Reklama

Uwolnić Polski potencjał

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przesłanie Kongresu 590 jest jasne i niezmienne: Uwolnić polski potencjał! Trzecia edycja tego wydarzenia, które w dniach 15-16 listopada br. odbyło się w G2A Arena – Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Jasionce k. Rzeszowa, dowiodła, że polska gospodarka – i generalnie Polska – zmierza w dobrym kierunku. Potwierdzają to obiektywne wyniki ekonomiczne (wzrost gospodarczy na poziomie 5,7 proc., gdy dwa lata temu było to 2,4 proc., a obecnie w krajach strefy euro wynosi zaledwie 1,?7 proc.), a także zwiększające się z roku na rok zainteresowanie takimi wydarzeniami, jak wspomniany kongres.

Młodzi robią raban

Co prawda o potrzebie „robienia rabanu” przez młodych mówił ktoś inny i przy innych okazjach (dla przypomnienia: papież Franciszek, po raz pierwszy podczas ŚDM w Rio de Janeiro w 2013 r., ale także trzy lata później podczas ŚDM w Krakowie, kiedy wzywał młodych, by „wstali z kanapy”). Te określenia świetnie jednak pasują do tego, co można było zaobserwować podczas Kongresu 590.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Owszem, to wydarzenie miało perfekcyjnie określony i skrupulatnie realizowany program – prelekcje, debaty, dyskusje panelowe, prezentacje, warsztaty, rozmowy kuluarowe itd. Miało bogate spektrum tematyczne (w skali od makro- do mikro-). Było forum wystąpień przedstawicieli władz państwowych i samorządowych (m.in. prezydenta RP Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, licznego grona ministrów, których było więcej niż na wrześniowym Forum Ekonomicznym w Krynicy), a także najważniejszych postaci polskiego życia ekonomicznego i społecznego (m.in. prof. Adama Glapińskiego – prezesa NBP) oraz gości zagranicznych. Było miejscem prezentacji wielu polskich firm (ich potencjału, sukcesów, produktów, ofert i efektów współpracy na rynku krajowym i międzynarodowym), jak również wielu kluczowych projektów społecznych, a nawet – rozszerzając skalę – cywilizacyjnych.

Najistotniejsze było jednak to, że pośród 5 tys. uczestników (w 2016 r. było ich 2 tys., w 2017 r. ponad 4 tys.) najwięcej było ludzi młodych. To oni rzeczywiście „wstali z kanapy” i „robili raban”. To oni z największą pasją opowiadali o swoich działaniach, prowadzili najgorętsze dyskusje, bezkompromisowo wskazywali bariery ograniczające rozwój gospodarczy. Być może jesteśmy u progu „pokoleniowej zmiany” w społeczeństwie, poniekąd wymuszonej postępem technologicznym. Czy ci młodzi ludzie są w stanie udźwignąć i odpowiedzialnie moderować – również w wymiarze etycznym – ten nowy, intensywnie nasycany innowacjami model gospodarki i życia społecznego? To pytanie nie tylko do uczestników Kongresu 590.

Przekraczanie barier

Gdy pierwszego dnia kongresu w największej sali G2A Areny (plenarnej) trwała prezentacja dotycząca Portu Solidarność – Centralnego Portu Komunikacyjnego dla Rzeczypospolitej Polskiej, w holu głównym (w tzw. strefie debat) toczyła się dyskusja panelowa na temat programów „Rodzina 500+” i „Mama+”. Te dość odległe od siebie zagadnienia łączyło jedno określenie – „przekraczanie barier”.

Reklama

Jak podkreślali rozmówcy, budowa CPK to nie ma być „lanie betonu” pod kolejne lotnisko – megalomański kaprys władzy. Port Solidarność ma być starannie przemyślanym i konsekwentnie realizowanym, odpowiadającym na potrzeby coraz liczniejszych użytkowników, najważniejszym w Europie Środkowo-Wschodniej projektem komunikacyjnym. Budowa będzie trwać więcej niż jedną kadencję władzy. Jej pomyślne zakończenie będzie oznaczać przekroczenie przez Polskę bariery niemożności realizacji wielkich projektów cywilizacyjnych – takich, jakie są w stanie realizować Niemcy czy Francja.

Realizacja programów „Rodzina 500+” i „Mama+” (oraz wielu innych, już realizowanych lub zapowiadanych programów społecznych) to przekraczanie bariery niemożności radykalnej poprawy sytuacji materialnej polskich rodzin. Dyskusja nie była jednoznaczna, ale nie spierano się o to, czy wspierać polskie rodziny, tylko jak czynić to skutecznie.

Takich barier do pokonania – w sferze konkretnych działań, ale także w sferze mentalności – jest jeszcze sporo. Choćby bariera nadmiernej biurokracji, z którą radzą sobie wielkie firmy, ale dla małych i średnich firm jest to czasami przeszkoda trudna – o ile w ogóle możliwa – do pokonania.

590 oznacza produkt polski wysokiej jakości

Przekraczaniu barier i uwalnianiu polskiego potencjału służą działania rządu RP, o czym drugiego dnia kongresu mówił premier Mateusz Morawiecki. To walka z mafiami podatkowymi i uszczelnienie systemu podatkowego, skutkujące większymi wpływami do budżetu państwa. To wdrożenie Konstytucji dla Biznesu, podatek 9 proc. dla małych i średnich firm, mały ZUS dla małych firm, budowa dróg i mostów czy zmniejszenie obciążeń w szkoleniach BHP dla ok. 6 mln pracowników.

Reklama

– Model wzrostu gospodarczego, który zaproponowaliśmy – powiedział premier Morawiecki – jest modelem zrównoważonego wzrostu. I o to nam w szczególności chodziło – żeby gospodarka i społeczeństwo jechały, jak to się mówi, na jednym wózku. Żebyśmy wszyscy byli na jednej łodzi na wzburzonych wodach globalnej gospodarki.

W pomyślnej realizacji tego modelu kluczowy jest, zdaniem premiera, szybki wzrost wynagrodzeń pracowników. A miarą sukcesu jest to, że „dzisiaj zaczynamy pytać, czy to jest polski produkt – nie tylko dlatego, że on jest nasz, ale coraz bardziej: polski oznacza wysokiej jakości” – zaznaczył premier Morawiecki.

NAGRODY GOSPODARCZE PREZYDENTA RP

Podczas uroczystej gali Kongresu 590 prezydent Andrzej Duda przyznał Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP. Ponadto prezydent przyznał też nagrodę indywidualną oraz nagrodę specjalną z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Gala zakończyła się koncertem patriotycznym w wykonaniu orkiestry Filharmonii Podkarpackiej i solistów.

Laureaci:
• w kategorii: Lider Małych i Średnich Przedsiębiorstw – Ultratech Sp. z o.o.
• w kategorii: Narodowy Sukces – Ceramika Paradyż Sp. z o.o.
• w kategorii: Międzynarodowy Sukces – Vigo System S.A.
• w kategorii: Odpowiedzialny Biznes – PKO Bank Polski S.A.
• w kategorii: Firma Rodzinna – MB-Pneumatyka Sp. z o.o.
• w kategorii specjalnej: STARTUP_PL – Photon Entertainment Sp. z o.o.
• w kategorii specjalnej: Badania + Rozwój – Astronika Sp. z o.o.
• laureat Indywidualnej Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP – Zbigniew Grycan, założyciel i właściciel firmy „Grycan – Lody od pokoleń”.
• nagroda specjalna Prezydenta RP przyznana z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości dla polskiej firmy, która działa na rynku od co najmniej 100 lat – Warszawska Fabryka Platerów HEFRA S.A.

2018-11-28 11:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

2025-04-16 14:06

[ TEMATY ]

odpust

odpusty

odpust zupełny

Graziako

Warunki konieczne do uzyskania odpustu zupełnego są następujące:
CZYTAJ DALEJ

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

2025-04-14 07:37

[ TEMATY ]

komentarz

aborcja

Fot: Pro Prawo do Życia

Zły stan psychiczny, natarczywy adwokat proaborcyjnej FEDERY oraz uległość lekarzy wystarczą by zabić dziecko w 9. miesiącu ciąży bez zmiany ustawy. Chłopca zabito śmiertelnym zastrzykiem w szpitalu w Oleśnicy. Jak do tego doszło skoro lekarze w Łodzi twierdzili, że jego aborcja jest sprzeczna z prawem?

Chłopiec miał już 37 tygodni życia, a więc w świetle nomenklatury medycznej nie był nawet wcześniakiem. W ginekologicznym szpitalu w Łodzi nie chciano go zabić, choć adwokat fundacji FEDERA żądał „indukcji asystolii płodu”, czyli zabicia dziecka zdolnego do życia poprzez wbicie igły do jego serca z podaniem chlorku potasu. - Zaproponowaliśmy natychmiastowe rozwiązanie przez cięcie cesarskie (ze względu na zły stan psychiczny Pani Anity) w znieczuleniu ogólnym z objęciem dziecka wysokospecjalistycznym leczeniem pediatrycznym. Oznacza to, że zaproponowaliśmy Pani Anicie niezwłoczne zakończenie ciąży, co nie jest jednoznaczne z uśmierceniem płodu zdolnego do życia – napisał w oświadczeniu prof. Piotr Sieroszewski, kierownik ginekologii szpitala w Łodzi i prezesa Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.
CZYTAJ DALEJ

Franciszek: droga Jezusa nas kosztuje w świecie, który wszystko kalkuluje

2025-04-19 00:12

PAP

„Droga Krzyżowa jest modlitwą tych, którzy są w drodze. Przecina nasze zwykłe ścieżki, abyśmy przeszli ze znużenia ku radości” - stwierdził papież Franciszek podczas Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek w rzymskim Koloseum. Wzięło w niej udział ok. 18 tys. ludzi. Przewodniczył jej, w zastępstwie Ojca Świętego, wikariusz generalny diecezji rzymskiej, kard. Baldo Reina. Papieskie rozważania dotyczyły m.in. wolność, egoizmu, odpowiedzialności, wiary, hipokryzji, upokorzenia.

„Droga oferowana każdemu człowiekowi - podróż do wewnątrz, rachunek sumienia, zatrzymanie się na cierpieniach Chrystusa w drodze na Kalwarię” - podkreślił Franciszek i wskazał, że Droga Krzyżowa jest rzeczywiście zejściem Jezusa „ku temu światu, który Bóg kocha” (Stacja II). Jest także „odpowiedzią, przyjęciem odpowiedzialności” przez Chrystusa. On, „przybity do krzyża”, wstawia się, stawiając się „między skłóconymi stronami” (stacja XI) i prowadzi je do Boga, ponieważ Jego „krzyż burzy mury, anuluje długi, unieważnia wyroki, ustanawia pojednanie”. Jezus, „prawdziwy Jubileusz”, odarty z szat i objawiony nawet „tym, którzy patrzą, jak umiera”, patrzy na nich „jak na umiłowanych powierzonych przez Ojca”, ukazując swoje pragnienie zbawienia „nas wszystkich, każdego z osobna” (Stacja X)
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję