Reklama

Niedziela Świdnicka

Złoty jubileusz Pasterza Kościoła świdnickiego

Kapłan zawsze pozostanie sługą zbawienia

Msza św. sprawowana w katedrze świdnickiej była najważniejszym punktem obchodów 50. rocznicy przyjęcia święceń kapłańskich przez ordynariusza bp. Ignacego Deca

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jubileuszową Eucharystię koncelebrowali m.in.: metropolita senior archidiecezji wrocławskiej abp Marian Gołębiewski, bp Henryk Tomasik z diecezji radomskiej, biskupi: Stefan Regmunt, Adam Dyczkowski, Paweł Socha z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, Stefan Cichy i Marek Mendyk z diecezji legnickiej, biskup pomocniczy Adam Bałabuch oraz koledzy seminaryjni Księdza Biskupa. Uczestniczyli w niej także: szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, wicewojewoda dolnośląski Kamil Zieliński, senator Aleksander Szwed, poseł Wojciech Murdzek.

W homilii bp Stefan Regmunt podkreślił m.in., że 21 czerwca 1969 r. ówczesny metropolita wrocławski abp Bolesław Kominek udzielił święceń prezbiteratu 24 diakonom. Wszyscy wytrwali w kapłaństwie, nikt nie odszedł do stanu świeckiego. – Jezus ustanawiając kapłaństwo, zaplanował, aby na wszystkich kontynentach świata byli kapłani, którzy będą urzeczywistniali, uobecniali Jego jedyną ofiarę zbawienia. Biskup Ignacy i jego koledzy mogą potwierdzić, jak ważną sprawą jest zaufanie do Opatrzności Bożej. To właśnie ono pozwoliło niejednokrotnie przetrwać trudne czasy, szczególnie okres komunizmu, ideologii, walki z Kościołem i równocześnie realizować misję kapłańską – akcentował bp Regmunt.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwracając się w szczególny sposób do Pasterza Kościoła świdnickiego, stwierdził, że jego bogaty życiorys ukazuje jak niezwykła, gorliwa, a równocześnie niełatwa była droga jubilata. Spośród wielu płaszczyzn działalności bp. Deca kaznodzieja wymienił trzy: gorliwość dzielenia się słowem Bożym, służbę Kościołowi przez pracę naukową oraz duszpasterską opartą na życiu duchowym.

Kaznodzieja stwierdził, że czas, w którym przypada złoty jubileusz kapłaństwa bp. Ignacego, jego współbraci niesie nam szczególne doświadczenie ataków na Kościół, kapłaństwo, obiekty sakralne, symbole religijne. Jesteśmy świadkami profanacji i bluźnierstw dotyczących Matki Najświętszej, Eucharystii, Najświętszego Sakramentu, świętych postaci Kościoła, m.in. Jana Pawła II w imię artystycznej wolności. – Dziękujemy tobie i twoim kolegom za przykład 50-letniej wierności Chrystusowi, Kościołowi, Ojczyźnie. Misja i posłannictwo kapłana nie kończy się na ustanowionej przez ludzi określonej liczby lat, ale ona trwa do końca życia. Przesuwa się jedynie punkt ciężkości tej posługi, a także sposób i rodzaj działania. Kapłan zawsze pozostanie sługą zbawienia. Przez modlitwę, ofiarowanie cierpienia i inne posługi kapłańskie w miarę fizycznych możliwości winien służyć Kościołowi – podkreślił bp Regmunt. Życzył jubilatowi, by modlitwa wiernych, okazywana wdzięczność, wzmocniły jego siły, wiarę i nadzieję do przyjmowania woli Bożej po najdłuższe lata życia, a Matka Najświętsza otaczała, broniła i prowadziła go bezpieczną drogą ku kolejnym jubileuszom.

Reklama

W odczytanym w czasie Eucharystii specjalnym liście do jubilata Ojciec Święty Franciszek podkreślił m.in., że w zarządzaniu i kierowaniu diecezją nie zabrakło trudności, niektóre z nich zna tylko Pan Bóg, jednakże całkowicie Jemu ufamy. Tak usposobiony okazałeś ducha mocnego, wytrwałego i wierność we wszystkich okolicznościach. Nieustannie troszczyłeś się o parafie, kościoły i inne konieczne do objęcia troską instytucje, głosząc ludowi Ewangelię Chrystusa w taki sposób, abyś mógł powierzoną ci owczarnię roztropnie i gorliwie prowadzić z wiernością drogami Ewangelii – akcentował papież Franciszek.

Z kolei przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, przypominając w swoim liście posługę kapłańską i biskupią jubilata, życzył, by słowa „dobrze sługi, dobry i wierny” z przypowieści zapisanej w Ewangelii wg św. Mateusza były dla jubilata wsparciem w dalszym wypełnianiu przez niego woli Bożej, w służbie Jego Królestwa.

Reklama

Zabierając głos w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk dziękował Pasterzowi Kościoła świdnickiego za to, że jest wzorem postawy, azymutem nie tylko mieszkańców tej diecezji, ale i wielu katolików w Polsce. Życzył wielu dalszych lat służby Chrystusowi. W imieniu duchowieństwa naszej diecezji podziękowania i życzenia złożył bp Adam Bałabuch, podkreślając, że ordynariusz w pełni realizuje słowa, które wypowiedział w czasie obrzędu przyjmowania sakry biskupiej i posługi pierwszego biskupa świdnickiego: „Chcę być waszym ojcem, bratem, przyjacielem...”.

W czasie Eucharystii senator Aleksander Szwed wręczył Pasterzowi Kościoła świdnickiego Orzeł Senacki Rzeczypospolitej za całokształt pracy i posługi duszpasterskiej, wsłuchiwanie się w potrzeby społeczeństwa, szerzenie wiary, a także wieloletnią służbę Bogu i Kościołowi.

Jubileusz ordynariusza uczczono także specjalnym benefisem zorganizowanym w świdnickim Teatrze Miejskim. Na scenę wprowadzili go uroczyście członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Krąg”. A potem Ksiądz Biskup odpowiadał na pytania zadawane przez Zbigniewa Curyla, dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury. Podzielono je na kilka bloków. Rozmowa była ilustrowana archiwalnymi zdjęciami ze zbiorów jubilata, a urozmaiciły ją również występy artystyczne.

2019-07-03 08:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Dec: Mama to osoba, która słowu kocham nadaje najpełniejszą treść

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Mama to nasza najbliższa osoba, która słowu kocham nadaje tu na ziemi nadaje najpełniejszą treść - powiedział bp Ignacy Dec. 8 września w uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny ordynariusz diecezji świdnickiej sprawował Mszę św. na Górze Kalwarii w Bardzie z okazji 400-lecia konsekracji Kapicy Górskiej.

Nawiązują do miejsca, w którym odbywała się Eucharystia, Góry Kalwarii, duchowny podkreślił szczególe znaczenie gór w historii zbawienia. - Na górach rozgrywały się wielkie wydarzenia. Znamy z dziejów zbawienia wyjątkowe góry na których Pan Bóg przekazywał ludziom swoją wolę. Na górach są znaki święte. Działy się tam istotne wydarzenia zachodzące między Panem Bogiem, a ludźmi. Prawo moralne dla nas zostało dane na górze – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Święty ostatniej godziny

Niedziela przemyska 15/2013, str. 8

[ TEMATY ]

święty

pl.wikipedia.org

Nawiedzając pewnego dnia przemyski kościół Ojców Franciszkanów byłem świadkiem niecodziennej sytuacji: przy jednym z bocznych ołtarzy, wśród rozłożonych książek, klęczy młoda dziewczyna. Spogląda w górę ołtarza, jednocześnie pilnie coś notując w swoim kajeciku. Pomyślałem, że to pewnie studentka jednej z artystycznych uczelni odbywa swoją praktykę w tutejszym kościele. Wszak franciszkański kościół, dzisiaj mocno już wiekowy i „nadgryziony” zębem czasu, to doskonałe miejsce dla kontemplowania piękna sztuki sakralnej; wymarzone miejsce dla przyszłych artystów, ale także i miłośników sztuki sakralnej. Kiedy podszedłem bliżej ołtarza zobaczyłem, że dziewczyna wpatruje się w jeden obraz górnej kondygnacji ołtarzowej, na którym przedstawiono rzymskiego żołnierza trzymającego w górze krucyfiks. Dziewczyna jednak, choć później dowiedziałem się, że istotnie była studentką (choć nie artystycznej uczelni) wbrew moim przypuszczeniom nie malowała tego obrazu, ona modliła się do świętego, który widniał na nim. Jednocześnie w przerwach modlitewnej kontemplacji zawzięcie wertowała kolejne stronice opasłego podręcznika. Zdziwiony nieco sytuacją spojrzałem w górę: to św. Ekspedyt - poinformowała mnie moja rozmówczyni; niewielki obraz przedstawia świętego, raczej rzadko spotykanego świętego, a dam głowę, że wśród większości młodych (i chyba nie tylko) ludzi zupełnie nieznanego... Popularność zdobywa w ostatnich stu latach wśród włoskich studentów, ale - jak widać - i w Polsce. Znany jest szczególnie w Ameryce Łacińskiej a i ponoć aktorzy wzywają jego pomocy, kiedy odczuwają tremę...

CZYTAJ DALEJ

Kraków: 14. rocznica pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich

2024-04-18 21:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

para prezydencka

Archidiecezja Krakowska

– Oni wszyscy uważali, że trzeba tam być, że trzeba pamiętać, że tę pamięć trzeba przekazywać, bo tylko wtedy będzie można budować przyszłość Polski – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu w 14. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy razem z delegacją na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęli pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

Nawiązując do spotkania diakona Filipa z dworzaninem królowej Kandaki, abp Marek Jędraszewski w czasie homilii zwrócił uwagę, że prawda o Chrystusie zapowiedzianym przez proroków, ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, trafia do serc ludzi niekiedy odległych tradycją i kulturą. – Znajduje echo w ich sercach, znajduje odpowiedź na ich najbardziej głębokie pragnienia ducha – mówił metropolita krakowski. Odwołując się do momentu ustanowienia przez Jezusa Eucharystii, arcybiskup podkreślił, że Apostołowie w Wieczerniku usłyszeli „to czyńcie na moją pamiątkę”. – Konieczna jest pamięć o tym, co się wydarzyło – o zbawczej, paschalnej tajemnicy Chrystusa. Konieczne jest urzeczywistnianie tej pamięci właśnie w Eucharystii – mówił metropolita zaznaczając, że sama pamięć nie wystarczy, bo trzeba być „wychylonym przez nadzieję w to, co się stanie”. Tym nowym wymiarem oczekiwanym przez chrześcijan jest przyjście Mesjasza w chwale.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

iv>

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję