Reklama

Myśli – Aforyzmy – Sentencje

W tej księdze nie ma zdań bardziej i mniej ważnych, każde warte jest zastanowienia. Mowa o monumentalnym dziele pt. „Myśli, sentencje i aforyzmy świętego Jana Pawła II”, które zawiera 9101 wypowiedzi Papieża, wybranych z jego encyklik i innych dokumentów, z homilii i przemówień

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Autorzy zebrali wypowiedzi Jana Pawła II na 325 tematów, które z kolei uporządkowali alfabetycznie. To ułatwia orientację w treści książki, ale przede wszystkim uświadamia, jak szerokie jest spektrum problemów, o których mówił do nas Ojciec Święty. Mówił i nadal mówi, bo jego wypowiedzi są aktualne i stanowią klucz do zrozumienia wielu trudnych spraw naszej współczesności.

Część alfabetyczna rozpoczyna się od litery „A” i tematu „Aborcja”, dwa pierwsze zagadnienia z następnego rozdziału to „Bałwochwalstwo” i „Bezrobocie”, kolejne rozdziały rozpoczynają się od tematów: „Całun Turyński”, „Dar”, „Edukacja”, „Filozofia”, „Genetyka”. Księgę zamyka temat „Życie wieczne”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Praca nad księgą trwała 5 lat, wybór wypowiedzi, zwłaszcza z obszaru problemów, które często pojawiały się w nauczaniu Jana Pawła II, był trudny. Na tematy najbliższe sercu Papieża wybrano po kilkaset cytatów. Są to m.in.: Bóg, Chrystus, chrześcijaństwo, człowiek, Eucharystia, Kościół, małżeństwo, Maryja, pokój, rodzina.

Reklama

Wypowiedzi, często krótkie, zaskakują trafnością lapidarnych sformułowań, np.: spostrzeżenie na temat ewangelizacji: „Ewangelizacja i rozwój ludzkości idą w parze”; komentarz o formacji: „Formacja nie jest przywilejem zastrzeżonym tylko dla niektórych ludzi, ale prawem i obowiązkiem wszystkich”; czy też jedna z sentencji o rodzinie: „Im czystsza będzie rodzina, tym zdrowszy będzie naród”. Autorzy umieścili w księdze indeks szczegółowy i wykaz not bibliograficznych, dotyczących zacytowanych wypowiedzi. W treść włączono cykl rysunkowych portretów Papieża autorstwa Jerzego Rymara, który w trakcie pracy nad nimi wyszedł z uzależnień.

Ten wyjątkowy pomnik św. Jana Pawła II ukazał się we wspaniałej szacie edytorskiej i introligatorskiej. Wersja jubilerska – dzieło Piotra Adamczyka, który prowadzi w Ciechocinku Artystyczną Pracownię Wydawniczą Petrus Libri – nawiązuje do średniowiecznego sposobu oprawiania ksiąg, z wykorzystaniem skóry, złoceń, srebrzeń i kamieni szlachetnych. Na przedniej okładce umieszczono wizerunek Jana Pawła II, natomiast z tyłu liczącego ponad 900 stron tomu – sześć scen z życia papieża i jego herb. Artyzm całości podkreślają detale, m.in. metalowe okucia i ozdobne zakładki. Wydawcy przygotowali księgę także w wersji klasycznej, również nawiązującej zdobieniami do średniowiecznych inkunabułów, choć skromniejszej. Zarówno w jednej, jak i w drugiej wersji wyjątkowe piękno oprawy jest godne wyjątkowej treści.

Dzieło powstało dzięki współpracy Inicjatywy Ewangeliazacyjnej Wejdźmy na Szczyt, pracowni Petrus Libri oraz wydawnictwa Paulinianum. Dobrze ocenili je w zamieszczonych na wstępie wypowiedziach kard. Stanisław Dziwisz oraz o. Arnold Chrapkowski – generał Zakonu Paulinów. Redakcja zaznacza, że dzieło powstało z okazji papieskich jubileuszy: 40. rocznicy inauguracji pontyfikatu, 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny oraz zbliżającej się 100. rocznicy jego urodzin. Na etui umieszczono tytuł: „Księga Jedności Narodu”, ponieważ jednym z celów redakcji było wpisanie dzieła w niedawne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i podkreślenie, że to, co stanowi treść tej księgi, pozwala utrzymać niepodległość Ojczyzny.

2019-05-15 08:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

2024-05-14 20:50

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat. prasowy

Co mam zrobić, jeśli popsułem w życiu coś bardzo ważnego? Czy w świętości jest miejsce na niesamodzielność? I co właściwie Matka Boża ma wspólnego z moim zasypianiem? Zapraszamy na piętnasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że z Maryją warto kończyć absolutnie wszystko.

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba. Zaniosą tam też Twoją intencję

2024-05-15 12:09

[ TEMATY ]

Santiago de Compostela

Camino

świadectwa

Archiwum rodzinne

Mają już za sobą dwa tygodnie pieszej wędrówki. Zostało im jeszcze 100 dni, by planowo dotrzeć do sanktuarium w Santiago de Compostela. Dorota i Rafał Janoszowie zamierzają pokonać 2890 km. Wyruszyli z Andrychowa Drogą św. Jakuba, by podziękować za 35 lat małżeństwa. Dziękują także za trójkę swych dzieci, za pozostałych członków rodziny, za przyjaciół i za to, co ich w życiu spotkało. Andrychowskie małżeństwo znane jest z wieloletniego zaangażowania w Ekstremalną Drogę Krzyżową.

Małżonkowie przyznają, że po raz pierwszy znaleźli się na tym jednym z najbardziej znanych szlaków pielgrzymkowych 10 lat temu. „Było to dla nas bardzo głębokie doświadczenie duchowe, powiązane wtedy z wdzięcznością za 25 lat wspólnego życia małżeńskiego. Okazało się, że Camino wpisało się głęboko w nasze serca, a my wpisaliśmy je w serca naszych dzieci i ich przyjaciół. Za nami 6 takich wędrówek trasą północną i portugalską” - opowiadają na swym facebookowym profilu, który nazwali „Camino Wdzięczności”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję