Reklama

Niedziela Kielecka

Bukiet Margaretek rozrasta się

Niedziela kielecka 36/2019, str. 3

[ TEMATY ]

Kościół

wiara

Archiwum

Uczestnicy rekolekcji w Imbramowicach z bp. Janem Piotrowskim

Uczestnicy rekolekcji w Imbramowicach z bp. Janem Piotrowskim

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia w cichym darze osobistej modlitwy pokazują, że są z kapłanami, że o nich pamiętają i wspierają ich w wypełnianiu powołania. Setki osób z diecezji kieleckiej starszych i młodszych działa w Apostolacie Wspólnot Margaretkowych. Bukiet Margaretek rozrasta się. To pokrzepiająca informacja zwłaszcza w obecnych czasach, gdy nie brak ataków na Kościół, ale i niestety głośnych odjeść z kapłaństwa.

W trzecią rocznicę istnienia wspólnoty w diecezji powstała Księga Wspólnot Margaretkowych Diecezji Kieleckiej. Znajdują się w niej imiona i nazwiska osób podejmujących tę inicjatywę w naszej diecezji. Przekazane dane potwierdzają istnienie ok. 250 Wspólnot Margaretkowych z 29 parafii i 16 dekanatów. Nadal dokonywane są wpisy nowo powstających Margaretek. Utworzenie tej księgi pomogło nam w nawiązaniu kontaktu i współpracy z członkami Wspólnot Margaretkowych. Ubogacające stały się rozmowy, które wskazały na różnorodność sposobu modlitwy wspólnot, doświadczenia związane z podejmowanymi zobowiązaniami. Margaretki z różnych parafii zjeżdżają w każdy trzeci piątek miesiąca na czuwania do Imbramowic. Dzięki tej wspólnotowej modlitwie zrodziła się szczególna więź między członkami. Jej owocem były zorganizowane po raz pierwszy zamknięte rekolekcje, które odbyły się w Imbramowicach 8-10 sierpnia. Towarzyszyło im hasło „Wspólnota źródłem radości”. Rekolekcje poprowadził kierownik duchowy wspólnoty i organizator diecezjalnych czuwań ks. Krzysztof Toboła. W rekolekcjach Wspólnot Margaretkowych wzięły udział 24 osoby z 9 parafii naszej diecezji. Mieli starannie wypełniony czas. Uczestniczyli wspólnie w Eucharystii, konferencjach, adoracji Najświętszego Sakramentu. To była okazja do poznania się nawzajem, wymiany doświadczeń, wspólnych rozmów, ale także do osobistej modlitwy. Uczestników odwiedził bp Jan Piotrowski i modlił się za nich w czasie Mszy św. Zaznaczył, że „wszystkie powołania rodzą się na modlitwie i w modlitwie i tylko dzięki modlitwie mogą wytrwać i przynieść owoc, a wtedy autentyczna świętość kapłańskiego życia i gorliwa posługa duszpasterska są czytelnym znakiem Boga”. – Dziś dziękuję wam, Bracia i Siostry, za ten nieoceniony, a może i nawet niedoceniany przez wielu dar modlitwy w intencji powołań”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W sercu Kościoła

W związku z rozwojem wspólnoty w kwietniu 2018 r. powstał pierwszy numer informatora Wspólnot Margaretkowych Diecezji Kieleckiej przy Sanktuarium Męki Pańskiej w Imbramowicach „W sercu Kościoła”. Informator ten wydawany jest co miesiąc aż do dziś. W każdym numerze znajdziemy ciekawe artykuły, relację oraz fotorelację z poprzedniego czuwania, odrobinę humoru oraz istotne informacje bieżące dotyczące działalności wspólnot.

Wspólnie pielgrzymują

Przedstawiciele Wspólnot Margaretkowych naszej diecezji regularnie uczestniczą również w ogólnopolskich pielgrzymkach Apostolatu Margaretka do Kalwarii Zebrzydowskiej (w drugą sobotę czerwca) oraz do Łagiewnik (w drugą sobotę października). Dzięki temu możemy doświadczyć obecności ludzi z całej Polski modlących się w ramach apostolatu, ubogacić się ich doświadczeniem modlitwy oraz wspólnie prosić Boga o świętość kapłanów oraz o nowe i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne – tłumaczy Justyna Domagała ze wspólnoty.

Z Kanady do Polski

Nie wszyscy wiedzą, że ruch narodził się w Kanadzie już w 1981 r. – dzięki prof. Luis Ward, za zgodą miejscowego biskupa. Głównym zadaniem ruchu jest modlitwa za wybranego kapłana. W jego misję wpisuje się również troska o jedność kapłanów ze swoim biskupem, jak i nowe powołania. Margaretka – polny kwiat ma siedem płatków, co symbolizuje siedem osób (bądź rodzin), które podejmują modlitwę w intencji konkretnego kapłana w wybranym przez siebie dniu tygodnia. W centrum kwiatu umieszcza się imię kapłana, na każdym z płatków natomiast imiona osób podejmujących modlitwę.

Reklama

Margaretkę może utworzyć każdy, wystarczy znaleźć sześć pozostałych chętnych osób do modlitwy i ofiarować ją za konkretnego kapłana. Nową margaretkę można zgłosić na adres mailowy margaretkikielce@gmail.com lub podczas czuwań, w każdy trzeci piątek miesiąca w Sanktuarium Męki Pańskiej w Imbramowicach. Do margargaretki może należeć więcej niż 7 osób. Istnieją także margaretki, w których każdego dnia za kapłana modli się cała rodzina.

Zaproszenie

20 września 2019 r. członkowie Wspólnot Margaretkowych Diecezji Kieleckiej spotkają się w czwartą rocznicę czuwań w Sanktuarium Męki Pańskiej w Imbramowicach. Będzie to czas wspólnego podziękowania za każdą osobę w margaretce i każdego kapłana naszej diecezji. – Zapraszamy członków Wspólnot Margaretkowych, oraz tych, którym modlitwa w intencji powołań i powołanych jest szczególnie bliska do wspólnej modlitwy. Jak każda wspólnota, także i ta ciągle jest otwarta nie tylko dla wybranych, ale też dla gości – mówi ks. Krzysztof Toboła.

2019-09-03 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Ryszard Bogusz zastępcą zwierzchnika polskich luteran

[ TEMATY ]

Kościół

www.oldluteranie.pl

Zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, bp Ryszard Bogusz został zatwierdzony przez Synod tegoż Kościoła w urzędzie zastępcy biskupa Kościoła. Został nominowany na tę funkcję przez zwierzchnika luteran w Polsce – biskupa Jerzego Samca. Synod przyjął nominację w głosowaniu. 63-letni biskup Bogusz obejmie nową funkcję po zmarłym w styczniu zwierzchniku Diecezji Katowickiej – biskupie Tadeuszu Szurmanie.

"Bardzo dziękuję za dokonanie tego wyboru, choć myślę, że biskup Kościoła cieszy się dobrą formą i zdrowiem, dlatego raczej nieczęsto będę musiał go zastępować" – humorystycznie podsumował biskup Bogusz.
Zastępca biskupa Kościoła zastępuje go we wszystkich czynnościach pasterskich w razie jego chwilowej nieobecności lub choroby. W przypadku śmierci zwierzchnika Kościoła jego zastępca pełni wszystkie jego obowiązki do momentu wyboru nowego biskupa.
Biskup Ryszard Bogusz urodził się 2 marca 1951 r. w Bielsku-Białej. Po maturze podjął studia teologiczne na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Uzyskał tytuł magistra teologii ewangelickiej w roku 1975, na podstawie pracy magisterskiej o małżeństwach mieszanych.
11 czerwca 1976 r. został ordynowany na księdza ewangelickiego i rozpoczął wikariat we wrocławskiej Parafii Opatrzności Bożej u ówczesnego seniora Diecezji Wrocławskiej – ks. Waldemara Lucera. W 1981 roku został administratorem, a w 1992r. proboszczem parafii Opatrzności Bożej. Od wprowadzenia w urząd biskupa Diecezji w 1994 r. funkcję tę piastuje do dziś.
Bp Ryszard Bogusz jest sekretarzem dolnośląskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, proboszczem ewangelickiej parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu, członkiem Rady Fundacji Krzyżowa dla Europejskiego Porozumienia, członkiem fundacji charytatywnej Wrocław – Dortmund, jak również fundacji Ręce Rękom, członkiem Kuratorium Stowarzyszenia na Rzecz Popierania Ekumenicznego Centrum Europy we Frankfurcie nad Odrą.
Biskup Bogusz jest inicjatorem wielu polsko-niemieckich kontaktów partnerskich, przede wszystkim partnerstwa pomiędzy Diecezją Wrocławską Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP a Ewangelickim Kościołem Berlina Brandeburgii i Śląskich Górnych Łużyc. Jest on także kuratorem polskiej sekcji Międzynarodowego Towarzystwa Bonhoefferowskiego. Biskup Bogusz od 2005 r., pełni funkcję prezesa Diakonii Polskiej.
W uznaniu jego społecznego zaangażowania odznaczony przez władze miasta odznaką „Zasłużony dla miasta Wrocławia i województwa wrocławskiego”. Za działania w dziedzinie ekumenicznej otrzymał „Nagrodę Brata Alberta”, a w 1989 roku nagrodę prestiżową „Wielkiej Wrocławskiej”.
W dowód uznania za pracę na rzecz pojednania i zbliżenia pomiędzy Polską a Niemcami uhonorowany został w 2000 roku Krzyżem Zasługi I Klasy Republiki Federalnej Niemiec, a w 2004 roku medalem Akademii Medycznej we Wrocławiu.
Biskup Ryszard Bogusz od 1997 r., zaangażował się w utworzenie wrocławskiej Dzielnicy Czterech Wyznań, zwanej też Dzielnicą Wzajemnego Szacunku. Związany jest także z szerzeniem myśli teologicznej Dietricha Bonhoeffera. Kierowana przez niego Parafia Opatrzności Bożej oraz Diecezja Wrocławska znane są z ekumenicznej postawy i otwartości. Jednym z przejawów tej działalności jest Festiwal Kultury Protestanckiej.
Bp Bogusz jest żonaty, ma syna.
Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP należy do rodziny kościołów luterańskich i liczy 70.000 wiernych. Służy w nim 160 duchownych w 134 parafiach. Dzieli się na 6 Diecezji, z których najliczniejszą jest Diecezja Cieszyńska – ok. 36.00 tys. wiernych. Początki Kościoła sięgają XVI-wiecznej Reformacji. Podstawą nauki Kościoła jest Pismo Święte.

CZYTAJ DALEJ

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

[ TEMATY ]

Nakazane święta kościelne

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2024 roku.

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę.

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony: Bez przesady

2024-04-30 21:13

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat.prasowy

Po co Jezus dał nam Maryję? Jak budować z Nią relację? Czy da się przesadzić w miłości do Matki Bożej? Tymi i innymi przemyśleniami dzieli się w swoim podcaście ks. Tomasz Podlewski. Zapraszamy do wysłuchania pierwszego odcinka "Podcastu umajonego".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję