Reklama

Niedziela Małopolska

Zembrzyce

Rekolekcje na stoku

Czy szlifując umiejętności jazdy na nartach i snowboardzie, można zadbać także o ducha? Jak najbardziej! Udowadniają to franciszkańskie RekoSKI

Niedziela małopolska 10/2018, str. VI

[ TEMATY ]

rekolekcje

Łukasz Kaczyński

RekoSKI to czas rozwoju duchowego i dobrej zabawy

RekoSKI to czas rozwoju duchowego i dobrej zabawy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wyjątkowa forma wypoczynku, zorganizowanego w czasie zimowych ferii w Zembrzycach, łączy zmagania o tężyznę fizyczną ze staraniami o rozwój duchowy. – Znane przysłowie mówi: „W zdrowym ciele – zdrowy duch.” Sportami zimowymi chcemy zaciekawić ludzi, a następnie pokazać im, że zapraszając Boga do swoich pasji i codzienności, możemy oczekiwać prawdziwych cudów – wyjaśnia cel spotkania na stoku o. Łukasz Buksa OFM, pomysłodawca RekoSKI.

Tegorocznemu wydarzeniu towarzyszyło hasło „Znaki Boga”. O. Łukasz: – Uczymy się spotykać z Bogiem w miejscu, które często jest zagłuszane albo zaśmiecane przez współczesny świat – w naszym sercu. Wnikamy w niego głęboko i poruszamy treści związane z podejściem do Boga, a także z relacjami, jakie nawiązujemy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Każdy dzień rekolekcji rozpoczynała Msza św., podczas której duchowni wprowadzali wiernych w zaplanowaną tematykę. Z tą nauką wszyscy zmierzali na stok. – Po 4-godzinnym szusowaniu przychodził czas refleksji. Po obiadokolacji rozpoczynał się blok wieczornego czuwania modlitewnego z konferencją i adoracją Najświętszego Sakramentu – relacjonuje zakonnik.

Reklama

Wspólnota zawiązywana i podtrzymywana o poranku w kaplicy pozostawała nią również na stoku. Franciszkanie – o. Łukasz Buksa oraz o. Mariusz Żychowicz, którzy głosili nauki rekolekcyjne, byli również instruktorami – pierwszy snowboardu, drugi narciarstwa. – To, co dla mnie niezmierne ważne, to wyjątkowa otwartość i serdeczność. Nie rywalizujemy ze sobą, ale sobie pomagamy. Przy wyciągu, na orczyku czy podczas upadków. Wspólnie przeżywamy sukcesy i porażki – zauważa Edyta. Z kolei 10-letni Wojtek dodał, że nawet nauka utrzymywania równowagi nie była dla niego trudna, dzięki staraniom instruktora i kolegów. Adrianna, która instruktorem jest od ponad 20 lat, zaznacza: – W porównaniu do innych obozów nie ma tutaj nacisku, który utrudnia naukę, ale jest życzliwość. Dzięki temu nabywanie umiejętności zjazdowych staje się przyjemnością i dobrą zabawą. Niewątpliwie to wynika z faktu, że jesteśmy tu rzeczywiście z Bogiem i z drugim człowiekiem.

Na rekolekcje przyjechały rodziny z dziećmi, osoby samotne oraz młodzież; pasjonaci białego szaleństwa, dbający również o rozwój duchowy. Agnieszka, która na rekolekcjach była z synem i córką, stwierdza: – Możemy naszym pociechom pokazać, jak ważna i radosna jest wiara, ale również aktywność fizyczna.

Aby uczestnicy RekoSKI mogli jak najlepiej przyswoić przekazywane treści, nauki głoszono osobno dla dzieci oraz dla młodzieży i dorosłych. Joanna, współprowadząca spotkania dla najmłodszych, napisała: – Przygotowujemy „Drogę do Boga” – usuwamy z niej kamienie symbolizujące grzechy, czy odciskamy nasze dłonie z dobrymi uczynkami. Wszystko poprzez proste zabawy.

W tym roku zorganizowano 5 turnusów nowatorskiej formy wypoczynku zimowego. Uczestniczyło ponad 250 osób z całej Polski!

2018-03-07 11:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: także w tym roku rekolekcje papieskie w trybie indywidualnym

[ TEMATY ]

rekolekcje

Monika Książek

„Ze względu na utrzymujący się stan zagrożenia epidemiologicznego spowodowanego wirusem Covid-19, również w tym roku nie będzie możliwe przeżywanie rekolekcji Kurii Rzymskiej we wspólnocie w Casa Divin Maestro w Ariccia. W związku z tym Ojciec Święty zaprosił kardynałów rezydujących w Rzymie, szefów dykasterii i przełożonych Kurii Rzymskiej, aby od popołudnia w niedzielę 6 marca do piątku 11 marca podjęli rekolekcje osobiste i trwali na modlitwie” – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Tak, jak się to działo zwykle w pierwszym tygodniu Wielkiego Postu zawieszone zostaną wszystkie spotkania Ojca Świętego, w tym audiencja generalna w środę 9 marca – podało watykańskie Biuro Prasowe.
CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski w krakowskich Łagiewnikach: Dusze, które modlą się o Boże Miłosierdzie dla Ojczyzny, mogą naprawdę wiele

2025-10-03 17:01

[ TEMATY ]

Łagiewniki

abp Marek Jędraszewski

Boże Miłosierdzie

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

- To szczególne wyzwanie, by umieć patrzeć właściwie na to, co się dzisiaj dzieje w naszej Ojczyźnie i by nie zwątpić w to, że dusze, które modlą się o Boże Miłosierdzie dla naszego kraju, mogą naprawdę wiele dokonać, zagłębiające się w tajemnicę Bożego Miłosierdzia. Jezu, ufam Tobie - mówił abp Marek Jędraszewski w kaplicy Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach podczas Mszy św. sprawowanej w ramach Międzynarodowej Konferencji „Nowe i prekursorskie wątki w pismach św. Faustyny i jej wpływ na życie Kościoła”.

Kustosz łagiewnickiego sanktuarium, ks. Zbigniew Bielas na początku Mszy św. przypomniał, że Eucharystia sprawowana jest w szczególnym miejscu i czasie - przy grobie św. Faustyny, w czasie nowenny przed jej uroczystością. Podkreślił, że równocześnie od modlitwy w tym miejscu rozpoczyna się Międzynarodowa Konferencja „Nowe i prekursorskie wątki w pismach św. Faustyny i jej wpływ na życie Kościoła”.
CZYTAJ DALEJ

Komunikat Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski po spotkaniu Prezydium KEP z Papieską Komisją ds. Ochrony Małoletnich

2025-10-03 21:23

[ TEMATY ]

komunikat

Papieska komisja ds. ochrony małoletnich

W dniach od 30 września do 3 października br., w Krakowie, odbyła się wyjazdowa Sesja Plenarna Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. W ostatnim dniu obrad, na posiedzenie kończące Sesję Plenarną, zostali zaproszeni Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi oraz Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. W spotkaniu wzięło udział także dwudziestu biskupów.

W dniach od 30 września do 3 października 2025 roku odbyła się wyjazdowa Sesja Plenarna Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Obrady Komisji miały miejsce w klasztorze Księży Sercanów w Krakowie. W ostatnim dniu obrad, na posiedzenie kończące Sesję Plenarną, zostali zaproszeni Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi oraz Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. W spotkaniu wzięło udział także dwudziestu biskupów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję