Reklama

porządki w torebce

Plama to nie dramat

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na różne plamy stosuje się różne metody, ale dwie zasady są uniwersalne. Pierwsza – im świeższa plama, tym łatwiej sobie z nią poradzić. Druga – usuwanie plam wymaga zakasania rękawów i odrobiny cierpliwości.

Plamy z owoców (także z dżemów, soków i wina) oraz z warzyw (np. z buraków, pomidorów) należy od razu przepłukać, namydlić i namoczyć. W walce z takimi plamami bardzo skuteczne są płyny do mycia naczyń – trzeba nanieść kilka kropel na namoczoną tkaninę i pozwolić płynowi podziałać przez kilkanaście minut. Jeśli obawiamy się, czy to wystarczy, możemy wcześniej posypać plamę grubą warstwą soli, która wchłonie kolorowy płyn. Jeśli po tych zabiegach plama wciąż jest widoczna, możemy ją namoczyć w occie lub roztworze kwasku cytrynowego albo natrzeć sokiem z cytryny. Podobnie postępujemy z plamami z herbaty, kawy, tłuszczu i potu oraz z wszelkimi przebarwieniami niewiadomego pochodzenia. Warto też przyjąć zasadę, że przed praniem przyglądamy się każdej rzeczy i namydlamy obficie miejsca, w których ubrania są szczególnie ubrudzone, a potem bez płukania wrzucamy je do pralki. Plamy z krwi płuczemy zimną wodą, a dopiero potem zapieramy. Pozostałości po długopisie, flamastrach itp. przecieramy spirytusem albo – jeśli tkanina dobrze to znosi – zmywaczem do paznokci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Stearynę albo wosk można usunąć gorącym żelazkiem. Trzeba położyć na tkaninie i pod tkaniną kilka warstw papieru i prasować ubrudzone miejsce; papier należy zmieniać kilka razy, aż cała stearyna zostanie wchłonięta. Podobnie postępujemy z żywicą, tylko przed prasowaniem pocieramy ją terpentyną (do kupienia w sklepach z chemią gospodarczą). Pastę do butów usuniemy z tkaniny rozpuszczalnikiem. Oczywiście, tkaninę po odplamianiu trzeba wyprać, a czasem również namoczyć wcześniej w wodzie z proszkiem.

W sklepach możemy znaleźć różne odplamiacze do tkanin. Bywają skuteczne, ale trzeba pamiętać, że to są zwykle bardzo silne substancje, które mogą zniszczyć ochronną warstwę lipidową skóry. Najbardziej niebezpieczne jest moczenie rąk w wodzie z dodatkiem odplamiacza, więc nie bez powodu producenci zalecają używanie podczas tej pracy rękawic ochronnych.

2018-09-04 13:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Polak papieskim przedstawicielem na Sri Lance

2026-01-31 13:02

[ TEMATY ]

Sri Lanka

Vatican Media

Abp Andrzej Józwowicz

Abp Andrzej Józwowicz

Ojciec Święty mianował nuncjuszem apostolskim na Sri Lance Jego Ekscelencję abp. Andrzeja Józwowicza, arcybiskupa tytularnego Lauriaco, dotychczasowego nuncjusza apostolskiego w Iranie - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Abp Andrzej Józwowicz urodził się w Boćkach, na terenie diecezji drohiczyńskiej, 14 stycznia 1965 roku. Studiował w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie, uzyskał magisterium z teologii. Święceń prezbiteratu udzielił mu 24 maja 1990 w archikatedrze warszawskiej kardynał Józef Glemp, prymas Polski. Inkardynowany został do archidiecezji warszawskiej. Od 1992 kontynuował studia na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, gdzie w 1997 uzyskał doktorat z obojga praw, a od 1995 przygotowywał się do służby dyplomatycznej w Papieskiej Akademii Kościelnej. Posługiwał w parafii Opieki Matki Bożej w Nowym Mieście nad Pilicą. W 1992 został przypisany do nowo utworzonej diecezji łowickiej.
CZYTAJ DALEJ

Przypatrzcie się, bracia, powołaniu waszemu

2026-01-27 15:23

Niedziela Ogólnopolska 5/2026, str. 20

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Zanim św. Paweł Apostoł przejdzie do wykładu zasad wiary i moralności chrześcijańskiej, wzywa adresatów Pierwszego Listu do Koryntian do refleksji nad tym, kim naprawdę są i jakie stąd wynikają dla nich obowiązki. Ta sama pedagogia nauczania i prowadzenia wyznawców Jezusa Chrystusa powinna się powtarzać w każdym pokoleniu, również w naszym. Ma to sprzyjać patrzeniu na siebie z pokorą, która usuwa, a przynajmniej ogranicza egoizm i pychę, otwiera zaś na Boga i przyznaje Mu więcej miejsca w naszym życiu. Komuś, kto polega wyłącznie na sobie i jest przekonany o swojej samowystarczalności, nawet jeżeli ma wiele wiedzy i sprawuje ważne funkcje, grozi zasklepienie się w skorupie, która nie pozwala mu wyzwolić tego, co w nim najlepsze, lecz powoduje, że on się marnuje. Pokora jest córką mądrości. Mądrość chrześcijanina polega na pełnym zawierzeniu Jezusowi Chrystusowi.
CZYTAJ DALEJ

Nie tylko turystyka. Liturgiczny rozkwit w Rio de Janeiro

2026-02-01 11:29

[ TEMATY ]

figura

Rio de Janeiro

liturgiczny rozkwit

Sanktuarium Chrystusa Odkupiciela

Vatican Media

Figura Chrystusa w Rio de Janeiro

Figura Chrystusa w Rio de Janeiro

W 2025 r. Sanktuarium Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro przekroczyło ważny próg: stało się nie tylko jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków religijnych na świecie, ale także jednym z najbardziej aktywnych ośrodków sakramentalnych w brazylijskim Kościele.

Za charakterystyczną sylwetką dominującą nad panoramą Rio, znaną na całym świecie, kryje się intensywne życie liturgiczne, duszpasterskie i religijne, którego nie da się zmierzyć zdjęciami, ale liczbami, ludźmi i obrzędami. W ciągu roku w sanktuarium odbyło się około 2300 uroczystości, w tym chrzty, śluby, Msze św. i zorganizowane pielgrzymki.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję