Reklama

Niedziela Podlaska

Biskup Piotr w konkatedrze

Bp Piotr Sawczuk 18 sierpnia br. celebrował Mszę św. ku czci św. Rocha – patrona miasta Sokołów Podlaski, która była jednocześnie ingresem Ekscelencji do kościoła konkatedralnego

Niedziela podlaska 35/2019, str. 1

[ TEMATY ]

bp Piotr Sawczuk

Ks. Marcin Gołębiewski

Symboliczny gest przekazania kluczy

Symboliczny gest przekazania kluczy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W symbolicznym geście przekazania kluczy, w progu do świątyni księdza biskupa powitał proboszcz ks. prał. Andrzej Krupa. Następnie przedstawiciele parafii, młodzieży oraz władz samorządowych.

W homilii Ekscelencja przypomniał życie św. Rocha. Zwrócił uwagę na jego cechy i cnoty. Jak zauważył, od świętego możemy uczyć się, jak wielkim i wspaniałym cudem są narodziny człowieka. Św. Roch zawstydza nas swoim zapałem apostolskim. Uczy również miłości do bliźnich. – Ilu to ludzi skupia się dzisiaj wyłącznie na sobie, na własnej wygodzie, oddaje się w niewolę złego ducha, w niewolę namiętności, pod władzę pieniądza. Jedyną niewolą św. Rocha była miłość miłosierna. Nie wyobrażał sobie życia bez miłości – stwierdził. Ksiądz biskup nawiązał do ofiarnej służby św. Rocha na rzecz chorych na dżumę. W tym kontekście odniósł się do słów abp. Marka Jędraszewskiego mówiących również o zarazie. Jak wyjaśnił, słowo to było użyte w sensie przenośnym, by podkreślić skalę niebezpieczeństwa, jakie płynie z ideologii komunistycznej – co wiemy, i z ideologii LGBT, czego do końca nie wiemy, bo zjawisko jest dość nowe, jednak oparte o fałszywą i niebezpieczną antropologię. – Chcemy pokornie prosić św. Rocha o wstawiennictwo w zmaganiu się z zarazą naszej doby, zatruwającą ludzkie myślenie i próbującą doprowadzić do ruiny rodziny – powiedział ksiądz biskup.

Eucharystię zakończyło wystawienie Najświętszego Sakramentu oraz procesja Eucharystyczna. Udano się również pod pomnik św. Rocha. Ksiądz biskup oraz przybyłe delegacje złożyli kwiaty. Jak przypomniał ks. prał. Andrzej Krupa św. Roch jest związany z historią Sokołowa Podlaskiego. Odbierał cześć w nieistniejącym już dziś kościele. Pozostałe po świątyni kolumny stanowią część ufundowanego pomnika ku czci świętego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2019-08-27 12:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wzrastaj ze Słowem w Ziemi Świętej

[ TEMATY ]

rekolekcje

Ziemia Święta

KSM

bp Piotr Sawczuk

ks. Kamil Falkowski

Pod hasłem „Wzrastaj ze Słowem w Ziemi Świętej" trwają rekolekcje dla księży asystentów diecezjalnych Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Grupa 31 kapłanów wraz z bp. Piotrem Sawczukiem pielgrzymuje po Ziemi Świętej. Poznawanie Piątej Ewangelii inspiruje do głębszej medytacji nad Słowem Bożym.

- Musimy zadbać o to, aby nie przespać swojego kapłaństwa — powiedział bp Sawczuk.
CZYTAJ DALEJ

Włochy: Sąd zgodził się na zmianę płci metrykalnej 13-letniego dziecka

2025-12-22 07:13

[ TEMATY ]

płeć

zmiana płci

Adobe Stock

Dyskusję we Włoszech wywołała decyzja sądu, który zgodził się na zmianę płci metrykalnej 13-letniego dziecka, przechodzącego tranzycję. To najmłodsza osoba w kraju, wobec której zapadło postanowienie o takiej korekcie aktu urodzenia. Wnioskowali o to rodzice. Czy to nie jest szaleństwo?

Lokalna gazeta „Il Resto del Carlino”, a za nią poniedziałkowa włoska prasa opisała przypadek rodziny z prowincji La Spezia w Ligurii, w której urodziły się dwie dziewczynki.
CZYTAJ DALEJ

Śląskie: Akcja ratownicza w kopalni Pniówek, brak kontaktu z dwoma pracownikami

2025-12-22 19:46

[ TEMATY ]

kopalnia

Katowice

pixabay.com

Alarm

Alarm

Akcję ratowniczą podjęto w poniedziałek pod wieczór po zdarzeniu w kopalni Pniówek - przekazał PAP rzecznik Jastrzębskiej Spółki Węglowej, do której należy zakład, Wojciech Sury. Jak zaznaczył, nie ma dotąd kontaktu z dwoma pracownikami.

- O godz. 17.10 w przodku N-9, na poziomie 830 metrów pod ziemią, doszło do zdarzenia, w wyniku którego utracono kontakt z dwoma pracownikami. W miejscu tym pracowało łącznie 10 górników — ośmiu zostało bezpiecznie ewakuowanych, natomiast z dwoma nadal nie ma kontaktu. Natychmiast po zdarzeniu podjęto akcję ratowniczą - poinformował rzecznik JSW.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję