świętych patronów o dalszą opiekę i błogosławieństwo.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Święty Jan Paweł II w 50. rocznicę swoich święceń kapłańskich napisał: „Każde powołanie kapłańskie w swej najgłębszej warstwie jest wielką tajemnicą, jest darem, który nieskończenie przerasta człowieka. Powołanie jest tajemnicą Bożego wybrania: Nie wyście mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i aby owoc wasz trwał” (J 15, 16).
Odpowiedź na Boże wołanie
Ksiądz Marian Jan Wittlieb urodził się 22 maja 1946 r. w Nowej Wsi Lęborskiej. Jest synem Wielkopolanina Ignacego i Kaszubki Anny z domu Potrykus, a bratem Ryszarda, +Eugeniusza, Krystyny, Haliny i Stefana. Został ochrzczony 2 czerwca 1946 r. w kościele Franciszkanów Konwentualnych pw. św. Jakuba Apostoła w Lęborku. 28 czerwca 1970 r. w kościele Chrystusa Króla w Świnoujściu przyjął z rąk sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty sakrament Chrystusowego kapłaństwa.
Reklama
Służbę wojskową ks. Wittlieb odbył z bł. ks. Jerzym Popiełuszką w jednostce Wojska Polskiego w Bartoszycach. W ramach sprawiedliwości dziejowej otrzymał od prezydenta Andrzeja Dudy stopień wojskowy podporucznika. Obdarzony godnością prałata Jego Świątobliwości Ojca Świętego, jest także kanonikiem honorowym kapituł metropolitalnych w Szczecinie i Bambergu.
Praca naukowa i duszpasterska
Doświadczenie naukowe ks. Wittlieb zdobywał w Polsce i zagranicą: w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu i na rzymskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu, gdzie uzyskał tytuł naukowy doktora. Pełnił posługę duszpasterską we Włoszech, w Niemczech, Anglii oraz w Polsce. Przez wiele lat był wykładowcą teologii biblijnej i egzegezy pism Starego Testamentu w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie. Równocześnie pełnił posługę wikariusza w parafii Królowej Korony Polskiej w Szczecinie. Był też proboszczem w Trzebieży Szczecińskiej, a od 22 lat – w Międzyzdrojach.
Ksiądz Wittlieb przez wiele lat był dziennikarzem i redaktorem naczelnym wydawnictwa Ottonianum, dwutygodnika Kościół nad Odrą i Bałtykiem i Szczecińskich Studiów Kościelnych. Jest autorem wielu artykułów, poezji i książek. Swoje talenty i umiłowanie muzyczne wykorzystywał jako organista oraz jako wieloletni juror konkursu Musica Sacra w ramach Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego w Międzyzdrojach.
Za swoje motto życiowe przyjął słowa biblijnego Psalmu 54: „Chętnie Ci złożę ofiarę i będę wysławiać Twoje imię, Panie, bo jesteś dobry. Bóg mnie wspomaga, Pan troszczy się o mnie. Boże, Twoim imieniem mnie wybaw, osądź mnie mocą Twoją”.
Uroczystości jubileuszowe
Reklama
Mszy św. dziękczynnej przewodniczył dostojny jubilat w obecności abp. Andrzeja Dzięgi, licznie przybyłych kapłanów, władz samorządowych oraz gości. Homilię wygłosił ks. kan. Ignacy Stawarz, który zwrócił uwagę na istotną rolę kapłaństwa w prowadzeniu ludu Bożego ku zbawieniu oraz na szczególną troskę modlitewną za kapłanów. – „Nie ma złych kapłanów, są tylko tacy, za których ludzie się mało modlą” – zacytował św. Jana Marię Vianneya. Po homilii metropolita szczecińsko-kamieński wręczył ks. Wittliebowi krzyż jubileuszowy i udzielił błogosławieństwa.
Podziękowania
Na zakończenie Eucharystii odczytano życzenia papieża Franciszka i zapewnienie o jego modlitwie i łączności duchowej w radosnym dziękczynnym Te Deum. Słowa wdzięczności skierował też abp Dzięga, który nawiązał do bogatego doświadczenia życiowego jubilata i porównał je do „pięknej palety barw miłości”, którą ks. Marian ukazywał ludziom i prowadził ich do Boga. Arcypasterz zachodniopomorski docenił zgodne pełnienie posługi duszpasterzy w Międzyzdrojach. Następnie życzenia złożyli: delegacje gości i wspólnot oraz parafianie.
Jubileuszowe błogosławieństwo zakończyło modlitewne spotkanie, po którym zaproszeni goście udali się na poczęstunek przygotowany przez właścicieli hotelu Aurora – państwa Teresę i Mirosława Tyszkiewiczów. Z okazji złotego jubileuszu zostały wydane okolicznościowy obrazek i tomik poezji Jubilat – My trzymamy z Bogiem autorstwa ks. Wittlieba, który został opatrzony historycznymi zdjęciami sprzed 50 lat. Oprawę muzyczną zapewnili: Jan Duda (organy), Schola Confido oraz kwartet saksofonowy pod dyrekcją prof. Dariusza Samóla z Akademii Sztuki ze Szczecina.
Święty Jan Maria Vianney mawiał: „kapłaństwo to miłość Serca Jezusowego”, a św. Jan Paweł II dodawał, że kapłaństwo to „dar i zadanie”. Posługa kapłańska jest wielkim darem i łaską, ale i odpowiedzialnym zadaniem. Pan Bóg zawsze jednak daje tyle łaski i sił, ile potrzebujemy, by wypełnić Jego powołanie. Potrzeba tylko głębokiej wiary, odwagi i zaufania.