Reklama

Niedziela Świdnicka

Bierzmowania kwartalne w katedrze świdnickiej

W czasie uroczystości Pięćdziesiątnicy myśli nasze biegną w stronę sakramentu bierzmowania.

Niedziela świdnicka 22/2020, str. I

[ TEMATY ]

sakramenty

bierzmowanie

Pięćdziesiątnica

Ks. Przemysław Pojasek

Ks. inf. Kazimierz Jandziszak udziela sakramentu bierzmowania

Ks. inf. Kazimierz Jandziszak udziela sakramentu bierzmowania

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół katedralny w Świdnicy to miejsce, w którym od wielu lat raz na kwartał jest udzielany sakrament bierzmowania osobom, które z rożnych przyczyn nie przyjęły go w swojej parafialnej wspólnocie. Tym samym katedra staje się kilka razy w roku wieczernikiem, w którym dokonuje się Zesłanie Ducha Świętego, które dało początek misji Kościoła.

Nowy szafarz

Zwyczajnym szafarzem sakramentu bierzmowania jest biskup (wg kanonu 882 Kodeksu prawa kanonicznego). Ale tego sakramentu może w sposób ważny udzielać również prezbiter, który ma taką władzę na podstawie powszechnego prawa lub szczególnego udzielenia ze strony kompetentnej władzy. Takim właśnie posługującym nadzwyczajnym szafarzem sakramentu bierzmowania był ks. inf. Kazimierz Jandziszak. Podczas odpustu diecezjalnego nowy biskup świdnicki wyraził osobistą wdzięczność księdzu infułatowi za tę wieloletnią posługę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Na progu mojej posługi z serce dziękuję za wieloletnią, gorliwą i sumienną posługę szafarza sakramentu bierzmowania dla osób delegowanych przez duszpasterzy z terenu całej naszej diecezji. Ksiądz infułat, wypełniając prośbę pierwszego biskupa świdnickiego Ignacego Deca, głosił w tych okolicznościach zebranym na tych Mszach św. słowo Boże, przekazywał dar Ducha Świętego i posyłał na świadectwo o Chrystusie. Wyrażam wdzięczność i ufam, że posługa księdza infułata przyczyniła się do duchowego dobra wielu wiernych – powiedział bp Marek Mendyk.

Najbliższe kwartalne bierzmowanie w katedrze odbędzie już w poniedziałek 1 czerwca (kolejne – 7 września i 7 grudnia br.) i od tej pory sakramentu tego będzie udzielał biskup senior Ignacy Dec.

Jak się przygotować?

Osoba dorosła, która pragnie przystąpić do kwartalnego bierzmowania, powinna najpierw zgłosić się na rozmowę do księdza proboszcza parafii zamieszkania.

Najbliższe bierzmowania kwartalne odbędą się 1 czerwca w katedrze świdnickiej.

Podziel się cytatem

Podczas spotkania należy sprawdzić fakt chrztu kandydata oraz wyjaśnić powody, dla których zrezygnował z przystąpienia do sakramentu bierzmowania w okresie katechizacji. Należy dokonać oceny sytuacji religijnej kandydata w zakresie wiedzy i praktyk religijnych oraz dotychczasowej edukacji religijnej.

Jeżeli kandydat do bierzmowania żyje w związku niesakramentalnym, powinien najpierw przyjąć sakrament małżeństwa, a dopiero po nim – w możliwie najbliższym terminie – sakrament bierzmowania. W takiej sytuacji przygotowanie do małżeństwa powinno być połączone z przygotowaniem do bierzmowania.

Osoby dorosłe powinny przygotowywać się do bierzmowania w swojej rodzinnej parafii, a odpowiedzialni za to przygotowanie są proboszcz parafii lub delegowany przez niego prezbiter. Za podstawę programową należy tu przyjąć treści zawarte w Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego.

Dodatkowe informacje o kwartalnym bierzmowaniu można uzyskać ma strona parafii katedralnej www.katedra.swidnica.pl/kwartalne-bierzmowanie-osob-doroslych-w-katedrze-swidnickiej.

2020-05-26 18:07

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zielonoświątkowy apel kardynała Schönborna o pokój i zrozumienie

Kardynał Christoph Schönborn wezwał do wykorzystania zbliżającej się uroczystości Zesłania Ducha Świętego do promowania pokoju i wzajemnego zrozumienia. Pięćdziesiątnica to święto Ducha Świętego. „Jak możemy Go sobie wyobrazić? Jak On działa? Wszyscy wiemy, czym On nie jest. Z pewnością nie jest tam, gdzie panuje zły duch: nienawiść i wzburzenie, niezgoda i zazdrość, kłamstwa i oszczerstwa, spory i wojny” - napisał arcybiskup Wiednia 17 maja w swoim cotygodniowym komentarzu na łamach stołecznej bezpłatnej gazety „Heute”.

W dniu Pięćdziesiątnicy w Jerozolimie 2000 lat temu uczniowie Jezusa doświadczyli „cudu języków”, „którego dzisiaj pilnie potrzebujemy”. „Mówili we własnym języku, ale wszyscy słuchacze, z wielu krajów, mogli ich zrozumieć. Bardzo brakuje nam tego cudu: słuchania siebie nawzajem, rozmawiania ze sobą, rozumienia siebie nawzajem”, podkreślił kard. Schönborn.
CZYTAJ DALEJ

Neoprezbiterzy otrzymali nominacje do swoich pierwszych parafii

2025-06-04 13:10

[ TEMATY ]

neoprezbiterzy

parafie

zmiany personalne

diecezjatarnow.pl

We wtorek 3 czerwca w Domu Biskupim w Tarnowie biskup tarnowski Andrzej Jeż spotkał się z nowo wyświęconymi kapłanami naszej diecezji. W trakcie spotkania trzynastu neoprezbiterów otrzymało z rąk biskupa nominacje do swoich pierwszych parafii, gdzie podejmą posługę duszpasterską.

Biskup Andrzej Jeż wyraził wdzięczność za ich decyzję pójścia za Chrystusem drogą kapłańskiego powołania. Życzył im zapału w codziennej pracy duszpasterskiej, odwagi w głoszeniu Dobrej Nowiny oraz otwartości na prowadzenie przez Ducha Świętego.
CZYTAJ DALEJ

The Voice of Psalms - akcja śpiewania wszystkich psalmów trwa w Zielonej Górze

2025-06-04 19:11

[ TEMATY ]

śpiew

franciszkanie

Zielona Góra

psalmy

The Voice of Psalms

Fraternia Franciszkańska Effatha

Akcja The Voice of Psalms

Akcja The Voice of Psalms

W Zielonej Górze ruszyła akcja The Voice of Psalms. To niezwykłe duchowe doświadczenie, podczas którego ponad 50 psałterzystów zaśpiewa wszystkie psalmy na melodie chorału gregoriańskiego.

Wydarzenia odbywa się w ramach corocznej edycji akcji Biblia 24/7. To kontynuacja wyjątkowej tradycji czytania Pisma Świętego dzień i noc przez 7 dni, ale z wprowadzeniem nowej formuły - śpiewu psalmów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję