Krzyż jest znakiem chrześcijaństwa, którym legitymujemy się wobec świata. Wspaniałym sztandarem wielkoduszności i miłości Boga do człowieka – powiedział bp Tadeusz Pieronek podczas głównej Mszy św. odpustowej w Opactwie Cystersów.
Hierarcha wyjaśnił, że aby zrozumieć sens i znaczenie krzyża, trzeba sięgnąć do samych początków dziejów ludzkich opisanych w Księdze Rodzaju. Bóg powołał do życia człowieka i umieścił go w raju, który dziś nazywamy dobrobytem czy miejscem szczęśliwości. – Ale ponieważ Bóg może decydować sam o wszystkim, to stwarzając człowieka na Swój obraz i podobieństwo, obdarzył go wolnością – powiedział bp Pieronek. Pójście za pokusą, która obiecywała, że można być takim, jakim jest Bóg, sprawiła, że pierwsi rodzice odwrócili się od Boga Stwórcy, a grzech pierworodny dotknął całej ludzkości. Oznaczało to, że człowiek – najwspanialsze dzieło Boga – nie jest zdolny do odwzajemnienia Jego miłości. Bóg jednak z niego nie zrezygnował. – Jest naszym Ojcem i nigdy nie zapomina o każdym z nas – mówił hierarcha. – Śmierć na krzyżu jest ceną, jaką zapłacił Chrystus za każdego z nas. Umarł za wszystkich. Ale w naszej świadomości powinna pozostać na zawsze ta prawda, że umarł za mnie, za ciebie, za każdego z nas – mówił bp Pieronek.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W obliczu trwającej od wieków walki ze znakiem krzyża, zachęcił: – Zadbajmy, by krzyż Chrystusa był obecny w naszych domach. Niech to święto Podwyższenia Krzyża Świętego stanie się dla nas bodźcem do potraktowania na serio lekcji płynącej z Chrystusowej męki i śmierci. Niech nam da siłę do przeżywania trudności życiowych, cierpienia i śmierci w sposób godny uczniów Ewangelii – zakończył biskup.
Główne uroczystości odpustowe w niedzielę 16 września przyciągnęły do Opactwa Cystersów pielgrzymów z całej Polski. Obecni byli także przedstawiciele władz oraz poczty sztandarowe.
Klasztor w Mogile istnieje od XIII wieku i został ufundowany przez biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża. Zakonnicy przez wieki służyli archidiecezji modlitwą i ewangelizacją. W II poł. XX wieku stali się oparciem dla powstających w Nowej Hucie parafii. W październiku będziemy obchodzić 40-lecie pierwszopiątkowych czuwań w sanktuarium Krzyża Świętego. O. Wincenty Zakrzewski, cysters, rzecznik prasowy opactwa, zachęca, aby o Panu Jezusie mogilskim pamiętać przez cały rok. – Tu wciąż dokonują się cudowne znaki działania Bożej łaski dla pielgrzymów, którzy modlą się pod krzyżem – mówi. Świadectwa tworzą księgę łask i cudów, a niektóre, jak np. historię uzdrowienia i uratowania życia 2-letniego Mikołaja, można przeczytać w numerze „Mogilskiego Krzyża” (na wrzesień i październik 2018), dostępnym na www.mogila.cystersi.pl.