Dr Mirosław Pietrzak, z Oddziału Pomorskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich:
Już na pogrzebie Aleksandry Gabrysiak słychać było głosy, że to święta. Były to głosy ocalonych z dramatu alkoholizmu czy z dramatu dzieciobójstwa, ale także głosy jej współpracowników, którzy wiedzieli, że śmierć Doktor Oli to ofiara z własnego życia za tych, którym służyła. W 5. rocznicę jej śmierci ówczesny ordynariusz elbląski bp Andrzej Śliwiński publicznie ogłosił wszczęcie procesu informacyjnego na terenie diecezji elbląskiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Powiedział: „Trzeba Aleksandrę Gabrysiak zaliczyć do wybitnych ludzi Kościoła, w poczet błogosławionych”. Wtedy była też ogłoszona modlitwa o beatyfikację Aleksandry Gabrysiak, opracowana przez o. Grzegorza Bartoszewskiego OFMCap.
Reklama
6 lutego 2004 r., w 11. rocznicę śmierci Doktor Oli, w Hospicjum Gdańskim przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich Oddziału Pomorskiego złożyli uroczysty Akt Zawierzenia i powierzyli tej świątobliwej lekarce pracę i trud lekarski. 11 lutego 2004 r. w katedrze oliwskiej, podczas Mszy św. pod przewodnictwem ówczesnego biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi, Aleksandrę Gabrysiak ogłoszono patronką nie tylko Oddziału Pomorskiego KSLP, ale też wszystkich środowisk medycznych archidiecezji gdańskiej. Od 2014 r., od kiedy ordynariuszem elbląskim jest bp Jacek Jezierski, postulaty KSLP – zarówno Oddziału Pomorskiego, jak i Zarządu Głównego KSLP – spotykają się ze zrozumieniem. Obecnie toczy się proces informacyjny.
KSLP Oddział Pomorski i Stowarzyszenie Przyjaciół Doktor Oli (powstałe pod koniec 2016 r.) – powołując się na list apostolski „Maiorem hac dilectionem” papieża Franciszka z 11 lipca 2017 r., na mocy którego Ojciec Święty ustanawia, że heroiczne ofiarowanie życia jest kolejnym, obok męczeństwa i heroiczności cnót, powodem do beatyfikacji i kanonizacji – wystosowały pismo do biskupa elbląskiego z apelem o rychłe rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego. W odpowiedzi padły słowa, że ów apel obu stowarzyszeń, powołujących się na znaczący dokument papieski, ponagla biskupa do działań. Powołał on w tym celu dwie komisje. Wśród dokumentów załączonych do procesu informacyjnego jest m.in. świadectwo pana Marka, którego syn w 2008 r. został cudownie uzdrowiony.
Otrzymałem od brata Doktor Oli jej biały różaniec, a krzyżyk, który nosiła od prof. Grażyny Świąteckiej – jestem przekonany o posiadaniu relikwii.