Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Dzień Chorego w Goleniowie

W tym roku tematem Dnia Chorego były słowa, które Jezus, wywyższony na krzyżu, skierował do swojej Matki Maryi i do Jana: „«Oto syn Twój (…) Oto Matka twoja». I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie” (J 19,26-27).

Niedziela szczecińsko-kamieńska 8/2018, str. I

[ TEMATY ]

Dzień Chorego

Światowy Dzień Chorego

Archiwum prywatne

Lekarze udzielali bezpłatnych porad medycznych

Lekarze udzielali bezpłatnych porad medycznych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 11 lutego 2018 r. Akcja Katolicka przy parafii pw. św. Katarzyny w Goleniowie przeprowadziła wspólnie z Gminą Goleniów i Starostwem Powiatowym akcję bezpłatnych badań i diagnoz medycznych. Swoją obecnością uświetnili obchody przedstawiciele Akcji Katolickiej ze Szczecina: Edmund Bilicki i Witold Dąbrowski.

Reklama

Uroczystą Mszą św. o godz. 9 zainaugurowano obchody Światowego Dnia Chorego. Podczas kazania ks. prob. Krzysztof Musiałek nawiązał do cierpienia, które jest obecne w życiu każdego człowieka i wielkiej łaski, jaką jest możliwość posługiwania chorym i cierpiącym. Przypomniał, iż chorzy przychodzący do przychodni potrzebują pomocy zarówno wobec ciała, jak również wobec ducha i dostrzeżenia w nich drugiego człowieka – człowieka cierpiącego. Ksiądz Proboszcz zwrócił się do lekarzy, pielęgniarek i całej służby medycznej: „Proszę was, byście stawali się dla tych, którzy zostają poddani waszej opiece i trosce przedłużeniem dłoni Chrystusa, byście uzdrawiali i byli nimi na zawsze – bo to wasze powołanie, bo Chrystus was prosi. Prosimy, by nigdy nie zabrakło wam serca czułego i wrażliwego, by widzieć nie tylko chorobę, ale i człowieka. Szpital to «Bank Miłosierdzia Bożego», gdzie nasi chorzy i zmagający się z cierpieniem goleniowianie mogą ofiarować każdą minutę swojego bólu i cierpienia w wielorakich intencjach, łącząc się z cierpieniami Chrystusa, a posługujący cierpiącym w Chrystusie odnajdywać motywację i siłę do trwania na swoim posterunku. Udzielony sakrament chorych to siła i moc dla duszy i ciała”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas Mszy św. kapłani udzielali chorym namaszczenia. Osoby chore mogły jeszcze w wodzie z Lourdes zanurzyć swoje zmagania z chorobą i cierpienia, wzywając z wiarą – „Święta Bernadetto, módl się za nami!”.

W godz. 10-14 lekarze ze Szczecina i lekarze pracujący na terenie miasta Goleniów oraz inni pracownicy udzielali porad medycznych w placówkach: NZOZ Polmed, NZOZ PROFIMED, NZOZ „SPECJALISTA”, Centrum Szpitalnym Goleniów, Poradni Chirurgicznej NZOZ „SPECJALISTA”, Zakładzie Rehabilitacji Leczniczej „Sprawność” mgr Czesława Urbanowicz, Centrum Terapii i Diagnozy Dziecięcej „Baby Tree”, Centrum Medycznym MIR, Poradni żywieniowej „Żyjmy zdrowo”.

Reklama

Zasięgnąć można było porady pediatry (dr Małgorzata Jurga), ortodonty (dr Maria Kusz-Stepczyńska), ortopedy (dr Roman Milkiewicz), dr Stanisława Plawgo, internistów (dr Regina Bidas, dr Elżbieta Siemaszko-Kulig i dr Paweł Ostaszewski), laryngologa (dr Zbigniew Szymański), neurologa (dr Grzegorz Sławiński), neurologa dziecięcego (dr Arkadiusz Bieleninik), diabetologa i kardiologa (dr Małgorzata Głodek), lekarza rehabilitanta (dr Bogusław Komarnicki), urologów (dr Regina Rutkowska-Szostek, dr Andrzej Krawczyk), okulisty (dr Paweł Góra), radiologa (dr Wiktor Stawarczyk), gastrologa (dr Ewa Czajka). Swoją pomocą służyli przy udzielaniu ogólnych porad medycznych także lek. med. Ewelina Walasek-Pilawa i lek. med. Marcin Pilawa. Porad dla osób z wadami słuchu, zaburzeniami mowy i wadami mowy udzielali dr Andrzej Stecewicz, logopeda Ludwika Wyrąbkiewicz. W tym dniu była możliwość skorzystania z zabiegów i konsultacji fizjoterapeutów: Teresy Potomskiej, Lucyny Wittbrodt i zespołu Zakładu Rehabilitacji Leczniczej „Sprawność” mgr Czesławy Urbanowicz. Dzięki wsparciu działań przez Starostwo Powiatowe w Szpitalnym Centrum Medycznym pacjenci mogli skorzystać z badań diagnostycznych w laboratorium (ogólne badania krwi, poziom TSH), z badania ginekologicznego wraz z wykonaniem cytologii, otrzymać poradę laktacyjną, w zakresie pielęgnacji noworodka oraz zdrowego odżywiania. Na samym terenie szpitala przyjęto aż 187 pacjentów.

Do akcji przyłączyli się także terapeuci ze Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Dzieci „Tęcza” w Goleniowie, Poradnia żywieniowa „Żyjmy zdrowo” oraz Stowarzyszenie Kobiet z Problemem Onkologicznym „Ewa”. Tegorocznym tematem przewodnim obchodów Dnia Chorego było wczesne wykrywanie, profilaktyka i leczenie czerniaka („Czerniak – wczesne wykrycie, szansa na przeżycie”). Przyjmowali specjaliści: dermatolog dr Magdalena Kiedrowicz i chirurg ogólny i onkologiczny dr Marcin Kwietniak.

Po raz pierwszy podczas trwania akcji zwrócona została uwaga na problem leczenia niepłodności oraz innych zaburzeń zdrowia prokreacyjnego, który dotyka coraz liczniejszą grupę par. W tym roku wszystkie chętne pary mogły uzyskać kompleksową i profesjonalną pomoc lekarza ginekologa, położnika, konsultanta NaProTECHNOLOGY w zakresie zdrowia prokreacyjnego dr Iwony Rawickiej ze Szczecina, jako alternatywę do niezgodnej z nauką Kościoła katolickiego metodą in-vitro. Z diagnoz i porad w tym dniu skorzystało ok. 500 osób.

Reklama

Dni Chorego w Goleniowie to nie tylko akcja koncentrująca się na udzielaniu przez lekarzy i personel medyczny bezpłatnej pomocy. Od dwóch lat akcję wspierają dzieci z Koła Misyjno-Ewangelizującego, które przygotowują wraz z rodzicami i opiekunem Koła s. Moniką życzenia dla chorych, które później przekazują chorym przebywającym w szpitalu. Te kartki z życzeniami od dzieci niosą nadzieję i miłość, często samotnym i opuszczonym przez bliskich, wnosząc ty samym w ich życie promień światła Bożej miłości i bliskości drugiego człowieka. W tym roku kartki z życzeniami przekazały także dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Goleniowie (opiekun Beata Rucińska).

Obchodom towarzyszyły występy utalentowanej młodzieży ze Szkoły Muzycznej w Goleniowie: akordeonisty i klarnecistów pod opieką Hanny Szczepaniak oraz zespołu wokalno-instrumentalnego przy parafii pw. św. Jerzego w Goleniowie z opiekunem grupy Joanną Stanuch-Piotrowicz. Podarowali oni wszystkim biorącym udział w tej szlachetnej akcji muzyczny prezent. Zagrano utwory patriotyczne i zaśpiewano pieśni religijne.

Światowe Dni Chorego w Goleniowie to okazja, aby podziękować tym, którzy opiekują się chorymi, za ich pełne poświęcenie, ofiarność, zaangażowanie w służeniu z miłością i czułą troską potrzebującym.

To podziękowanie dla tych wszystkich osób, którzy czerpią natchnienie z ideałów, zasad ludzkich i ewangelicznych w posłudze chorym, ucząc innych wielkoduszności i poszanowania godności człowieka, od poczęcia aż do naturalnej śmierci. To również wdzięczność dla ludzi dobrego serca, którzy ofiarowują swój czas, życzliwość i pełną miłości uwagę w organizację kolejnych obchodów Światowych Dni Chorego.

Darczyńcami tegorocznych Dni Chorego byli panowie: Mariusz Barycza, Roman Kopiński, Jan Bagiński, Marek Koźluk, Leon Patraszewski, Andrzej Szembel, Witold i Jacek Szatkowscy i pani Ewa Walczak.

Niech dla wszystkich biorących udział w tym pięknym dniu podziękowaniem będą słowa papieża Franciszka z Orędzia na Światowy Dzień Chorego: „Wszystkim, którzy służą chorym i cierpiącym, życzę, by ożywiał ich duch Maryi, Matki Miłosierdzia. Słodycz Jej spojrzenia niech nam towarzyszy, abyśmy wszyscy potrafili odkryć radość z czułości Boga i aby odzwierciedlała się ona w naszych sercach i w naszych gestach”. „Żyj, Jezu, żyj we mnie tak, by wszystko, co czynię, czynione było przez Ciebie i spraw, by wszystko to, co myślę, było Twoją myślą, a to, co mówię – Twoimi słowami. Dla Ciebie, z Tobą, w Tobie zawsze, o Panie” (papież Franciszek).

2018-02-22 10:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cierpiący człowiek to cierpiący Chrystus

Niedziela częstochowska 8/2019, str. II-III

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Chorego

Damian Krawczykowski

Kaplica Szpitala Powiatowego w Zawierciu

Kaplica Szpitala Powiatowego w Zawierciu

Kościół katolicki 11 lutego obchodził Światowy Dzień Chorego. W tym dniu z pacjentami szpitali w Zawierciu, Radomsku i Częstochowie modlił się bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej

Pierwszą Mszę św. bp Andrzej Przybylski odprawił w kaplicy pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu. – Wierzymy, że jest w cierpieniu wartość, że cierpienie nie jest bez sensu. Dlatego często prosimy chorych, by ofiarowali swoje cierpienie w różnych intencjach, za zbawienie innych, za nawrócenie, za wyzwolenie miłości – mówił w homilii. – Tak jak trzeba było tajemnicy cierpienia Boga, żeby mogła wygrać Miłość, tak być może dzisiaj Bogu jest na coś potrzebne cierpienie kogoś z naszych bliskich, nas samych. My tego nie rozumiemy. Nie chcemy przez to powiedzieć, że cierpienie jest przyjemne, dobre, ono jest bardzo trudne. I może dlatego, że jest tak bardzo trudne, gdy je ofiarujemy, ma taką wartość przed Bogiem.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Piąta niedziela Wielkiego Postu

2025-04-04 12:00

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Rembrandt van Rijn, fragment obrazu „Jezus i jawnogrzesznica” (XVII wiek)

Rembrandt van Rijn, fragment obrazu „Jezus i jawnogrzesznica” (XVII wiek)

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

6 kwietnia 2025, piąta niedziela Wielkiego Postu, rok C
CZYTAJ DALEJ

Bł. ks. Jan Merlini nie bał się świętości

2025-04-05 17:30

Marzena Cyfert

Msza dziękczynna za beatyfikację bł. ks. Jana Merliniego

Msza dziękczynna za beatyfikację bł. ks. Jana Merliniego

Święci są po to, by świadczyć o powołaniu, jakie człowiek ma w Chrystusie. Jan był świadomy tej godności, tego powołania i swojej drogi ku Bogu. I ta świadomość kształtowała jego życie oraz posługę kapłańską. Wiedział, kim jest i dokąd zmierza – mówił abp Józef Kupny o bł. ks. Janie Merlinim.

Metropolita wrocławski przewodniczył Mszy św. dziękczynnej za beatyfikację włoskiego kapłana, współpracownika św. Kaspra del Bufalo. Wspólna modlitwa we wrocławskiej katedrze zgromadziła kapłanów archidiecezji, siostry Adoratorki Krwi Chrystusa, które przygotowały uroczystość, siostry misjonarki Krwi Chrystusa, misjonarzy klaretynów, przyjaciół i dobroczyńców zgromadzeń oraz czcicieli Przenajdroższej Krwi Chrystusa.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję