Reklama

Niedziela Legnicka

Medal dla diecezji

Diecezja legnicka uhonorowana została srebrnym certyfikatem oraz medalem XX-lecia Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej, pierwszej powstałej w Polsce Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Niedziela legnicka 8/2020, str. VI

[ TEMATY ]

turystyka

Legnica

diecezja

certyfikat

Ks. Waldemar Wesołowski

Ks. Marian Kopko i Grzegorz Żurek z certyfikatem DOT

Ks. Marian Kopko i Grzegorz Żurek z certyfikatem DOT

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Medal odebrał 31 stycznia kanclerz legnickiej Kurii Biskupiej ks. dr Józef Lisowski. Gala z okazji XX-lecia DOT odbyła się w Sali Wielkiej wrocławskiego ratusza, a udział w niej wzięli m.in.: marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, członek zarządu województwa dolnośląskiego Michał Bobowiec, przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego dr Andrzej Jaroch, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Robert Andrzejczyk, liczne grono burmistrzów, wójtów i prezydentów miast, co świadczy o szczególnej pozycji DOT w strukturze społeczno-gospodarczej Dolnego Śląska.

Czym jest DOT

– DOT powstała jako pierwsza tego typu instytucja w Polsce, dzięki czemu w innych regionach mieli się na kim wzorować – przyznał podczas gali prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Robert Andrzejczyk.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jak doszło do powołania DOT, mówił prof. Jan Waszkiewicz, pierwszy marszałek województwa dolnośląskiego (w latach 1999-2001) i pierwszy prezes DOT. Najpierw była potrzeba powołania instytucji, która zwerbalizuje potrzebę promocji atrakcji regionu, celem zwiększenia ruchu turystycznego. Uznano więc turystykę za ważną gałąź gospodarki. Wykorzystano przepisy umożliwiające powoływanie regionalnych i lokalnych organizacji turystycznych. Gdy powołano organizację, pojawiły się problemy natury socjologicznej. Gestorzy turystyki i samorządowcy myśleli na ogół lokalnie, widząc jedynie sens promocji zabytków czy inicjatyw na własnym terenie, a chodziło o to, by na promocję spojrzeć szerzej – z perspektywy całego regionu. Z czasem się to udało, a nawet więcej – promujemy się, mając na uwadze euroregiony, sieciując produkty turystyczne. Tak na mapie atrakcji Dolnego Śląska pojawiły się takie produkty, jak południowo-zachodni szlak cysterski oraz europejski szlak zamków i pałaców Dolnego Śląska.

To już 20 lat Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej.

Podziel się cytatem

Diecezja – jednym z członków DOT

Diecezja legnicka jest jednym z beneficjentów DOT i pełnoprawnym członkiem tej organizacji, notabene jest to najprawdopodobniej jedyna diecezja w strukturach regionalnych organizacji turystycznych. Takie miejsca, jak byłe opactwo cystersów w Krzeszowie – pomnik historii, perła architektury barokowej, sanktuarium diecezji legnickiej – jest naturalnym sprzymierzeńcem innych podmiotów turystycznych regionu. Przynależność do DOT gwarantuje m.in. obecność materiałów informacyjnych krzeszowskiego opactwa na targach turystycznych i w punktach informacyjnych – na wrocławskim lotnisku i głównym dworcu kolejowym.

Nagrodzeni

XX-lecie było okazją do podziękowania i uhonorowania najbardziej zasłużonych osób dla promocji regionu. Oprócz certyfikatów i medali XX-lecia wręczono złote i srebrne Odznaki Honorowe Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego. Wśród nagrodzonych znaleźli się m.in.: współwłaściciel zamku Kliczków Jerzy Ludwin, właścicielka kopalni złota w Złotym Stoku Elżbieta Szumska i piszący te słowa – Marek Perzyński.

Redakcja edycji legnickiej Niedzieli składa gratulacje współpracującemu z nami autorowi tekstu za przyznane odznaczenie.

2020-02-18 10:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W cieniu trzech katedr

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 13/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

rocznica

diecezja

commons.wikimedia.org/Kapitel

Wnętrze katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie

Wnętrze katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie

W sobotę 25 marca minęło dokładnie 25 lat od opublikowania słynnej bulli Jana Pawła II „Totus Tuus Poloniae Populus”. Mocą decyzji papieskich dokonano największej w powojennych dziejach naszej Ojczyzny reorganizacji struktur kościelnych w Polsce. Dwie z nich bezpośrednio dotyczyły naszej diecezji

Kościół stara się całym sobą głosić zbawienie, które dokonało się w Jezusie Chrystusie i jest dostępne przez wiarę dla każdego człowieka. Choć wszyscy zdajemy sobie sprawę, że nasza Ojczyzna jest w niebie, to jednak wspólnota ludu Bożego prowadzi swoją misję w konkretnym miejscu i czasie. Do tej rzeczywistości ziemskiej należy podział administracyjny Kościoła. Metropolie, diecezje, dekanaty i parafie stanowią zewnętrzny wymiar tej kościelnej misji ewangelizacyjnej. W to dzieło wpisuje się także Kościół nad środkową Odrą i dolną Wartą.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Krzysztof Włodarczyk. Miał 37 lat, walczył o życie po tragicznym wypadku drogowym

2026-06-25 09:37

[ TEMATY ]

śmierć kapłana

Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Włocławskiej

Śp. ks. Krzysztof Włodarczyk

Śp. ks. Krzysztof Włodarczyk

W środę, 24 czerwca 2026 r. zmarł ks. Krzysztof Włodarczyk, wikariusz parafii Wniebowzięcia NMP w Lipnie. Miał 37 lat (w kapłaństwie 12).

Msza pogrzebowa pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego odprawiona zostanie w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Kłodawie w sobotę 27 czerwca o godzinie 10.00. Pół godziny wcześniej modlitwa różańcowa.
CZYTAJ DALEJ

Kolejni nowo wyświęceni polscy księża u Leona XIV

2026-06-25 20:18

[ TEMATY ]

abp Stanisław Budzik

Papież Leon XIV

polscy kapłani

@Vatican Media

Neoprezbiterzy Archidiecezji Lubelskiej wraz z ks. abpem Stanisławem Budzikiem

Neoprezbiterzy Archidiecezji Lubelskiej wraz z ks. abpem Stanisławem Budzikiem

Spotkanie z Leonem XIV, Eucharystia przy grobie św. Jana Pawła II oraz modlitwa o wierność powołaniu – to najważniejsze punkty pielgrzymki do Rzymu neoprezbiterów z archidiecezji lubelskiej i archidiecezji poznańskiej. W rozmowie z Vatican News podkreślają, że pierwsze tygodnie kapłaństwa chcieli przeżyć w sercu Kościoła, prosząc o papieskie błogosławieństwo na rozpoczynającą się posługę.

Do Rzymu pielgrzymowali nowo wyświęceni księża archidiecezji lubelskiej wraz z metropolitą lubelskim abp. Stanisławem Budzikiem oraz przełożonymi Metropolitalnego Seminarium Duchownego. Centralnym punktem ich pobytu była audiencja generalna z Leonem XIV.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję