Już po raz czwarty, w pierwszy piątek Wielkiego Postu, odbyła się nocna Droga Krzyżowa w intencji trzeźwości. W tym roku była ona przeżywana w myśl słów: „Krwi Chrystusa Nadziejo pokutujących, wybaw nas”. W modlitwie wzięło udział blisko 350 osób, wśród których był bp Jan Piotrowski. Organizatorem nabożeństwa jest ks. Kamil Banasik, duszpasterz trzeźwości diecezji kieleckiej, a także grupy AA z wielu ośrodków na terenie diecezji kieleckiej.
Tradycyjnie nabożeństwo rozpoczęło się o godz. 18 w kościele parafialnym św. Wawrzyńca w Nowej Słupi. Stąd, idąc w procesji Drogą Królewską modlący przeszli na Święty Krzyż. Podczas Drogi rozważania do poszczególnych stacji poprowadzili trzeźwiejący alkoholicy. Mówili o swoim nałogu, który zrujnował im życie, a także życie bliskich. Modlili się o wytrwanie w abstynencji i przepraszali Boga i wszystkich, którym sprawili cierpienie. Krzyż był niesiony od stacji do stacji przez członków AA, kapłanów, a także osoby świeckie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Po dwu i półgodzinnej pielgrzymce w bazylice na Świętym Krzyżu wszyscy uczestniczyli w Eucharystii, której przewodniczył bp Jan Piotrowski. W wygłoszonej homilii biskup przestrzegał przed tym, by nie porównywać siebie, swojej postawy do innych. – Porównywanie się z innymi to nie jest właściwa droga naszego rozwoju. Pan Jezus pragnie, abyśmy nie tyle patrzyli na ludzi, jako wzór do postępowania, ale zaczęli patrzeć na Boga, który jest miłością – mówił.
Biskup przypomniał, że Królestwo Niebieskie, do którego zmierzamy, to miejsce przeznaczone dla różnych osób, z których każda pozostaje z Bogiem w niepowtarzalnej relacji. – Starajmy się być takimi, jakimi chce mieć nas Bóg. To jest najlepszy sposób nawracania i duchowego rozwoju – podkreślił. Zwracając się do zebranych przypomniał, że nie tylko alkoholizm jest niebezpiecznym uzależnieniem. Jest wiele innych zniewoleń, jak egoizm, oszczerstwa i obmowy, mówił. Mówiąc o Drodze Krzyżowej na Święty Krzyż powiedział, że uczestnictwo w niej jest prawdziwym znakiem i czasem świadectwa wiary. Wszystkich zebranych zawierzył Maryi – Bolesnej Matce naszego Pana i Odkupiciela „Ona bowiem najlepiej zrozumiała pełnię miłości, zbawczą misję swojego Syna”.
Każdy z uczestników Drogi Krzyżowej niósł ze sobą drewniany krzyż, biskup Jan poświęcił te krzyże, które jak powiedział mają przypominać, że alkoholik też potrzebuje miłości i zrozumienia. Po Mszy św. zebrani ucałowali relikwie Krzyża Świętego, a każdy z uczestników miał też możliwość podjęcia abstynencji i wpisania się do Księgi Trzeźwości Diecezji Kieleckiej.