Reklama

Prasa zagraniczna

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Świadectwo wiary w ringu

– Po pierwsze i przede wszystkim chciałem podziękować mojemu Bogu i Zbawicielowi, Jezusowi Chrystusowi – powiedział nowy mistrz świata w królewskiej kategorii ciężkiej brytyjski pięściarz Tyson Fury, który jest znany z bezkompromisowych wypowiedzi na temat wiary. Pełno odnośników biblijnych jest na jego koncie tweeterowym. W 2011 r. w wywiadzie dla Catholic Herald stwierdził, że zbawienie wieczne jest najważniejszą rzeczą w życiu człowieka.

Christian Headlines

Postępy postępu

Aż o 1500% wzrosła od 2008 r. w Szwecji liczba dziewcząt chcących zmienić swoją płeć. Także w związku z tymi danymi szwedzki rząd jest mocno naciskany przez grupy LGBT, które żądają zmiany szwedzkiego prawa w kwestii dopuszczalności kuracji hormonalnej czy chirurgicznej mających na celu zmianę zewnętrznych narządów płciowych. Lobbyści chcą, aby prawo zezwalało na taką procedurę coraz młodszym dzieciom, i to bez konieczności uzyskania zgody rodziców.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pewną nadzieję na zastopowanie tego szaleństwa daje fakt, że niektóre środowiska domagają się wcześniejszych badań, które pokazałyby ewentualne skutki takich decyzji u nastolatków, bo na razie niespecjalnie wiadomo, jakie one mogą być. Tym bardziej że odkryto, iż wśród tych dzieci i młodzieży, które zgłaszają chęć zmiany płci, większość cierpi na zaburzenia umysłowe: nerwice lękowe – 32%, depresje – 28%, ADHD i autyzm.

LifeSite

Dyskryminacyjne prawo

Reklama

24-latka z Coventry – Heidi Crowter pozwała do sądu brytyjski rząd. Kobieta z zespołem Downa czuje się dyskryminowana z powodu prawa aborcyjnego obowiązującego w jej kraju. Zezwala ono na zabijanie wszystkich nienarodzonych dzieci do 24. tygodnia; „wyjątek” dotyczy nienarodzonych, u których istnieje podejrzenie poważnych nieprawidłowości – te dzieci pozwala się abortować aż do momentu urodzenia. – To prawo mówi, że moje życie jest mniej wartościowe niż innych ludzi, i myślę, że to jest nie w porządku – tłumaczy racje pozwu Crowter. Wtóruje jej matka 2-letniego Hectora, również cierpiącego na zespół Downa – Cheryl Bilsborrow. Kobiety muszą jeszcze zebrać 20 tys. funtów, aby wpłacić sądowe wadium. Obydwie podkreślają, że aborcja narusza godność osobistą ludzi z zespołem Downa. – Próba wprowadzenia rozróżnienia praw nienarodzonych ze względu na płeć czy kolor skóry spotkałaby się we współczesnym klimacie politycznym z totalnym potępieniem. Czemu więc akceptowane jest zróżnicowanie praw ze względu na stan zdrowia? – pytają.

Reporter

Absurd?

Na łamach poważnego amerykańskiego czasopisma katolickiego emerytowany profesor Gabriel Moran z New York University postuluje, aby wrócić do pomysłu, który przed 4 dekadami przedstawił amerykański kapłan, socjolog, dziennikarz i pisarz Andrew Greeley, tj. by powoływać księży na określony czas, np. na 10 lat. W przypadku gdyby kandydat się sprawdził i chciał pełnić dalej tę funkcję, można by mu przedłużać misję. Zdaniem profesora, zlikwidowałoby to nie tylko problem braku księży, ale również klerykalizm, bo likwidacji uległoby przy okazji kapłaństwo. Zniknęliby również świeccy.

Agenzia Italia

Marzenia millenialsów

Zdrowie, praca, miłość. Takie są priorytety życiowe młodych w Niemczech, Polsce, Rosji i we Włoszech. Pod tym względem millenialsi z tych krajów są zgodni. Badaniami objęto grupę reprezentatywną osób w wieku 18-30 lat. W innych sprawach widać już różnice. Na pytanie o politykę Włosi (61%) twierdzili, że jest ona dla nich ważna, natomiast tylko co 3. rówieśnik z Polski czy Rosji mówi to samo. Co ciekawe – na szczycie hierarchii nie znalazła się kwestia potomstwa, czyli rodziny. Ważna pozostaje dla – można powiedzieć, że tylko – dwóch trzecich pokolenia millenialsów. Najważniejsza nie jest też religia. Tylko jedna trzecia badanych, uśredniając, deklaruje, że sprawy wiary są ich ważnym życiowym priorytetem. Młodzi Polacy wyróżniają się na tle rówieśników z pozostałych krajów tym, że planują bardzo szybko – tuż po 50. roku życia – zakończyć aktywne życie. Nie spodziewają się również, że będzie ono długie. Oczekują, że „dociągną” co najwyżej do 76 lat, podczas gdy Niemcy czy Włosi spodziewają się dożyć 85. urodzin.

2020-03-10 10:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Leon XIV powraca do publicznego obmywania stóp w Wielki Czwartek. Zmiana stylu w stosunku do praktyki Franciszka

2026-01-17 11:33

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Papież Leon XIV

Karol Porwich/Niedziela

Papież Leon XIV w Wielki Czwartek, 2 kwietnia będzie sprawował Liturgię Wieczerzy Pańskiej w bazylice św. Jana na Lateranie i tam obmyje stopy wiernym - podaje portal infovaticana powołując się na Prefekturę Domu Papieskiego.

Informacja ta oznacza zmianę stylu w stosunku do praktyki Franciszka, który przez lata obmywał stopy w miejscach cierpienia - zwłaszcza w więzieniach lub ośrodkach dla uchodźców czy też domach starców - jako gest duszpasterski i symboliczny w samym sercu Wielkiego Tygodnia.
CZYTAJ DALEJ

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w Ghanie

[ TEMATY ]

nominacja

dyplomacja

diecezja kielecka

kolegium.opoka.org

Ks. prałat dr Henryk Jagodziński – prezbiter diecezji kieleckiej, pochodzący z parafii w Małogoszczu, został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka, nuncjuszem apostolskim w Ghanie i arcybiskupem tytularnym Limosano. Komunikat Stolicy Apostolskiej ogłoszono 3 maja 2020 r.

Ks. Henryk Mieczysław Jagodziński urodził się 1 stycznia 1969 roku w Małogoszczu k. Kielc. Święcenia prezbiteratu przyjął 3 czerwca 1995 roku z rąk bp. Kazimierza Ryczana. Po dwuletniej pracy jako wikariusz w Busku – Zdroju, od 1997 r. przebywał w Rzymie, gdzie studiował prawo kanoniczne na uniwersytecie Santa Croce, zakończone doktoratem oraz w Szkole Dyplomacji Watykańskiej. Jest doktorem prawa kanonicznego.
CZYTAJ DALEJ

Kompromitacja Europy na Grenlandii

2026-01-17 12:02

[ TEMATY ]

komentarz

Grenlandia

Adobe Stock

Po wielu latach krytyki europejskiego kolonializmu prawie cała Europa staje w obronie duńskiej kolonii w Ameryce – tak najkrócej można określić całą awanturę wokół Grenlandii. Czy się komuś to podoba, czy nie, Grenlandia jest arcyważną wyspą z militarnego punktu widzenia, a Dania całkowicie ją zapuściła pod względem obronnym.

Wbrew pozorom ze stolicy Grenlandii do Nowego Jorku jest znacznie bliżej niż do Kopenhagi, bo wyspa leży na zachodniej półkuli i geograficznie należy do Ameryki Północnej. Grenlandczycy przez wieki przyzwyczaili się do Duńskiej dominacji na wyspie, ale nie pałają do nich przesadną sympatią. Także Duńczycy nic ze swojej kolonii nie mają, bo co roku muszą dopłacać do niej ok. 700 mln dolarów. A i tak jest to kropla w morzu potrzeb.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję